Kierunek Chiny – czym zachwyca turystów Wuhan?

Wuhan w Chinach
Jaka jest historia Wuhanu? Co warto tam zobaczyć?
Źródło: Jackal Pan/Getty Images
Wuhan to jedno z największych miast w środkowych Chinach i jednocześnie stolica prowincji Hubei. Leży nad rzeką Jangcy, dlatego stanowi ważny węzeł komunikacyjny z rozwijającym się przemysłem stoczniowym. Miasto powstało w wyniku połączenia trzech mniejszych – Wuchang, Hankou oraz Hanyang. Jaka jest jego historia i co warto zobaczyć w Wuhanie?

Historia Wuhanu zaczęła się już w czasach starożytnych, a sam obszar był kolebką cywilizacji Chu. Za czasów dynastii Qing miasto Hankou było jednym z najbardziej znanych ośrodków w całych Chinach. Na terenach współczesnego Wuhanu toczyły się ważne walki i potyczki pomiędzy wojskami cesarskimi a siłami Kuomintangu. Do połączenia trzech miast doszło w 1949 r. Dziś Wuhan słynie przede wszystkim z rejsów turystycznych po rzece Jangcy. Na jakie atrakcje mogą jeszcze liczyć odwiedzający?

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Wuhan – co warto zobaczyć?

Miasto spodoba się zarówno miłośnikom historii, jak i natury. Co warto zwiedzić w pierwszej kolejności? Muzeum Prowincji Hubei – prezentuje relikty starożytnej chińskiej kultury i sztuki wraz ze sporą dawką historii całego regionu. Na szczególną uwagę zasługują kuranty, które zostały wydobyte z grobowców podczas wykopalisk i dowodzą wysokiego poziomu kultury muzycznej w starożytnych Chinach oraz kunsztu ówczesnych ludwisarzy. Dla turystów udostępniono setki eksponatów przedstawiających dzieje regionu w czasach panowania poszczególnych dynastii. Wieża Żółtego Żurawia – ponad 50-metrowy obiekt pokryty charakterystycznymi żółtymi dachówkami, stojący na czerwonych filarach. Wieżę wzniesiono w III w. n.e. w celach militarnych. Wielokrotnie niszczona, została ostatecznie odbudowana w latach 80. XX w. Stanowi jedną z największych atrakcji miasta. Można z niej podziwiać wspaniałą panoramę Wuhanu i rzekę Jangcy. Świątynia buddyjska w Guiyuan – określana również jako Świątynia Pierwotnej Czystości. Zajmuje powierzchnię prawie 47 tys. m2 i została wybudowana w drugiej połowie XVII w. Na uwagę zasługują przepiękne dziedzińce oraz ogrody. Zwiedzając budynek, można podziwiać rzeźby Buddy, religijne akcesoria, a także inne zabytki kultury buddyzmu. Warto odwiedzić zwłaszcza południowy dziedziniec, który prowadzi do Sali Lohanów, gdzie znajdują się posągi przedstawiające ludzkie postaci wyrażające różne emocje. W Wuhanie panuje zwyczaj specjalnego liczenia Lohanów, dzięki czemu można dowiedzieć się o nadchodzących porażkach lub sukcesach. Taras Heptachord (zwany także Guqin Tai) – według legendy powstał dla uczczenia przyjaźni między znanym chińskim urzędnikiem grającym na instrumencie o nazwie heptachord a drwalem, który podziwiał jego muzykę. Obiekt jest otoczony wodą i stanowi świetne miejsce o charakterze rekreacyjnym. Można udać się także do pobliskiej herbaciarni oraz obejrzeć kamienne rzeźby znajdujące się w środku, upamiętniające spotkanie urzędnika z drwalem. Muzeum Madame Tussauds – muzeum figur woskowych w Wuhanie zajmuje powierzchnię ponad 1,5 tys. m2. Można podziwiać w nim figury Alberta Einsteina, Jackie Chana, Michaela Jacksona, a także wielu lokalnych i krajowych gwiazd. Szczęśliwa Dolina Wuhan – to słynny park rozrywki, który cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Podzielony jest na kilka stref tematycznych z różnymi atrakcjami. Odwiedzający mogą przejechać się rollercoasterem, zwiedzić dom strachów, a także obejrzeć panoramę miasta. To miejsce spodoba się zarówno rodzinom z dziećmi, jak i śmiałkom pragnącym przeżyć dreszcz emocji.

Wuhan – atrakcje rzeki Jangcy

Jangcy, która przepływa przez Wuhan, to najdłuższa rzeka w Chinach i trzecia pod względem długości na świecie. Pełni ważną rolę pod względem gospodarczym i komunikacyjnym. Jakie atrakcje związane z rzeką czekają na turystów odwiedzających Wuhan? Rejs po rzece – to obowiązkowy punkt w planie wycieczki. Podróż po Jangcy to doskonała okazja do zobaczenia słynnej Tamy Trzech Przełomów, która pełni funkcję hydroelektrowni, największej na świecie pod względem mocy. Osoby chcące wybrać się na dłuższy rejs mogą zwiedzić przy okazji inne miasta regionu. Dodatkową atrakcję stanowią historyczne relikty i skarby natury znajdujące się na brzegach Jangcy. Most na rzece Jangcy – obiekt znajdujący się na terenie Wuhanu jest pierwszym mostem autostradowo-kolejowym, który został zbudowany na Jangcy. Jego długość wynosi ponad 1600 m. Budowa rozpoczęła się w 1955 r. i zakończyła dwa lata później. Turyści mogą wspiąć się lub wjechać windą na 7-piętrowe wieże stojące po obu końcach obiektu, aby podziwiać wspaniałe zdobienia na moście, piękno rzeki, a także płynące statki i Wieżę Żółtego Żurawia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jackal Pan/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości