Podróże

Odwiedzamy Egipt – wiza, obowiązujące przepisy i porady dla podróżujących

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Kair, Marsa Alam czy Hurghada to jedne z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. Wybieramy je ze względu na całoroczne wysokie temperatury, ciepłe morze i liczne rozrywki. Przed wyjazdem warto wiedzieć, ile kosztuje wiza do Egiptu, czy istnieje możliwość kupna online oraz jakie obyczaje panują w tym kraju.

Ruch wizowy obowiązujący między Polską a Egiptem nie wpływa na zmniejszenie przepływu turystów. Wręcz przeciwnie, z roku na rok Polacy coraz częściej decydują się na podróż w głąb „Czarnego Lądu”. Wizy do Egiptu można zakupić przed wyjazdem lub zaopatrzyć się w nie na lotnisku. Poniżej garść przydatnych informacji, ułatwiających poruszanie się po kraju.

Wiza do Egiptu – przez Internet czy na lotnisku?

Szukając odpowiedzi na pytanie: "gdzie kupić wizę do Egiptu?", warto skorzystać z informacji podawanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dowiemy się, że zezwolenie możemy otrzymać, korzystając z jednego z trzech sposobów. Pierwszym jest zgłoszenie się do przedstawicielstwa dyplomatycznego, które funkcjonuje jako Ambasada Egiptu w Warszawie. Wizy można zakupić również na lotnisku, w momencie gdy znajdziemy się już w granicach tego państwa. Musimy jednak liczyć się z koniecznością długiego stania w kolejkach, szczególnie jeśli planujemy podróż w sezonie. Od 2017 roku wiza egipska jest do kupienia również online. Wniosek składamy za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: http://www.visa2egypt.gov.eg/ .

Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się, a następnie podanie danych takich jak imię, nazwisko, mail i hasło, którym będziemy posługiwać się podczas logowania do systemu. Po zweryfikowaniu naszego adresu mailowego, system umożliwia aplikowanie o zezwolenie. Wiza w Egipcie jest wykupywana w dniu przylotu, jednak dokonując zakupu przez Internet, musimy zrobić to z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Dużym ułatwieniem jest możliwość wyrobienia zezwolenia nie tylko dla pojedynczej osoby, ale również dla całej rodziny lub grupy. Kolejne wymagane informacje to data przylotu oraz nazwa państwa, z którego mamy wylot. Następnie podajemy dane z paszportu – osobowe, datę wydania dokumentu i jego ważności. Jeśli nasz paszport jest ważny mniej niż pół roku po zakończeniu podróży, wiza nie zostanie nam przyznana.

Jeśli wcześniej odwiedzaliśmy już EgiptMarsa Alam, Sharm El Sheikh czy jakiekolwiek inne miasto, taką informację musimy zamieścić we wniosku, wskazując jednocześnie nazwę hotelu oraz okres naszego pobytu. Dodatkowe dane dotyczą naszego stanu cywilnego, zawodu i adresu. Konieczne jest dołączenie skanu paszportu. Po potwierdzeniu wniosku, przechodzimy do etapu płatności. Koszt wizy do Egiptu wynosi 25 dolarów. Płacimy za pomocą karty kredytowej lub debetowej. Opłacone wizy egipskie otrzymamy na maila, należy je wydrukować i okazać podczas kontroli na lotnisku.

Egipt – wiza turystyczna. Dodatkowe informacje

Wiza do Egiptu dla Polaków ma ważność 30 dni. Co w przypadku gdy zamierzamy kilkukrotnie wjeżdżać i wyjeżdżać z kraju? W takim wypadku musimy zaopatrzyć się w wielokrotne zezwolenie. Koszt wizy egipskiej w takiej sytuacji wynosi 60 dolarów. Również możemy zakupić ją przez Internet. Ile kosztuje wiza w Egipcie? Jeśli kupujemy zezwolenie bezpośrednio na lotnisku, zapłacimy tyle samo, co dokonując opłaty online. W trakcie podróży zdarzają się problematyczne sytuacje, takie jak zgubienie dokumentów, czy ich kradzież. Jak należy zachować się w takim przypadku? W pierwszej kolejności musimy zgłosić utratę paszportu na policję, następnie zwrócić się do Ambasady RP, która znajduje się w Kairze, o wydanie tymczasowego dokumentu. Kolejnym krokiem jest kontakt z egipskim urzędem MSW w celu uzyskania wizy wyjazdowej. Jest ona ważna przez 7 dni i w tym czasie możemy jeszcze zwiedzać Egipt. Bez wizy wyjazdowej nie opuścimy kraju.

Czy do Egiptu potrzebna jest wiza, jeśli posiadamy paszport dyplomatyczny? Tak, w takim wypadku również potrzebne jest zezwolenie, z tym że nie możemy go uzyskać ani na lotnisku, ani poprzez złożenie wniosku przez Internet. W jaki więc sposób pozyskiwana jest wiza turystyczna? Egipt posiada swoje przedstawicielstwo dyplomatyczne w Warszawie i to właśnie tam należy wystąpić o wniosek. Podróżni powinni pamiętać o stanie wyjątkowym, który jest w tym kraju utrzymywany od 2017 roku. Z tego względu zaleca się wzmożoną ostrożność i rezygnację z podróży poza typowo turystyczne regiony. Przygotujmy się również na częste kontrole. Wiza turystyczna do Egiptu umożliwia podróżowanie po całym kraju, jednak ze względu na nasze bezpieczeństwo powinniśmy zrezygnować z wizyt w miejscach, które są zagrożone atakami. Mowa tu o miejscach publicznych, jak obiekty sakralne, bazary czy centra handlowe.

Koszt wizy w Egipcie nie należy do najdroższych, w przeciwieństwie do tamtejszej opieki zdrowotnej. Przed wyjazdem warto wykupić szeroką polisę ubezpieczeniową, która pokryje koszty ewentualnego leczenia. Jeśli zamierzamy korzystać z dodatkowych atrakcji, z których słynie ten region, takich jak nurkowanie czy windsurfing, dobrze wykupić polisę, która obejmuje również urazy związane z tego typu aktywnościami.

Zobacz wideo: Dokąd wybrać się na urlop jesienią?

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: David Sacks/Getty Images

Pozostałe wiadomości