Podróże

Słowiński Park Narodowy – ruchome wydmy i inne atrakcje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
wydmy

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, zwane często polską Saharą, to unikalna na skalę Europy atrakcja turystyczna. Będąc tam, możemy poczuć się jak na prawdziwej pustyni.

Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Jest on bardzo popularnym kierunkiem wycieczek – turystów przyciągają tu głównie ruchome wydmy, które ciągną się kilometrami.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Słowiński Park Narodowy – informacje wstępne

Słowiński Park Narodowy jest położony w województwie pomorskim. Park obejmuje Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko-Łebską i jeziora Łebsko, Gardno, Jezioro Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. Park zajmuje powierzchnię prawie 33 tysięcy hektarów. Został on utworzony w 1967 roku po to, by chronić jeziora przymorskie, torfowiska, bagna, a przede wszystkim ruchome wydmy. Park został włączony przez UNESCO do międzynarodowej sieci Rezerwatów Biosfery.

Słowiński Park Narodowy – wydmy

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym są bez wątpienia jego szczególną atrakcją turystyczną. To największy pas ruchomych wydm na europejskim kontynencie. Największy obszar z wydmami ma około 500 hektarów. Wydmy są położone pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Łebsko. Wędrujące wydmy zasypują wszystko na swojej drodze. Tworzą one unikalny w skali Europy pustynny krajobraz, dlatego często są nazywane polską Saharą.

Żeby zobaczyć największą atrakcję, wydmę Łęcką, powinniśmy wyruszyć z Łeby do miejscowości Rąbka. Do Rąbki możemy dostać się samochodem lub meleksową taksówką. W Rąbce należy zapłacić za bilet uprawniający do wstępu na teren parku. W miejscowości znajduje się wieża widokowa. Jest ona położona przy jeziorze Łebsko. Znajduje się tam również muzeum, w którym możemy dowiedzieć się więcej o wydmach, procesie ich powstawania i skutkach przemieszczania się.

Słowiński Park Narodowy – ciekawostki

Park słowiński jest nie tylko piękny, ale również bardzo ciekawy. Oto kilka z ciekawostek dotyczących wydm znajdujących się na jego terenie:

  • Wydmy tworzą się z piasku wyrzucanego na brzeg przez wodę. Następnie słońce i wiatr osuszają piasek. Pod wpływem podmuchów silnego wiatru jest on przenoszony na ląd;
  • wydmy od strony wiejącego wiatru wznoszą się łagodnie, a od strony zawietrznej mają strome ściany;
  • gdy wieje mocny wiatr, możemy posłuchać "śpiewu wydm" – charakterystyczny dźwięk wydaje wędrujący piasek, który przelatuje nad wydmami pod wpływem mocnego wiatru;
  • najwyższą wydmą w parku słowińskim jest Wydma Łącka – może ona osiągać wysokość do 42 metrów. Jej wysokość waha się w ciągu roku. Gdy jesienią i zimą wiatry wieją silniej, wędruje szybciej, ale jej wysokość się zmniejsza. Z kolei wiosną i latem jest wyższa, ale wolniej się przesuwa;
  • wędrujący piasek powoli, ale systematycznie zasypuje jezioro Łebsko. Skutkuje to tym, że stale zmniejsza się powierzchnia jeziora;
  • wydmy mogą przesuwać z prędkością od 1½ metra nawet do 10 metrów rocznie. Wydmy wędrują zawsze na wschód, w kierunku Łeby;
  • od prędkości wiatru zależy, jak szybko wędrują wydmy. Zaczynają się one przesuwać, gdy wiatr wieje z minimalna prędkością 18km/h;
  • w XVI wieku wieś Łączka została całkowicie pokryta wydmą – stąd wzięła się nazwa Wydmy Łąckiej. Obecnie wydma stopniowo pokrywa las olchowy.

Słowiński Park Narodowy – zwierzęta

Zwierzęta w Słowińskim Parku Narodowym to ogromna liczba stworzeń różnych gatunków. Jest domem dla około 260 gatunków ptaków. Połowa z tych gatunków to ptaki wodne i błotne. Żeby chronić miejsca lęgowe ptaków, utworzono rezerwaty przy jeziorach Łebsko i Gardno. Przy jeziorach żyją m.in. mewy, kaczki, łabędzie, perkozy i rybitwy.

W okolicznych lasach możemy natknąć się na bieliki, puchacze, rybołowy, myszołowy, dzięcioły czy sikorki. Park jest również domem dla rzadkich gatunków chrząszczy i motyli. Gady żyjące na terenie parku słowińskiego to m.in. żmije zygzakowate, padalce i jaszczurki. Wśród płazów możemy spotkać ropuchy i żaby. Mniejsze ssaki występujące w parku to m.in. listy, borsuki, piżmaki, wydry czy bobry. Z większych stworzeń należy wymienić dziki, jelenie i łosie. Czasem można nawet spotkać morświny i foki.

Słowiński Park Narodowy – szlaki

W Słowińskim Parku Narodowym znajdują się zarówno szlaki rowerowe, piesze, jak i kajakowe. Łącznie to ponad 170 kilometrów szlaków. Park słowiński jest idealnym miejscem dla tych, którzy lubią spędzać aktywnie czas na łonie przyrody. Jeśli wybierzemy się do parku rowerem, czeka na nas międzynarodowy szlak rowerowy R10.

Jeśli zdecydujemy się na pieszą wędrówkę, możemy wybierać spośród kilku szlaków pieszych. Są to: szlak pieszy czerwony nadmorski na trasie Łeba – Rowy, szlak zielony na trasie Rowy – Jezioro Dołgie – Rowy, szlak zielony na trasie Stara Łeba – brzeg morza – Wydma Łącka – Stara Łeba i szlak niebieski z Czołpina do Latarnii-Czołpino.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Cybart/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości