Styl życia

Współczesna szeptucha: "Nie mieszkam w chatce na kurzej stopce"

Styl życia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Agnieszka Reczek-Bogacka
Współczesna szeptucha
Współczesna szeptucha Dzień Dobry TVN
wideo 2/18

Monika Patkowska jest bieszczadzką szeptuchą, która kończy specjalizację z psychologii klinicznej. Chce pomagać ludziom kompleksowo. - Bardzo rzeczowo do tego podchodzę - podkreśla.

Szeptucha na Podkarpaciu

Sześć lat temu Monika Patkowska, wiedziona głosem serca, z rodzinnego Wrocławia przyjechała w Bieszczady. To właśnie tutaj zaczęła regularnie przyjmować ludzi jako szeptucha.

- Moja prababcia zajmowała się leczeniem ziołami. Babcia natomiast nigdy oficjalnie się z tym nie obnosiła, bo bała się po prostu społecznego odrzucenia. Sama bardzo długo starałam się pozbyć tego w sobie, bo mamy XXI wiek - tłumaczy w reportażu Dzień Dobry TVN.

- Ukończyłam Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych. Poniekąd dlatego, że chciałam bardzo uziemić swoją energię. Pokazać, że jestem stonowana, rzeczowa, taka od linijki. Natomiast te predyspozycje, pamięć komórkowa kobiet z rodziny, i tak gdzieś przebijała. W pewnym momencie skapitulowałam i uznałam, że taki jest plan mojej duszy i tym się zajmuję - dodaje.

Współczesna, bieszczadzka szeptucha

Jak podkreśla znajomy Moniki, Daniel Markowicz, od dawna w tym regionie nie ma szeptuch. - Wcześniej były osoby, które się uważało dawniej, że miały taką moc rzucania uroków, ale ci ludzie już umarli. Wśród młodych to się nie spotyka, a Monika dość dobrze została tutaj przyjęta - mówi.

Szeptucha na brak wizyt nie narzeka. - Ten pierwszy kontakt ze mną może być taki troszeczkę sprawiający konsternację. Bo nie mam 100 czy 200 lat. Nie mieszkam w chatce na kurzej stopce, gdzieś w lesie - śmieje się Monika Patkowska.

Wieści na temat działalności Moniki Patkowskiej rozchodzą się pocztą pantoflową. Na miejscu wykonuje m.in. oczyszczenia czy świece intencyjne, które pali się np. w celu poprawy zdrowia, sytuacji materialnej czy relacji. - Jeżeli chcemy coś oczyścić, np. przestrzeń domu, to używamy tzw. ostrych ziół. Może to być pokrzywa, piołun, wrotycz. Myślimy przy tym o intencji, którą wykonujemy daną świecę - wyjaśnia.

Jedno z oczyszczeń było dla szeptuchy przełomowe. - Oczyszczałam kobietę i w okolicach szyi czułam [...], że moja dłoń robi się ciepła. Okazało się, że ma guzy na tarczycy. Przez to zaczęłam wierzyć w to, co robię - przyznaje.

Monika Patkowska kończy specjalizację z psychologii klinicznej, ponieważ chce pomagać ludziom kompleksowo. - Takie studia psychologiczne powodują, że ja do każdej osoby podchodzę zupełnie indywidualnie. Bardzo rzeczowo do tego podchodzę i być może dlatego czerpię z tego siły, że mogę robić to nadal we współczesnym świecie - podkreśla.

Jak powstają oczyszczające kadzidła? Na czym polega oczyszczanie jajem? Zobacz materiał wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości