Świat

Port Said – co warto zobaczyć w tym nadmorskim kurorcie?

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Port Said

Port Said polskim czytelnikom kojarzyć się może przede wszystkim z lekturą "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Akcja tej szkolnej lektury rozgrywa się częściowo właśnie w Port Said i jest ściśle związana z historią tego kurortu. Port Said powstało bowiem w 1859 roku wraz z rozpoczęciem budowy kanału Sueskiego, do której w bezpośredni sposób nawiązuje w swojej powieści Henryk Sienkiewicz.

Port Said w Egipcie to jeden z bardziej urzekających nadmorskich kurortów, który świetnie się rozwija mimo zniszczeń wojennych w 1967 i 1973 roku. Obecnie jest to czwarte co do wielkości miasto w Egipcie, drugi po Aleksandrii port w tym kraju oraz jedno z miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów. Słynie ono przede wszystkim z pięknego centrum kolonialnego, którego znakiem rozpoznawczym są świetnie zachowane drewniane wille.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Port Said – trochę historii

Port Said w Egipcie został założony w 1859 roku. Powstanie miasta wiązało się bezpośrednio z budową Kanału Sueskiego, czyli kanału głębokowodnego dla statków morskich. Wykopany w latach 1859–1869 połączył Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. Przy jego budowie pracowali także Polacy: Stanisław Janicki (inżynier hydrotechnik, wynalazca), Mieczysław Geniusz (kierownik robót), Cyprian Kuczewski (urzędnik). Stanisław Janicki nadzorował prace od Port Saidu do Ismailii. Kanał Sueski to jedna z najważniejszych wodnych dróg świata. Port Said mieści się przy północnym wejściu do kanału. Nie tylko powstanie, ale i rozwój tego kurortu jest ściśle z historią kanału związany. Port Said swoją nazwę otrzymało na cześć wicekróla Egiptu, Muhammada Saida Paszy, który wydał pozwolenie na rozpoczęcie prac związanych z budową kanału.

Z czego słynie Port Said?

Port Said to typowo nadmorski kurort. Świetnie rozwija się tutaj rybołówstwo, a także przemysł spożywczo-tytoniowy. Wejście do Kanału Sueskiego odgrywa dla Port Said ogromną rolę, ponieważ dzięki temu możliwy jest eksport (m.in. bawełny oraz ryżu). Port Said należy do typowo przemysłowej sfery. Po drugiej stronie kanału znajduje się analogiczne miasto – Port Fuad. Port Said jest ważnym portem przystankowym w żegludze śródziemnomorskiej. Ważną rolę w rozwoju miasta odgrywa również strefa wolnocłowa, jaką jest port.

Port Said dla turystów

Port Said w Egipcie chętnie odwiedzają co roku rzesze turystów z całego świata. Port Said uchodzi za jeden z bardziej popularnych morskich kurortów. Turystów kuszą piękne hotele, komfortowe warunki oraz – nie ma co ukrywać – atrakcyjne ceny. Wybierając się tutaj, należy jednak pamiętać, że w weekendy miasto to pełni również funkcję kurortu wypoczynkowego dla Egipcjan, dlatego też mogą się pojawić pewne problemy z noclegiem.

Zobacz wideo: Podróże z misją

Podróże z misją
Podróże z misjąŹródło: Dzień Dobry TVN

Port Said – zabytki

Port Said kusi nie tylko pięknymi krajobrazami i wysokim poziomem usług hotelarskich, lecz także ciekawymi zabytkami. Jednym z bardziej oryginalnych miejsc w Port Said jest przepiękne centrum miasta w stylu kolonialnym. Jest to pozostałość po osiedlających się tutaj wcześniej Europejczykach. Charakterystyczne dla centrum Port Said są drewniane wille, zachowane w doskonałym stanie. Część z nich została także zrekonstruowana. Wielu odwiedzających Port Said uważa, że centrum miasta przypomina Nowy Orlean. Charakterystycznym zabytkiem Port Said jest również wyjątkowa latarnia morska. Wysoka na 56 m, o wieży w kształcie ośmiokąta. To jeden z najważniejszych zabytków architektonicznych i jednocześnie punkt orientacyjny w Port Said. Zaprojektował ją Francois Coignet. Jej budowę ukończono w 1869 roku, tydzień przed otwarciem Kanału Sueskiego. Jednym z ważniejszych zabytków Port Said jest Świątynia Port Said z charakterystyczną, podświetlaną kopułą. Warto odwiedzić także Muzeum Port Said oraz muzeum wojskowe. To drugie jest wyjątkowo małe, natomiast w ciekawy sposób prezentuje nie tylko historię konfrontacji zbrojnych, ale i całą historię miasta oraz regionu. Zaskoczeniem może okazać się bardzo atrakcyjne muzeum sztuki współczesnej, które również mieści się w Port Said.

Co warto jeszcze zobaczyć w Port Said?

Z Port Said można wybrać się na wyprawę do piramid lub udać się do kolejnego egipskiego miasta. Połączenia z Kairem, Aleksandrią, Gizą oraz innymi miastami są tutaj bardzo dobre. Zanim jednak obrany zostanie kolejny cel podróży, warto odwiedzić Noras, czyli słynną pływającą restaurację w Port Said. Kuchni egipskiej w Port Said trzeba koniecznie spróbować nie tylko ze względu na świeże i pyszne owoce morza, lecz także inne, regionalne specjały.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Vyacheslav Argenberg/Getty Images

Pozostałe wiadomości