Świat

Chińskie Zakazane Miasto – co warto zobaczyć? Historia pałacu cesarskiego w Pekinie

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Zakazane Miasto, Chiny

Zakazane Miasto (Chiny) przyciąga co roku 4,5 miliona zagranicznych turystów i daje możliwość zwiedzenia dobrze zachowanej architektury i oryginalnego wystroju wnętrz cesarskich. Zakazane Miasto, czyli pałac cesarski dynastii Ming i Qing, powstało już w XV wieku. Spełnia funkcję turystyczną, ale także państwową, ponieważ jest miejscem licznych ceremonii, a nawet spotkań głów państw.

Chińskie Zakazane Miasto obejmuje prawie kilometr sześcienny powierzchni i jest większe od centralnego Manhattanu w Nowym Jorku. To właśnie w Zakazanym Mieście urzędowali cesarze chińscy od XV do XX wieku. Największą ciekawostką Zakazanego Miasta jest fakt, że kompleks faktycznie był przez wieki… zakazany. Udostępniony został dopiero w 1965 roku. W Zakazanym Mieście, składającym się z ponad ośmiuset poszczególnych pałaców, można zwiedzić m.in. sale tronowe, ogrody cesarskie, kuchnie cesarskie, muzea narodowe i plac Tiananmen.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zakazane Miasto – chiński pałac cesarski w Pekinie

Pekin jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem w Chinach, co zawdzięcza wielu atrakcjom. Plac Tiananmen, Świątynia Nieba, odcinek chińskiego muru w Pekinie i Zakazane Miasto to największe atrakcje stolicy Państwa Środka, która corocznie przyciągają ok. 140 milionów Chińczyków z pozostałych części kraju i ok. 4,5 miliona turystów z zagranicy. Zakazane Miasto, chiński pałac cesarski dynastii Ming i Qing, powstał w XV wieku, w latach 1406–1420. Kompleks do dziś zaskakuje swoim rozmachem i zabytkową architekturą, a zabudowania zajmują łącznie prawie kilometr sześcienny powierzchni, nie licząc otaczających pałacu parków krajobrazowych z licznymi stawami i rzeźbami upamiętniającymi cesarzy chińskich. Chociaż Zakazane Miasto stanowi jeden kompleks, to tak naprawdę składa się z ośmiuset pomniejszych pałaców, historycznie zamieszkiwanych zarówno przez cesarzy, jak i wysokich urzędników państwowych. Obiekt tworzy zamkniętą strukturę otoczoną wysokimi, dziewięciometrowymi murami oraz pięćdziesięciometrową fosą, które dawniej pełniły funkcje obronne.

Współcześnie chińskie Zakazane Miasto jest przede wszystkim obiektem turystycznym. Zwiedzając pałac, turyści mają okazję zobaczyć niezwykłe, oryginalne zdobienia sprzed wieków, architekturę i cesarskie insygnia. W 1987 roku Zakazane Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Prócz tego w pałacu organizowane są ceremonie państwowe i obchodzone są święta. W 2017 roku do Zakazanego Miasta został zaproszony, jako pierwszy przedstawiciel zagranicznego państwa, prezydent Donald Trump, a spotkanie oceniane było jako próba polepszenia relacji na linii Pekin-Waszyngton.

Sama nazwa obiektu ma swoje bezpośrednie uzasadnienie w historii. Zakazane Miasto przez wiele wieków faktycznie było zakazane – dla wszystkich oprócz gwardii i świty cesarskiej. Na rozległym terytorium pałacu cesarze mieli dostęp do wszystkich potrzebnych zasobów – pożywienia, rozrywek, własnego wojska itp. Do miasta nie miał wstępu nikt, kto nie był do tego upoważniony – w praktyce więc zdecydowana większość poddanych. Faktem jest, że przez wiele wieków dynastie cesarzy opuszczały Zakazane Miasto tylko w czasie gorących pór letnich, aby w tym trudnym okresie zażyć większego komfortu w Letnim Pałacu Cesarskim, obecnie znajdującym się również w Pekinie. Wejście do Zakazanego Miasta było niemożliwe przez prawie pięćset lat, a dla turystów obiekt został otwarty dopiero w latach 60. XX wieku.

Zakazane Miasto – ciekawostki, które warto znać

Planując zwiedzanie Zakazanego Miasta, trzeba uwzględnić ogromne kolejki. Dostęp do zwiedzania jest limitowany (80 tysięcy turystów dziennie), wobec czego warto sprawdzić, czy w danym dniu nie odbywa się jakieś święto państwowe – wówczas możliwość zwiedzania Zakazanego Miasta byłaby niezwykle utrudniona. Tak czy inaczej, warto nastawić się na nawet kilkugodzinne kolejki do kas biletowych. Do pałacu wchodzi się przez Bramę Południową, a po zwiedzeniu kompleksu opuszcza się go Bramą Północną. Otrzymując bilet, można zobaczyć pierwszą w Zakazanym Mieście ciekawostkę – obrazy Mao Zedonga. Został on tutaj upamiętniony w wielu miejscach, ponieważ to właśnie w Zakazanym Mieście Mao Zedong ogłosił w 1947 roku powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Nieopodal Bramy Południowej znajduje się zresztą słynny na całym świecie plac Tiananmen, czyli Plac Niebiańskiego Spokoju.

Zobacz wideo: Podróże z misją

Podróże z misją
Podróże z misją Źródło: Dzień Dobry TVN

Składa się z wielu bram, dziedzińców, skwerów, osobnych muzeów i pałaców – wszystkie warte są odwiedzenia. Obiekt urzeka tradycyjną chińską architekturą i charakterystyczną czerwoną lub żółtą dachówką. Na szczególną uwagę zasługują jednak sale tronowe – miejsca, w których odbywały się koronacje cesarzy. Warto zwiedzić także kuchnie i ogrody cesarskie. Ciekawostką jest fakt, że w poszczególnych północnych pałacach Zakazanego Miasta można odnaleźć sztukę i ścienne zdobienia, które zorientowane są wokół szamańskich religii dżundżerskich i mandżurskich. Pałacem, który zawiera najwięcej widocznych wpływów szamanizmu, jest Pałac Ziemskiego Spokoju znajdujący się nieopodal Bramy Północnej. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Todd Brown/Getty Images

Pozostałe wiadomości