Podróże

Transylwania – Rumunia od najlepszej strony

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Bran, Transylvania

Wszyscy, którzy chcą poznać wyjątkową stronę Rumunii, powinni zawitać do jednego z jej najpiękniejszych regionów – Transylwanii. Zobaczyć tu można piękne krajobrazy, jednak największą popularnością, szczególnie wśród miłośników historii, cieszą się miejscowe zabytki, niektóre z nich liczące ponad 500 lat.

Transylwania w Rumunii to jednak nie tylko widowiskowe przestrzenie. To również zamek Drakuli, który w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z Vladem Palownikiem (pierwowzorem słynnego wampira). Będąc w Transylwanii, warto odwiedzić nie tylko zamek, ale też takie miejscowości jak Sighisoara, Kluż, Sybin.

Rumunia – Transylwania i jej położenie

Transylwania to region w Rumunii, który w Polsce nosi również nazwę Siedmiogrodu. Ma to związek z siedmioma miastami, które były założone lub rozwijane przez kolonistów saskich. W związku z tym, że Rumunia historycznie mocno powiązana jest z Węgrami, istnieje również węgierska nazwa tego regionu. Brzmi ona Erdely i tak samo jak oficjalna rumuńska nazwa oznacza "kraj za lasami".

Transylwania położona jest w centralnej części Rumunii, na Wyżynie Siedmiogrodzkiej. Jest to region, który może pochwalić się burzliwą historią. Na początku II wieku n.e. Transylwania została podbita przez Rzymian, później trafiła w ręce Awarów, Słowian, Protobułgarów. Siedmiogród przetrwał najazd mongolski, znajdował się pod panowaniem tureckim, a w XIX wieku był częścią Korony św. Stefana. Jednak to nie te wydarzenia przyniosły sławę tej części Europy.

Transylwania i zamek Drakuli

Transylwania sprawiła, że Rumunia stała się sławna dzięki legendarnemu hrabiemu Drakuli, którego pierwowzorem jest Vlad III Palownik, syn Vlada II Diabła. Wampir z Transylwanii działa na turystów jak magnes. Chcą oni nie tylko dowiedzieć się, gdzie jest Transylwania, ale także szukają miejsca narodzin Drakuli i pragną zwiedzić jego zamek. W Transylwanii nie sposób znaleźć kogoś dorównującego sławą Vladowi Palownikowi. Duży wpływ na to miało dzieło Brama Stokera i współczesna kinematografia. Wszystko to sprawiło, że zamek Drakuli w Transylwanii zyskał międzynarodową sławę, a podróż do Transylwanii stała się marzeniem niejednego miłośnika horrorów. Warto jednak podkreślić, że Transylwania nie powinna kojarzyć się wyłącznie z wampirem. Siedmiogród ma również do zaproponowania inne ciekawe historie, jak np. ta dotycząca węgierskiej królewny Kingi. Według legendy wrzuciła ona do jednej z miejscowych kopalni zaręczynowy pierścień otrzymany od Bolesława Wstydliwego. Podobno zawędrował aż do Wieliczki.

Atrakcje Transylwanii – miasto Sighisoara

Rumunia, w tym sławna Transylwania, ma do zaproponowania wiele interesujących miejsc. Jednym z nich jest miasto Sighisoara, które wyróżnia się unikalną zabytkową zabudową. Mieści się tu dom, w którym prawdopodobnie urodził się Vlad Palownik. Na uwagę zasługują też wieże, które powstały w XIV i XV wieku i które stanowiły część systemu obronnego miasta. Z 14 zbudowanych wówczas wież do dnia dzisiejszego przetrwało jedynie 9. Sighisoara w Transylwanii warta jest zwiedzenia także z uwagi na kościół i klasztor dominikanów. Wewnątrz świątyni podziwiać można XVI-wieczne ościeżnice kamienne, ołtarz z 1680 roku i barokowe organy. Mimo to najbardziej reprezentacyjnym obiektem Sighisoary jest kościół na Wzgórzu, który budowany był prawie 200 lat. Osoby, których głównym celem podróży jest zamek Drakuli w Transylwanii, powinny odwiedzić Muzeum Historyczne, znajduje się ono w Wieży Zegarowej.

Zwiedzanie regionu

Kluż. Bez względu na to, czy w Transylwanii były kiedyś wampiry, czy też nie, warto zwiedzić również miasto Kluż. Większość jego zabytków skupionych jest wokół rynku – Piata Unirii. Znaleźć na nim można kościół św. Michała, pomnik konny króla Macieja Korwina, obok którego ustawiono posągi węgierskich mężów stanu oddających hołd władcy. Transylwania ma do zaproponowania też takie zabytki jak cytadela na wzgórzu wznoszącym się 60 m nad miastem Kluż i Baszta Krawców, która jest ostatnim z obwarowań miejskich zachowanym bastionem.

Sybin. Aby przekonać się, że Transylwania to nie tylko zamek Drakuli, trzeba odwiedzić Sybin. Jest to zabytkowe miasto w środkowej Rumunii, nad rzeką Cibin, które stanowi ważny ośrodek kulturalny i naukowy kraju. Największe wrażenie robi tutejszy rynek staromiejski, który otoczony jest przez średniowieczne kolorowe kamienice. Przybywający do Sybina turyści powinni zobaczyć XVIII-wieczny kościół farny św. Trójcy, wieżę Ratuszową, barokowy pałac Brukenthala, kościół ewangelicki z wieżą Ferula i XIII-wieczną Wieżę Schodów i Pasaż Schodów. Na uwagę zasługuje również żelazny most Kłamców, który według legendy zawali się, jeśli przejdzie po nim kłamca.

Zamek Drakuli – ciekawostka

Osoby pragnące poznać Transylwanię powinny wiedzieć, że zamek uznany za posiadłość znanego wszystkim wampira nie ma nic wspólnego z Vladem Palownikiem. Zamek ten znajduje się w Bran. Jest to najbardziej znana rumuńska warownia. Od 1920 r. była letnią rezydencją Marii, królowej Rumunii. Po II wojnie światowej trafiła w ręce komunistyczne. W 2006 r. zamek wrócił do spadkobiercy ostatniego właściciela, dziś znajduje się w nim muzeum historyczne.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Od ośmiu lat w podróży dookoła świata

Od ośmiu lat w podróży dookoła świata
Od ośmiu lat w podróży dookoła świata 8 lat w drodze, 8 paszportów, jeden człowiek. Duńczyk chce pobić rekord i odwiedzić wszystkie kraje świata. Jak trudną podróż odbywa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jeremy Woodhouse/Getty Images

Pozostałe wiadomości