Podróże

Koszyce - najważniejsze zabytki i najciekawsze atrakcje, dla których warto odwiedzić to miasto

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Miasto Koszyce, widok z lotu ptaka
Westend61/Getty ImagesKoszyce - widok na miasto

Koszyce to drugie po Bratysławie największe miasto Słowacji. Dzięki długiej historii na jego terenie znajduje się mnóstwo zabytków z epoki średniowiecza i nie tylko. Do najważniejszych budowli Koszyc należy Katedra św. Elżbiety.

Odwiedzając Koszyce, warto w planie wycieczki uwzględnić klasztor i kościół Jezuitów. Godną uwagi budowlą jest Pałac Jakaba. Dobrym pomysłem jest również w wizyta w Muzeum Wschodniej Słowacji i w tutejszym zoo.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Koszyce – drugie największe miasto Słowacji

Koszyce to bez wątpienia jedno z najciekawszych miast Słowacji. Jest to również drugie pod względem liczby ludności i wielkości miasto tego kraju. Koszyce położone są na wschodzie państwa, nad rzeką Hornád, u styku Rudaw Spiskich i Kotliny Koszyckiej.

Koszyce mogą poszczycić się długą historią. Pierwsze informacje o nich pochodzą z XIII wieku. Wówczas znajdowała się w tym miejscu mała osada o nazwie Cassa. W 1347 roku Koszyce zostały wolnym miastem królewskim. Co ważne, jako pierwsze w Europie uzyskały herb. Przez wieki były pod wpływem innych państw i kultur, co miało duży wpływ na to, jak dziś wygląda to miasto.

Zabytki w Koszycach

Zwiedzanie Koszyc warto zacząć od udania się na stare miasto. Jest to wyjątkowo malownicze miejsce, którego znakiem rozpoznawczym jest największa historyczna zabytkowa zabudowa miejska, jaką można zobaczyć w całej Słowacji. Najcenniejszym zabytkiem Koszyc, mieszczącym się przy ulicy Hlavnej, jest okazała średniowieczna gotycka Katedra św. Elżbiety.

Charakterystyczną cechą tej budowli są dwie wieże, całkowicie różniące się od siebie. Jedna zakończona jest metalowym hełmem ze złotymi zdobieniami, a druga jest wyższa i strzelista. Katedrę zaczęto budować w 1380 roku, powstawała ona pod nadzorem królewskim w kilku etapach. Co ciekawe, katedra do dnia dzisiejszego nie została jeszcze ukończona.

Po wejściu do jej środka największe wrażenie robi ołtarz główny, który budowano w latach 1474–1477. Nieodłączną jego częścią jest największy w Europie zbiór niepowtarzalnych malowideł tablicowych. W krypcie katedry znajdują się szczątki Franciszka II Rakoczego, który był przywódcą powstania węgierskiego przeciwko Habsburgom. Budowla ta była wielokrotnie niszczona. Jej renowacja miała miejsce pod koniec XIX wieku.

Niedaleko katedry znajdują się XIV-wieczna Kaplica św. Michała i średniowieczna Wieża Urbana, w której znajduje się odlany w 1557 roku Dzwon św. Urbana. Na północ od katedry położony jest Hlavné námestie – reprezentacyjny plac, którego znakiem rozpoznawczym jest neorenesansowy gmach teatru wybudowany pod koniec XIX w. Między b

Zwiedzając Koszyce, warto zwrócić uwagę na XVII-wieczny klasztor Jezuitów i przylegający do niego kościół Jezuitów, który powstał jako kościół uniwersytecki. Niedaleko stoi kościół Franciszkanów. Jego aktualny wygląd to zasługa renowacji przeprowadzonej w XVIII w.

Charakterystycznym zabytkiem Koszyc jest pseudogotycki Pałac Jakaba, który mieści się przy ulicy Młyńskiej, między dworcem kolejowym z głównym placem miasta. Powstał on w 1899 roku. Wybudowany został przez właściciela cegielni Petera Jakaba. Początkowo budynek pełnił funkcję domu prywatnego, następnie w 1945 roku przez krótki okres czas był siedzibą Edwarda Benesza, pełniącego funkcję prezydenta Czechosłowacji. Aktualnie w pałacu organizowane się różnego rodzaju imprezy.

Muzea i inne atrakcje Koszyc

W północnej części ulicy Hlavnej znajduje się Pałac Rakoczego, gdzie mieści się Muzeum Techniki, w którym można oglądać mnóstwo eksponatów z różnych dziedzin. Są tu ekspozycje dotyczące hutnictwa, górnictwa, kowalstwa artystycznego. Nie brakuje też eksponatów związanych z astronomią, energetyką.

Miłośnicy historii, odwiedzając Koszyce, powinni udać się również do największego muzeum w mieście, czyli do Muzeum Wschodniej Słowacji. Zajmuje ono kilka budynków, podlega mu Baszta Kata i dawne więzienie miejskie. Do najciekawszych eksponatów muzeum zalicza się znaleziony przez przypadek w 1935 roku Koszycki Złoty Skarb, który składa się m.in. z kolekcji monet z 81 mennic całego świata. Na uwagę zasługuje również replika domu Franciszka Rakoczego z rzeźbą bohatera narodowego przed domem.

Miejscem godnym polecenia jest Muzeum Nauki znajdujące się w południowej części Koszyc, w budynku dawnej stalowni. Jest tam blisko 50 interaktywnych eksponatów, dających możliwość zapoznania się z różnymi dziedzinami techniki i przemysłu. Jest to miejsce, które polecane jest rodzinom z dziećmi. Najmłodszym spodoba się też w miejskim zoo, które należy do największych w Europie ogrodów zoologicznych. Osoby, które marzą o poznaniu Koszyc z lotu ptaka, powinny udać się na Wieżę Widokową Hradova w parku leśnym na niewielkim wzniesieniu w pobliżu Koszyc.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości