Podróże

Spisz – magiczne miejsce na mapie Słowacji

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Spisz to region położony na północy Słowacji, choć jego niewielka część należy również do Polski. Polski Spisz nie jest tak sławny jak jego słowacka część, natomiast całość regionu należy do jednych z chętniej odwiedzanych przez pasjonatów górskich wędrówek miejsc w Europie.

Spisz przez 300 lat był we władaniu królów Polski. Władzę nad nim uzyskał Władysław Jagiełło w zamian za pomoc finansową, której udzielił węgierskiemu władcy Zygmuntowi Luksemburskiemu. Władzę tę utracono podczas pierwszego rozbioru i większa część Spiszu już nigdy nie wróciła do granic Polski. Dzisiaj Spisz i Orawa są jednymi z częściej wybieranych przez Polaków kierunków turystycznych. Blisko do nich z Krynicy, Krościenka i Zakopanego.

Spisz – Słowacki Raj

Słowacki Spisz cieszy się szczególną popularnością ze względu na unikatowy pod względem przyrodniczym i krajobrazowym wapienny masyw górski, czyli Słowacki Raj. Leży on w południowo-zachodniej części regionu. Jego wysokość dochodzi do 1200 m n.p.m. Główną atrakcję Spiszu stanowią wapienne góry podlegające procesowi krasowienia. Jego efektem jest oryginalna rzeźba. Pod wpływem określonych warunków geologicznych powstało tu także wiele głębokich dolinek, wodospadów i kanionów. Uwagę przyciągają również wąskie gardziele skalne.

Bogata sieć szlaków umożliwia swobodne zwiedzanie tych wszystkich atrakcji. Progi skalne, na których utworzyły się wodospady, pokonuje się za pomocą specjalnego systemu drabinek. To wszystko sprawia, że Spisz na Słowacji jest jednym z najbardziej urokliwych górskich regionów w tej części Europy.

Uroki Spiszu – Zawojowy Wodospad, Sucha Bela, rzeka Hornad

Spisz i Orawa należą do jednych z najbardziej popularnych regionów Słowacji. Wynika to przede wszystkim z walorów przyrodniczych tego regionu. Doskonałym ich przykładem są niektóre z licznych atrakcji mieszczące się w granicach Parku Narodowego Słowacki Raj. Uwagę przyciąga przede wszystkim Zawojowy Wodospad. Ma on 65 metrów wysokości, co czyni z niego drugi pod względem wielkości wodospadem na Słowacji. Jego próg skalny również pokonuje się za pomocą systemu drabinek. W dolinie Suchej Beli pełno jest mniejszych wodospadów, gardzieli skalnych i zwężeń. Pokonanie niektórych z nich, nawet "na stojąco", może sprawiać poważne problemy. Z kolei rzeka Hornad przecinająca Słowacki Raj, zdecydowanie mniejsza od słynnego Popradu, jest bardziej dostępna dla turystów.

Dobszyńska Jaskinia Lodowa na Spiszu

Atrakcje słowackiego Spiszu to także jaskinie lodowe. Najsłynniejszym obiektem na całym Spiszu jest Dobszyńska Jaskinia Lodowa. Jest to jedna z największych tego typu jaskiń w Europie. Miąższość lodu w jaskini wynosi miejscami aż 25 metrów. W środku znajduje się 110 tysięcy metrów sześciennych lodu. Właściwie cała trasa turystyczna jest tutaj "wykuta" w lodzie.

Zamek w Spiszu

Spisz i Orawa oferują turystom nie tylko piękne krajobrazy i atrakcyjne szlaki górskie, lecz także oryginalne zabytki. Z pewnością do najważniejszych należy zamek w Spiszu, czyli Spiski Hrad zajmujący obszar 4 ha. Jest jednym z największych zespołów ruin zamkowych w tej części Europy.

Na Słowacji znaleźć można ruiny zamków przypominających ten z Ogrodzieńca. Do takich należy właśnie ten na Spiszu. Znajdują się one w pobliżu Spiskiego Podhradia, przy trasie Poprad–Preszów. Z najwyższego szczytu zamku można dostrzec Tatry. Spiski Hrad został wpisany na listę UNESCO.

Kezmarok na Spiszu

Słowacja i Spisz potrafią zaskakiwać tak oryginalnymi zabytkami, jak kościół w Kiezmarku. Jest to kościół ewangelicki zbudowany w stylu orientalnym. Pierwotnie budynek miał on zupełnie inne przeznaczenie, natomiast ostatnie powstała tu niecodzienna świątynia, która przypomina meczet.

Inne atrakcje w Spiszu na Słowacji

Spisz turystom oferuje między innymi także przepiękny kompleks basenów termalnych położony w miejscowości Vrbov, niedaleko Kiezmarku. Kąpiele regeneracyjne w wodzie o temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza mają ogromne walory zdrowotne.

Spisz Polski

Polski Spisz to tylko niewielki wycinek całego regionu. W jego obrębie znajduje się 14 wsi. W Spiszu są Krempachy, Łapszanka, Łapsze Niżne, Niedzica, Trybsz. Właściwie tylko gmina Łapsze Niżne wykazuje typowo spiski charakter. Krempachy w Spiszu polskim mogą pochwalić się m.in. XVI-wiecznym kościołem św. Marcina z renesansową wieżą po zachodniej stronie kościoła. Tego typu rozwiązanie można spotkać tylko na Spiszu (m.in. także we Frydmanie).

Zobacz wideo: Słowacki latający samochód odbył lot testowy. Trwał 35 minut

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: ewg3D/Getty Images

Pozostałe wiadomości