Podróże

Dlaczego warto zwiedzić Tallin? Atrakcje stolicy Estonii

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
widok na miasto Tallin

Tallin to stolica i równocześnie największe miasto w Estonii. Leży w północnej części kraju, na brzegu Zatoki Tallińskiej. W mieście znajduje się wiele interesujących miejsc. Poznaj najważniejsze z nich!

Ogromną zaletą miasta jest jego przemyślana funkcjonalność – Tallin zajmuje siódme miejsce na liście najbardziej inteligentnych miast świata! Co istotne, jest jednym z nadbałtyckich miast, które szczęśliwie uniknęły większych zniszczeń w czasie II wojny światowej. Szczególnie usatysfakcjonowani powinni być miłośnicy średniowiecznej architektury.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Tallin – miasto (port i lotnisko)

Tallin zamieszkuje około 33 proc. ludności Estonii. W 2016 roku miasto liczyło 439683 mieszkańców. Tallin jest podzielony na osiem dzielnic, a każda z nich dzieli się na kolejne poddzielnice. Miasto otacza od strony południowej droga krajowa nr 11, która łączy wszystkie drogi krajowe, dzięki czemu znacznie odciąża centrum z ruchu tranzytowego. W granicach miasta, w odległości zaledwie czterech kilometrów od centrum, znajduje się międzynarodowe lotnisko Tallinn. Położony w centrum port zapewnia połączenia morskie m.in. ze Sztokholmem, Petersburgiem, a okresowo także z Rygą.

Do Tallina można też dojechać koleją, docierając na Dworzec Bałtycki. W mieście najlepiej przemieszczać się autobusem, ponieważ sieć tramwajowa jest raczej słabo rozwinięta. Co ciekawe, od 2013 roku komunikacja miejska jest darmowa dla wszystkich mieszkańców Tallina.

Tallin – co warto zobaczyć?

Tallin to perła wśród nadbałtyckich miast. Surowe mury pochodzące ze średniowiecza kontrastują tam z kolorowymi kamieniczkami, drewnianą zabudową dzielnicy Kadriorg i pałacem carów. Tym, co koniecznie trzeba zobaczyć w Tallinie, jest Stare Miasto, które w 1997 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tallin – zabytki, atrakcje, ciekawe miejsca

Zamek i wzgórze Toompea – legenda głosi, że wzgórze usypała Linda, żona Kaleva, nad jego grobem. Kalev to mityczny ojciec Estończyków i Finów, miał żyć na przełomie I i II wieku naszej ery. Toompea jest dziś pewnego rodzaju górnym Starym Miastem Tallina. Pierwsza twierdza istniała tam już w X wieku. Dopiero Szwedzi zmienili przeznaczenie zamku z funkcji obronnej na administracyjną. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie przebudowywany, współcześnie większość zabudowań pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, a więc z czasów dominacji rosyjskiej.

Dziś na wzgórzu obraduje estoński parlament, działa tam także poczta i inne instytucje. Ze wzgórza, gdzie znajduje się kilka starannie wybranych punktów widokowych, rozpościera się wspaniały widok na dolną starówkę Tallina. Obok dawnego zamku wznosi się wieża Pikk Hermann, którą zbudowano w XIV wieku, a przebudowano w XVI wieku. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy (dziesiąte piętro), na który prowadzi ponad 200 schodów.

Balti Jaama Turg – to słynne tallińskie targowisko, które usytuowane jest na zachód od starówki. Szczególnie interesujący jest targ staroci.

Kościół św. Mikołaja – znajduje się na dolnej starówce, został wzniesiony w XIII wieku przez niemieckich kupców, którzy zostali sprowadzeni do miasta przez Krzyżaków. Niestety, pod koniec II wojny światowej świątynia została zbombardowana przez radziecki nalot i większość jej wnętrz spłonęła. Dziś nie pełni już funkcji sakralnych, wykorzystuje się ją głównie jako salę koncertową.

Kościół Ducha Świętego – znajduje się przy placu Ratuszowym w centrum dolnego Starego Miasta. Prawdopodobnie wzniesiony w XIII wieku. Świątynia ma szczególne znaczenie dla Estończyków – to właśnie tam w XVI wieku wydano pierwszą biblię w języku estońskim, w jej murach odprawiono także pierwszą mszę świętą w ich ojczystym języku.

Plac Ratuszowy – ratusz został wybudowany na początku XIV wieku, choć pierwotnie był po prostu magazynem, a później teatrem. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie, która nastąpiła w 1404 roku. Przy placu oprócz głównej atrakcji, którą oczywiście jest ratusz, znajdują się także inne zabytkowe budynki, np. dawna siedziba Wielkiej Gildii, która pochodzi z XV wieku. "Trzy siostry" – te trzy wyjątkowe kamienice znajdują się w północnej części Starego Miasta. Są uznawane za jedne z najstarszych zabytków Tallina. Po raz pierwszy wspomniano o nich w 1372 roku, ale powstały jeszcze wcześniej. Ich obecny wygląd pochodzi z XV wieku.

Gruba Małgorzata – to ogromna baszta obronna, która również znajduje się po stronie północnej. Wybudowano ją w XVI wieku, dobudowując do wzniesionej w XV wieku Wielkiej Bramy Nadbrzeżnej. Wspólnie miały bronić miasta od strony portu. Obecnie znajduje się tam oddział Muzeum Morskiego. Można tam również odnaleźć polski akcent – tablicę, która upamiętnia internowanie okrętu ORP "Orzeł" we wrześniu 1939 roku i jego brawurową ucieczkę z portu w Tallinie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Alexander Spatari/Getty Images

Pozostałe wiadomości