Podróże

Wspaniałe miasto Aleksandria – zabytki świata starożytnego

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Aleksandria

W czasach swojej świetności Aleksandra była jednym z najbardziej znaczących ośrodków świata starożytnego. Rozwijała się tam nauka i przenikały kultury, głównie egipska i grecka. Nazwę miasto wzięło od swojego założyciela, słynnego Aleksandra Macedońskiego, zwanego później Wielkim.

Aleksandria to miasto z niezwykle barwną historią. Czy istnieje do dziś i co zostało z jej dawnej wielkości? Gdzie dzisiaj znajduje się Aleksandria? Czym zasłynęło to jedno z najwspanialszych niegdyś miejsc na ziemi?

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Starożytna Aleksandria – wspaniałe miasto imperium

Starożytne miasto Aleksandria znajdowało się na terenie dzisiejszego Egiptu. Pod wieloma względami zasługiwało na miano jednego z głównych ośrodków starożytnego świata. Zachwyt budziła zaawansowana, starannie przemyślana urbanistyka oraz niesamowite budowle, w tym kompleks pałacowy, który zajmował aż jedna trzecią powierzchni całej Aleksandrii. W jej obrębie znajdowała się również wyspa Faros, na której wybudowano doskonale znaną latarnię, określaną potem mianem jednego z siedmiu cudów świata. Znaczenie miastu nadawały również jedne z największych ośrodków naukowych tamtych czasów, a więc Muzejon oraz Wielka Biblioteka Aleksandryjska, będąca jego częścią. Z czasem biblioteka ta rozrosła się do całego kompleksu, przyciągając największe osobistości świata ówczesnej nauki. W jej zbiorach mogło się bowiem znajdować nawet ok. 700 tys. zwojów papirusu, co jak na tamte czasy było imponującą liczbą. Jednak zarówno latarnia, jak i Muzejon czy Biblioteka Aleksandryjska powstały już po śmierci założyciela miasta, Aleksandra Wielkiego. W owym czasie władzę w Aleksandrii dzierżył ród Ptolemeuszów i to właśnie im zawdzięczała tak spektakularny rozwój.

Niestety, to założone ok. 2300 r. p.n.e. miasto w końcu zaczęło chylić się ku upadkowi. Powszechnie uważa się, że proces ten rozpoczął się w VI w. n.e., w czasach arabskich podbojów, choć według najnowszych doniesień naukowców Aleksandria mogła przeżywać swój kolejny rozkwit nawet kilka wieków później. Ogromną stratą pozostaje jednak zniszczenie Biblioteki Aleksandryjskiej, z której zbiorów do dzisiejszych czasów prawdopodobnie przetrwał zaledwie 1 proc. rękopisów.

Aleksandria we współczesnym Egipcie

Znajdująca się we współczesnym Egipcie Aleksandria powstała właśnie na ruinach dawnej metropolii. Choć nadal jest zachwycającym, prężnie rozwijającym się miastem, daleko jej do świetności swojej poprzedniczki. Mimo to jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Na terenie Aleksandrii można podziwiać między innymi nowy budynek Biblioteki Aleksandryjskiej, wybudowany we współczesnym stylu i swoją architekturą w niczym nieprzypominający pierwowzoru, ale wciąż wyjątkowo okazały. Klimat dawnych czasów można natomiast poczuć w znajdującym się w mieście Muzeum Grecko-Rzymskim, przechowującym pamiątki sprzed czasów podboju. Wśród zabytków Aleksandrii turyści mogą podziwiać również ruiny rzymskiego amfiteatru, wybudowanego w II w. n.e., a także katakumby Kom el-Shoqafa, których największą atrakcją jest główny grobowiec. Na uwagę zasługuje też twierdza Kajtbaj znajdująca się na półwyspie Faros, w miejscu, w którym niegdyś stała wspomniana już latarnia. W jej wnętrzu obecnie znajduje się Muzeum Morskie. Miłośnikom pięknej architektury do gustu przypaść może także wybudowany w 1775 r. meczet Abu Al-Abbasa Al-Mursiego. Nie tylko jego imponująca fasada, lecz także pełne przepychu wnętrze jest zdecydowanie warte zobaczenia.

Współczesna Aleksandria – nie tylko zabytki

Wiele osób przybywa do wspaniałego miasta Aleksandrii, dawniej jednego z największych w Grecji, aby zobaczyć ślady jego świetności. Niektórzy jednak chcą choć przez chwilę odpocząć od typowego zwiedzania. Dla takich osób miejsce to również szykuje atrakcje! Piękne plaże, np. Mamoora Beach, luksusowe hotele czy lokalny targ Anfushi Market to tylko niektóre z nich. Spokojny spacer po ogrodach Pałacu Montaza, parki wodne czy zoo pozwolą na przyjemne spędzenie nawet całego dnia. A dla spragnionych nieco bardziej ekstremalnych doznań interesujące może okazać się nurkowanie w okolicy portu morskiego w Aleksandrii i odkrywanie ukrytych pod wodą pozostałości dawnej cywilizacji. Warto jednak pamiętać, że miejsce to nie jest najlepszym wyborem dla osób, które przez dwa tygodnie nie mają ochoty ruszać się z plaży. W przypadku takich upodobań znacznie lepszym wyjściem będzie skorzystanie z wyjazdu do jednego z popularnych turystycznych kurortów, np. Sharm el-Sheikh.

Przelot do Aleksandrii w Egipcie, czy to w celu zobaczenia zabytków, czy skorzystania z innych atrakcji, można zorganizować na własną rękę lub za pośrednictwem biura podróży. Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Jednak niezależnie od sposobu, w jaki będzie się zwiedzać to przepiękne miasto, z pewnością dostrzeże się jego magię.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Rami Bittar/Getty Images

Pozostałe wiadomości