Góra Uluru – co warto wiedzieć o australijskiej formacji skalnej? Ciekawostki

Australia
Góra Uluru – co warto wiedzieć o australijskiej formacji skalnej? Ciekawostki
Źródło: Felix Cesare/Getty Images
Góra Uluru w Australii to tzw. święta góra Aborygenów. Usytuowana jest w centralnej części Australii, w Parku Narodowym Uluru-Kata Tjuta. Niezwykła formacja skalna wyróżnia się tym, że zmienia swój rdzawo-czerwony odcień w zależności od padającego na nią światła. Piękna i magnetyzującą skała kryje wiele tajemnic – mimo że część z nich może wzbudzać niepokój, każdego roku odwiedzają ją dziesiątki tysięcy turystów.

Majestatyczna Uluru w Australii, wraz z trzydziestoma innymi piaskowymi formacjami skalnymi, uchodzi za największą atrakcję całego regionu. Mimo że jeszcze do niedawna była uznawana za monolit, dziś oficjalnie się mówi o tym, że jest częścią większej formacji skalnej w Parku Narodowym Uluru-Kata Tjuta. Uluru znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

DD_20211023_Namibia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Góra Uluru – ciekawostki o formacji skalnej

Warto już na początku zaznaczyć, że Uluru oraz inne skały znajdujące się na terenie Parku Narodowego Uluru-Kata Tjuta stanowią miejsca święte dla plemienia tutejszych Aborygenów, czyli Anangu. Okoliczni mieszkańcy bardzo chętnie oprowadzają turystów wokół Uluru, opowiadając o życiu swojego plemienia oraz o florze i faunie. U podnóża samej góry znajdują się również jaskinie z cennymi malowidłami ściennymi. Aborygeni niechętnie jednak patrzą na turystów, którzy chcą wspiąć się na górę – dla nich jest to miejsce święte, proszą więc o oglądanie go jedynie z zewnątrz – niektórzy turyści decydują się jednak, pomimo to, na wspinaczkę na sam jej szczyt. Górę warto zobaczyć nawet tylko z daleka, szczególnie o wschodzie lub zachodzie słońca – wówczas w niesamowity sposób zmienia ona swój kolor. Dlaczego tak się dzieje? Skała Uluru zbudowana jest z prekambryjskiego piaskowca, który złożony jest z rozmaitych minerałów – to one zmieniają swój kolor pod wpływem oświetlenia. W momencie, gdy słońce zachodzi, niektórzy turyści otwierają szampana, a wielu z nich urządza kilkugodzinne pikniki. Niedaleko Uluru znajduje się lotnisko, wielu podróżników dociera więc w to miejsce właśnie samolotem. Niedaleko znajduje się również wiele hoteli, kempingów, a także sporo różnego rodzaju restauracji. Zwiedzając Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta, należy pamiętać, że można podążać ścieżkami tylko w wyznaczonych miejscach – zejście z nich skutkuje przyznaniem mandatu w wysokości nawet kilkuset dolarów. Nie wolno również fotografować fragmentu góry, który uznawany jest za szczególnie święty. Teoretycznie dozwolone jest obecnie wspinanie się na Uluru, jednak tylko w tych dniach, kiedy pogoda jest odpowiednia. Bierze się wówczas pod uwagę, m.in. temperaturę, siłę wiatru, zachmurzenie, opady deszczu – w rzeczywistości bardzo trudno doczekać się dnia, kiedy dozwolone jest wejście na górę.

Uluru – legendy i zagadkowe wydarzenia

Warto wiedzieć, że w okolicy góry Uluru bardzo często dochodzi do zagadkowych wydarzeń. Regularnie słyszy się tutaj o wypadkach: wiele osób po raz pierwszy traci przytomność, dochodzi tu do zawałów, wylewów oraz udarów – także u tych turystów, którzy dotychczas byli w doskonałej formie. Niektórzy turyści łamią sobie kark, inni – rękę lub nogę. Należy wspomnieć o tym, że wiele osób decyduje się na zabranie kamyka lub fragmentu skały czy piasku z Uluru. Po jakimś czasie odsyłają oni jednak swoje pamiątki do dyrekcji parku, chociaż nikt o nie nie prosił – ze względu na masowe zjawisko, kamyki uzyskały miano tzw. sorry rocks. W paczkach często dołączane są również listy opisujące nieszczęścia, do których doszło po zabraniu pamiątek ze sobą oraz przeprosiny za dokonane czyny. Setki takich listów można zobaczyć w centrum informacyjnym parku narodowego.

Zobacz wideo: Australia wprowadza lekcje o zgodzie na kontakty intymne

DD_20220330_Zgoda_REP
Australia wprowadza lekcje o zgodzie na kontakty intymne
Źródło: Dzień Dobry TVN

Autorzy artykułu Kamienie z Ayers Rock, który został opublikowany w piśmie "Nowy Świat" postanowili dotrzeć do kilku osób, które odesłały do parku fragmenty skał z Uluru. Znamienne jest to, że wszyscy ci ludzie (za wyjątkiem jednego turysty) nie chcieli opowiadać o szczegółach sytuacji, które doprowadziły ich do odesłania kamieni. Wiadomo również, że nie chodziło jedynie o to, że dane przedmioty miały przynieść im pecha, wszyscy jednak stwierdzili, że "coś im otworzyło oczy". Sami Aborygeni twierdzą, że Uluru jest górą śmierci, która może dotknąć osoby zwiedzające ją w sposób niegodny. Wierzą oni, że każdy popełniony przez ludzi czyn wróci do nich ze zwielokrotnioną siłą – nie należy zatem zachowywać się niestosownie. Według legend to właśnie z tej góry patrzą na Australię duchy przodków i to w tym miejscu rozpoczęło się stwarzanie świata.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!