Liptowski Mikułasz na Słowacji – jaskinie, aquapark i zoo. Które miejsca warto zobaczyć?

Liptowski Mikułasz
Liptowski Mikułasz
Źródło: NurPhoto/Getty Images
Liptowski Mikułasz, miasteczko znajdujące się na Słowacji, co roku przyciąga tłumy turystów. W tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie. Jaskinie i jezioro skradną serca miłośników przyrody, zamek i rynek ucieszą oko wielbicieli zabytków, a aquapark i zoo zadowolą najmłodszych.

Liptowskim Mikułaszu zakochają się także jeżdżący na nartach, miejsce to sprzyja bowiem lubującym się w białym szaleństwie na stoku. Co warto zobaczyć w Liptowskim Mikułaszu i jaka znana postać wiąże się z tym miejscem?

Liptowski Mikułasz na narty, czyli dokąd pojechać zimą

Nie dla każdego zima oznacza siedzenie z herbatą przy kominku. Niektórzy wolą ją spędzić znacznie bardziej aktywnie. Właśnie takim miłośnikom szaleństw na stoku poleca się Liptowski Mikułasz. W pobliżu tego miasteczka znajduje się bowiem wiele stoków, wyciągów i ośrodków narciarskich. Miejsce odpowiednie dla siebie znajdą zarówno osoby jeżdżące bardziej profesjonalnie, jak i zupełnie początkujące. Największy ośrodkiem sportów zimowych w okolicy jest Jasna Chopok, w którego obrębie znajduje się aż 45 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności, w tym także do narciarstwa biegowego. Dla wybierających się na Słowację na narty, Liptowski Mikułasz jest punktem obowiązkowym.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Konno przez świat
Konno przez świat
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Do zobaczenia w Bolonii
Do zobaczenia w Bolonii
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Od 7 lat na piechotę przez świat
Od 7 lat na piechotę przez świat

Liptowski Mikułasz – zachwycające jaskinie

Okolice Liptowskiego Mikułasza spodobają się również wielbicielom niesamowitych dzieł natury. Wokół miasta występuje bowiem wiele udostępnionych do zwiedzania jaskiń. Jedną z najbliższych jest zapierająca dech w piersiach Demianowska Jaskinia Lodowa. Ściany jaskini to połączenie sintrowej ornamentyki naciekowej i lodu, co daje niepowtarzalne wrażenia wizualne. Położona jest ona w kompleksie Jaskiń Demianowskich, do którego należy także słynna Demianowska Jaskinia Wolności, również otwarta dla turystów. Ta najczęściej odwiedzana z jaskiń na Słowacji, znajdująca się koło Liptowskiego Mikułaszu, przyciąga nie tylko różnobarwnymi skałami, lecz także podziemnymi jeziorami i tokiem. Warto odwiedzić również pobliską jaskinię, określaną mianem Stanišovská.

Aquapark i zoo, czyli atrakcje Liptowskiego Mikułaszu również dla najmłodszych

Jedną z atrakcji, przyciągających szczególnie wielu turystów do Liptowskiego Mikułaszu, jest Aquapark Tatralandia. Coś dla siebie znajdą tam zarówno najmłodsi, jak i spragnione wypoczynku osoby w każdym wieku. W kompleksie dostępne są bowiem liczne zjeżdżalnie, baseny dla dzieci i dorosłych, zbiorniki z termalną wodą leczniczą, usługi spa, hala "Tropical Paradise", w której można poczuć się jak na egzotycznych wakacjach, a także kompleks wellness "Wyspa piratów z Karaibów". Jedną z najciekawszych atrakcji jest tunel aerodynamiczny, czyli "Hurricane factory". Dzieci z pewnością zachwyci również, znajdujące się niedaleko basenów w Liptowskim Mikułaszu, zoo. Miejsce to jest niezwykłe, pozwala bowiem na bezpośrednie obcowanie ze zwierzętami. Znajduje się tam ok. 150 gatunków zarówno egzotycznych, jak i bardziej pospolitych. Karmienie małp, jazda na kucyku, wejście na wybieg z oswojonymi kangurami czy akwarium z rekinami powinny zapewnić najmłodszym udane wakacje.

Jezioro niedaleko Liptowskiego Mikułaszu – największe na Słowacji

Po drodze z Liptowskiego Mikułaszu do Rużomberku bez trudu dostrzec można ogromny akwen - jezioro Liptovská Mara, nazywane również Morzem Liptowskim z uwagi na jego imponujące rozmiary. Pod względem objętości jest ono największym jeziorem zaporowym na terenie kraju. Można tam odpocząć na plaży czy wypożyczyć sprzęt do sportów wodnych i spędzić aktywnie czas. Kursują tam również statki wycieczkowe, a wielu turystów wybiera to miejsce na bazę wypadową dla górskich wycieczek w Tatry Zachodnie i Choczskie Góry, zmierzając przez najpiękniej położone szlaki w okolicy Liptowskiego Mikułaszu. Zwolennicy spokojnego wypoczynku oraz aktywnego spędzania urlopu znajdą tu wszystko, czego potrzebują.

Liptowski Mikułasz – zamek i rynek. Co warto zobaczyć?

Liptowski Mikułasz to doskonałe miejsce do wypoczynku również dla osób lubiących zwiedzanie. W centrum Liptowskiego Mikułaszu znajduje się malowniczy rynek o nazwie Námestie osloboditeľov, który otoczony jest przez wiele interesujących budynków, spośród których wymienić można wczesnogotycki kościół św. Mikołaja, synagogę z secesyjnym wnętrzem, kościół ewangelicki oraz muzea przyrodnicze. Warto skierować się również do Muzeum Janka Kráľa czy Izby Tortur, w której to w 1713 r. przesłuchiwano, a następnie skazano samego Janosika. Oko cieszy także Fontanna Metamorfozy, z wypisanymi na niej nazwiskami najwybitniejszych osób w kraju oraz rzeźba Nasz Matka, stworzona przez węgierskiego rzeźbiarza Alojza Štróbla, która uznawana jest za jedną z najwspanialszych na świecie. Liptowski Mikułasz to idealne miejsce na urlop lub nawet jego część, łatwo można tam bowiem dojechać z Zakopanego. Połączenie to jest dostępne nawet dla niezmotoryzowanych, ponieważ na trasie kursują autobusy. Warto poświęcić choć kilka dni i zakochać się w tym miejscu.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości