Współczesna szeptucha i jej ziołowe tajemnice. "To my nadajemy mocy przedmiotom"

Autor:
Daria
Pacańska
Supermoce bieszczadzkich miodów
Supermoce bieszczadzkich miodówDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Bieszczady mają ogromną moc. Można tam zasmakować wspaniałych miodów spadziowych, spotkać niedźwiedzia, czy skorzystać z porad szeptuchy albo z leśnych kąpieli. W programie Dzień Dobry TVN odkrywaliśmy tę niezwykłą krainę.

Supermoce bieszczadzkich miodów

Miód wytwarzany na tych terenach nazywany jest złotem Bieszczad. O ich właściwościach opowiedział Darek Burda, który wie o nich wszystko.

- Pierwsze 10 uli zrobił mi dziadek i tak się zaczęła moja przygoda z pszczołami i sukcesywnie ta pasieka się rozrastała. Teraz jest tam około 120 rodzin - powiedział hodowca.

Darek Burda opowiedział, z czego powstaje miód spadziowy i okazuje się, że wytwarzany jest ze słodkiej rosy spadziowej, którą produkują mszyce. - Mszyce się żywią sokiem z drzew, z igliwia bądź z kory. Niestrawione cukry wydalają w postaci takiej słodkiej rosy i pszczoły zbierają tę rosę, przynoszą do ula i tam powstaje miód spadziowy - wyjaśnił. Powstawaniu tak niepowtarzalnego miodu sprzyja wspaniałe bieszczadzkie powietrze, czyste lasy i gleba.

Zwyczaje bieszczadzkich misiów

Bieszczady to prawdziwe królestwo niedźwiedzi. To tu mieszka 80 procent tych zwierząt na terenie Polski. - Bieszczady dla niedźwiedzi są bardzo ważne - powiedział Marcin Kostrzyński.

Bieszczadzkie misie i ich zwyczaje
Bieszczadzkie misie i ich zwyczaje Źródło: Dzień Dobry TVN

- Jeżeli podejdziemy za blisko, to on albo odejdzie albo może spróbować nas przegonić, co my odbierzemy jako atak, ale niedźwiedzie brunatne na ludzi nie polują, ludzi nie atakują. Wtedy możemy zrobić tylko jedną rzecz. Położyć się brzuchem do ziemi - tłumaczył miłośnik zwierząt. Dla niedźwiedzia pozycja pionowa, czyli na nogach jest pozycją ataku.

Szeptucha i jej ziołowe tajemnice

Monika Petkowska, która jest współczesną szeptuchą oraz Izabela Kopeć, która zajmuje się kąpielami leśnymi opowiedziały w programie Dzień Dobry TVN, jak w naszych czasach pielęgnują te tradycje.

Szeptucha i jej ziołowe tajemnice
Szeptucha i jej ziołowe tajemnice Źródło: Dzień Dobry TVN

- Odczarowuję trochę rzeczywistość. Ja łączę pracę z psychiką z pracą z energią - powiedziała Monika Petkowska. Kobieta kontynuuje to, czym zajmowała się jej babcia. Wykonuje świece, które mają konkretne intencje, które opisują to, co chcemy przyciągnąć.

Z energią pracuje również Izabela Kopeć. - Kąpiele leśne będą najzwyczajniej w świecie kontaktem z naturą, czyli tak naprawdę z naszą pierwotną energią. Wiele osób zastanawia się jak zacząć, jak się do tematu zabrać. Ja polecam przede wszystkim ściągnąć buty i zacząć chodzić na boso - to możemy robić wszędzie, czy w parku, czy przed blokiem na trawniku, czy w pięknych bieszczadzkich lasach - wyjaśniła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości