Tamarillo – egzotyczny kuzyn pomidora. Jakie ma właściwości i z czym najlepiej go połączyć?

tamarillo
Yulia Reznikov/Getty Images
Źródło: Moment RF
Tamarillo pochodzi z Ameryki Południowej. Uprawia się go w Ekwadorze, Chile, Peru, Nowej Zelandii i USA. Należy do tej samej rodziny, co pomidor, czyli do psiankowatych. Tamarillo przypomina zresztą w smaku pomidora, wzbogacone jest jednak o słodką nutę. Owoc zawiera liczne składniki odżywcze – potas, wapń, magnez, żelazo, witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B.

Tamarillo to świetny składnik wielu dań. Dzięki niemu można zrealizować ciekawe, egzotyczne przepisy – od sałatek, deserów i dżemów, po galaretki czy koktajle. Po umyciu tamarillo można jeść je ze skórką, jednak zazwyczaj bywa ono gorzkie w smaku, dlatego dobrze jest obrać owoc przed podaniem. Tamarillo obiera się podobnie jak pomidora – najlepiej nożem, po sparzeniu. Dobrze jest wybierać owoce twarde, o nieuszkodzonej skórce i intensywnym kolorze (w zależności od odmiany – żółtym, pomarańczowym lub czerwonym).

Czym się charakteryzuje owoc tamarillo?

Tamarillo to egzotyczny owoc, który pochodzi z Ameryki Południowej . Rośnie m.in. w Chile, Ekwadorze i Peru. Uprawia się go również w Stanach Zjednoczonych i Nowej Zelandii. Nazwą biologiczną tamarillo jest cyfomandra grubolistna, jednak bywa ono również nazywane owocowym pomidorem, pomidorem drzewiastym, zgrabką grubolistną lub zgrabką burakowatą. Owoc tamarillo należy do tej samej rodziny, co pomidor, czyli do psiankowatych.

W smaku tamarillo przypomina zresztą pomidora, choć ma bardziej słodkawy, kwaśny aromat, zbliżony nieco do mango lub passion fruit. Tamarillo można jeść zarówno na surowo, jak i w wersji przetworzonej (ma bardzo zwartą strukturę). Traktuje się je jako warzywo oraz owoc. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek. Najsmaczniejszą częścią tamarillo jest miąższ – im bliżej skórki, tym bardziej wyczuwalna jest nieprzyjemna gorycz. Tamarillo można kupić zazwyczaj na przełomie zimy i wiosny w dobrze zaopatrzonych sklepach. Jego cena oscyluje najczęściej między sześcioma a siedmioma złotymi. Z uwagi na delikatną skórkę, owoc należy przechowywać od dwóch dni do tygodnia w temperaturze pokojowej lub do dwóch tygodni w lodówce.

Właściwości odżywcze tamarillo

Tamarillo zawiera wiele składników odżywczych – błonnika, minerałów, przeciwutleniaczy, witamin. Jest bardzo mało kaloryczne (około 35 kcal w 100 g) i składa się głównie z wody. Tamarillo zawiera m.in. potas, wapń, magnez, żelazo, witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B. Witamina A oraz beta-karoten wpływają korzystnie na wzrok oraz zapewniają piękny wygląd skóry. Potas gwarantuje prawidłową pracę serca oraz reguluje ciśnienie krwi. Witaminy z grupy B natomiast odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego – poprawiają nastrój, zwiększają sprawność intelektualną, łagodzą napięcie nerwowe.

Luis Diaz Devesa/Getty Images

Uprawa tamarillo

Uprawa tamarillo jest bardzo łatwa. Roślina wzrasta bardzo szybko, nie ma więc problemów z hodowaniem jej w domu. Aby posiać tamarillo, należy namaczać pestki przez około cztery godziny, a następnie umieścić je w doniczce z podłożem torfowym na głębokość do jednego centymetra. Najlepszą porą do wysiewu tamarillo jest wiosna. Po około tygodniu powinny pojawić się pierwsze siewki. Warto jest często przesadzać tamarillo z uwagi na szybki wzrost rośliny. Jest to drzewko wieloletnie, które owocuje po około dwóch, trzech latach od wysiania. Tamarillo nie jest odporne na mrozy oraz przesuszenia, źle znosi wahania temperatur i przeciągi.

Przepis z wykorzystaniem tamarillo: sałatka egzotyczna

Sałatka egzotyczna jest ciekawym połączeniem tamarillo, oliwek, fety oraz aromatycznego sosu czosnkowo-bazyliowego.

Składniki (porcje dla dwóch osób):

  • główka sałaty masłowej,
  • 100 g fety,
  • 4 tamarillo,
  • 2 cebule,
  • 15 oliwek,
  • szczypta soli i pieprzu,
  • sos: 2 łyżki oliwy, 2 łyżki świeżej bazylii, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki soku z cytryny, szczypta soli i pieprzu.

Przygotowanie:

  1. Najpierw przygotuj sos: posiekaj czosnek i bazylię. Połącz je z sokiem z cytryny i oliwą. Dopraw solą oraz pieprzem.
  2. Obierz tamarillo ze skórki. Pokrój je w plasterki.
  3. Fetę pokrój w kostkę, a cebulę w krążki.
  4. Ułóż liście sałaty na talerzu, a na nich połóż plastry tamarillo, pokrojoną fetę i cebulę.
  5. Dodaj do sałatki oliwki, a następnie polej wszystko sosem.
  6. Dopraw sałatkę solą i pieprzem.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Smażone zielone pomidory

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości