Podróże

Oman – dlaczego warto jechać do "Perły Półwyspu Arabskiego"?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Matteo Colombo/Getty ImagesOman

Oman to jeden z najpiękniejszych krajów na Półwyspie Arabskim. Choć narzucony przez Oman obowiązek wizowy obejmuje polskich podróżników praktycznie od zawsze, dotychczas turyści otrzymywali wizy już po przekroczeniu granic państwa. Od wiosny 2018 wiza do Omanu przyznawana jest na innych zasadach.

Leżący w południowo-zachodniej Azji Oman uznawany jest za jeden z najprzyjaźniejszych turystom krajów na Półwyspie Arabskim. Państwo słynie z ciekawego ukształtowania terenu, wspaniałej przyrody, pełnych zabytków miast, niezwykłej architektury i licznych piaszczystych plaż. Mimo to nie jest on popularnym kierunkiem wśród polskich podróżnych, którzy znacznie chętniej wybierają Egipt, Izrael czy Iran. Mimo że statystyki dotyczące odwiedzin polskich turystów w Omanie dziwią, otrzymanie wizy do Omanu dla Polaków nie jest skomplikowaną procedurą. Wystarczy, że wypełnisz uważnie odpowiedni formularz online oraz uiścisz za niego wymaganą opłatę, a wiza do Omanu szybko znajdzie się w Twoich rękach. Jest ona niezbędna do odwiedzenia "Perły Półwyspu Arabskiego", jak Oman nierzadko jest nazywany.

Dlaczego warto jechać do Omanu?

Przed rozpoczęciem procedury wyrabiania wizy do Omanu warto dowiedzieć się, dlaczego warto go w ogóle odwiedzić. Wiedza na temat tego arabskiego kraju wśród polskich podróżnych jest zazwyczaj niewielka. Tymczasem Oman ma nam bardzo dużo do zaoferowania. Przede wszystkim pozwala on na odkrycie i poznanie zupełnie innej kultury niż nasza. Ludność omańską tworzą przede wszystkim Arabowie i Hindusi, ale i Pakistańczycy oraz Filipińczycy. Dzięki różnorodności etnicznej kraj ten jest niezwykle bogaty kulturowo. Powinniśmy go odwiedzić, jeśli chcemy zobaczyć wspaniałe arabskie miasta, islamskie zabytki sakralne oraz niespotykane nigdzie indziej krajobrazy oraz przepiękne, piaszczyste (i puste) plaże. Ogromną zaletę kraju stanowią również otwarci na zachodnich turystów mieszkańcy.

Oman, wiza – zasady obowiązujące do wiosny 2018 roku

Dotychczas uzyskanie wizy do Omanu było banalnie proste. Aby zdobyć krótkoterminowe pozwolenie na pobyt, wystarczyło jedynie stanąć w odpowiedniej kolejce na lotnisku w Omanie. Procedura wyrabiania wizy trwała więc zaledwie kilka minut i nie stanowiła większego problemu. Wiele osób decydowało się więc na spontaniczne, krótkie wycieczki do Omanu np. podczas pobytu w Emiratach Arabskich. Niezadowolone ze stanu rzeczy władze omańskie postanowiły więc wprowadzić nowe zasady ubiegania się o wizę. Obecnie dla podróżnych odwiedzających Oman, wiza na lotnisku nie jest możliwa do zdobycia. Należy ubiegać się o nią jeszcze na terytorium Polski.

Wiza, Oman – jak zdobyć wizę do Omanu?

Najczęściej wybieraną opcją zdobycia przepustki do Omanu jest skorzystanie ze specjalnej platformy internetowej (www.evisa.rop.gov.om) i wyrobienie wizy online. Pierwszym krokiem jest bezpłatna rejestracja na portalu wizowym. Następnie należy wypełnić elektroniczny wniosek wizowy. Zawarte są w nim przede wszystkim liczne zapytania o dane osobowe oraz cel naszej podróży. Taka przepustka upoważnia nas do trzydziestodniowego pobytu na terenie Omanu, jedynie w celach turystycznych.

Oman, wiza – cena wizy dla Polaków

Tak samo jak w przypadku większości wiz do krajów na całym świecie, również ta do Omanu jest płatna. Po wypełnieniu wniosku wizowego w internecie należy uiścić odpowiednią opłatę. Całkowity koszt wizy do Omanu to 20 riali, czyli około 175 złotych. Opłatę uiszcza się przez internet i jest ona taka sama, jak w przypadku wcześniejszej procedury przyznawania wiz na lotnisku. Cena wizy do Omanu nie zmieniła się więc, a zmianie uległ jedynie sposób płatności.

Oman, wizy dla Polaków – co po wypełnieniu wniosku?

Kiedy już wypełnimy elektroniczny wniosek wizowy, zostanie on automatycznie przesłany do odpowiednich organów zajmujących się jego rozpatrzeniem. Zdarza się, że formularz zgłoszeniowy zostanie odrzucony, jednakże są to niezwykle rzadkie przypadki. Rozpatrywanie wniosku zajmuje zazwyczaj od pięciu do dwudziestu dni roboczych. Gdy nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, dokument upoważniający do przekroczenia granic omańskich zostanie przesłany do nas drogą elektroniczną (czyli na maila). Należy go wydrukować oraz – wraz z ważnym paszportem – posiadać przy sobie podczas podróży do Omanu.

Zobacz wideo: Niezła gromadka. 52-latka z Omanu opiekuje się 480 kotami i 11 psami

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Matteo Colombo/Getty Images

Pozostałe wiadomości