Vlkolínec na Słowacji. Położenie, historia, atrakcje

Vlkolínec
Vlkolínec na Słowacji. Położenie, historia, atrakcje
Źródło: alexander uhrin/Getty Images
Vlkolínec (po polsku Wilkoliniec) to skansen w środkowej Słowacji, położony wśród gór. W obrębie osady zachowały się nie tylko zrębowe domy, ale i cały układ wsi oraz inne zabytkowe budynki. To unikatowy zespół architektury drewnianej. W latach 90. XX wieku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wokół rozpościera się widok na malownicze pola i góry.

Vlkolínec to żywy skansen położony na górzystych terenach centralnej Słowacji. Jest zachowaną w całości wsią góralską. Obecnie stanowi część miasta Rużomberk.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Vlkolínec na Słowacji – położenie

Vlkolínec to osada położona w samym sercu Słowacji, w kraju żylińskim, w historycznym regionie Liptów. Dawniej była osobną wsią, dzisiaj administracyjnie podlega pod miasto Rużomberk, ale od miasta dzieli ją 7 km. Skansen Vlkolínec znajduje się w malowniczym paśmie górskim Karpat Zachodnich o nazwie Wielka Fatra. Leży na terenie Parku Narodowego Wielka Fatra. Ze wsi rozpościera się widok na górę Sidorovo o wysokości 1099 m n.p.m.

Jak wygląda skansen Vlkolínec?

Skansen Vlkolínec zajmuje powierzchnię 4,9 ha i obejmuje 45 drewnianych domów razem z gospodarstwami. Jest jedną z dziesięciu słowackich wiosek uznanych za rezerwaty. W 1993 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Vlkolínec to przykład doskonale zachowanej średniowiecznej architektury wiejskiej w Karpatach. Tym, co wyróżnia tę osadę na tle innych tego typu rezerwatów, jest fakt, że zachowała się w całości, razem ze wszystkimi budynkami: domami, kościołem, dzwonnicą, szkołą i całym układem urbanistycznym. Jest unikatowym zespołem wiejskich zabudowań i najlepiej zachowaną wsią w całym w Łuku Karpackim. W skansenie Vlkolínec można zobaczyć, jak w średniowieczu wyglądała typowa, dwurzędowa osada góralska. Przez środek wioski płynie strumień, a wokół ciągną się wąskie pasy pól. One także podlegają ochronie. Skansen Vlkolínec wyróżnia się także tym, że w wiosce nadal żyją mieszkańcy. Dlatego często bywa nazywany żywym skansenem.

Zobacz wideo: Jak zacząć podróżować z dzieckiem?

Jak zacząć podróżowanie z dzieckiem?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Historia wsi Vlkolínec

Prawdopodobnie nazwa Vlkolínec pochodzi od słowackiego słowa "vlk" (wilk). Pierwsza historyczna wzmianka o wsi Vlkolínec pochodzi z 1376 r. Uważa się jednak, że istniała już dużo wcześniej i powstała w X wieku. Osadę zamieszkiwali węglarze i drwale. Mimo tak odległych początków większość budynków w osadzie pochodzi z XIX wieku. W 1882 r. wieś Vlkolínec stała się częścią Rużomberku. 13 domów spłonęło w czasie II wojny światowej.

Domy w skansenie Vlkolínec

Każdy dom we wsi Vlkolínec jest zbudowany z drewnianych bali, pokryty gontem i składa się z dwóch lub trzech izb. W przedsionku znajduje się kuchnia z piecem. Podłoga w pokoju jest drewniana, a w pozostałych pomieszczeniach wykonana z udeptanej gliny. Gospodarstwa są zbudowane na wąskich działkach i składają się ze stajni, stodoły i szopy na tyłach. W kilku domach zorganizowano muzeum, w którym można obejrzeć przedmioty związane z codziennym życiem wsi. Niektóre z domów są wynajmowane turystom.

Atrakcje skansenu Vlkolínec

Oprócz samych domów we wsi znajduje się drewniana dzwonnica z 1770 r., barokowy murowany kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z 1875 r. i budynek szkoły, a także zrębowa studnia z 1860 r. Kościół jest jedynym murowanym budynkiem w obrębie osady. W Vlkolínecu można też odwiedzić drewniany plac zabaw dla dzieci i sklepiki z tradycyjnymi produktami, np. wytwarzanymi z miodu. Przy wejściu do skansenu turystów witają drewniane rzeźby, wykonane współcześnie i stylizowane na ludowe.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: alexander uhrin/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana