Czym faszerować wielkanocne jajka?

W Wielki Czwartek odwiedziliśmy plebanię w Prószkowie nieopodal Opola. Mateusz Hładki spotkał się tam z proboszczem tamtejszej parafii i Panią Zenobią, by porozmawiać o wielkanocnych potrawach. Nasi gospodarze przygotowali m.in.: schab ze śliwką, jajka nadziewane i tradycyjny żurek z kiełbasą. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego na Wielkanoc zawsze podaje się żur? W czym tkwi sekret tradycyjnego żurku wielkanocnego? Czym Pani Zenobia faszeruje świąteczne jajka? Czy w Waszych domach świąteczne potrawy przygotowuje się w podobny sposób?

Schab ze śliwką lub morelą

Składniki:

1 kg schabu bez kości (najlepiej środek schabu)

100 g suszonych śliwek lub moreli

1 łyżka delikatu do mięs

sól, pieprz

olej słonecznikowy do smażenia

rękaw do smażenia

Przygotowanie:

Schab umyć pod bieżącą wodą, osuszyć papierowym ręcznikiem. W schabie z dwóch stron nacinamy kieszonkę. Delikat wymieszać z solą i pieprzem, dodać oleju i trochę wody tworząc emulsję (sos). I tym posmarować schab z wszystkich stron oraz w kieszonkę. Następnie równomiernie z dwóch stron faszerujemy śliwką suszoną (lub morelą). Całość przełożyć do rękawa foliowego, wiążemy szczelnie z dwóch stron. Na wierzchu rękawa nakłuwamy igłą 2-3 otwory. Włożyć do nagrzanego piekarnika do temperaturze 180ºC i piec ok. 1,5 godziny. Następnie odstawić w chłodne miejsce do wystygnięcia. Spożywać na zimno.

Jajka nadziewane

Składniki:

6 jajek

50 g żółtego sera

1–2 łyżki majonezu

pieprz i sól do smaku

Przygotowanie:

Jajka należy ugotować, następnie wystudzone należy obrać, przekroić wzdłuż na połówki. Wyjąć żółtka i połowę żółtek rozetrzeć z serem żółtym, który wcześniej na tarce należy zetrzeć. Dodać majonez, sól i pieprz do smaku. Następnie połówki jajek napełniać wcześniej przygotowaną masą.

Pozostałe żółtka przetrzeć przez sitko, posypać nimi połówki nadziewanych jajek.

Żurek wielkanocny z białą kiełbasą i jajkami

Składniki:

500 ml zakwasu

1 litr bulionu warzywnego

200 g wędzonego boczku

200 g białej kiełbasy

2 rozgniecione ząbki czosnku

1 zrumieniona średnia cebula

Kilka umytych i namoczonych suszonych grzybów

100 g tartego chrzanu

200 ml śmietany 18%

8 ugotowanych na twardo jajek przepiórczych

sól

pieprz

majeranek

ziele angielskie

liść laurowy

lubczyk do smaku

Przygotowanie:

Zakwas: do kamiennego naczynia wsypać 2 szklanki mąki żytniej lub razowej, zalać gorącą wodą tak, aby uzyskać konsystencję rzadkiego ciasta. Następnie wlać litr letniej wody, dodać skórkę razowego chleba i 4-6 ząbków czosnku. Naczynie przykryć gazą i pozostawić w ciepłym miejscu na 3-4 dni. W garnku zagotować bulion z boczkiem, kiełbasą, czosnkiem, cebulą, suszonymi grzybami, liściem laurowym, zielem angielskim i lubczykiem. Po około 20 minutach wyjąć kiełbasę, wystudzić i pokroić w plastry. Następnie do żurku wlać zakwas, dodać chrzan i majeranek. Po zagotowaniu zupę zabielić śmietaną, doprawić do smaku solą i pieprzem. Tak przygotowany żurek podawać z pokrojoną kiełbasą i cząstkami jajek.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!