Burj Khalifa, czyli najwyższy budynek świata. Ciekawostki

Burj Khalifa
Burj Khalifa, czyli najwyższy budynek świata
Źródło: Fraser Hall/Getty Images
Apartamentowiec Burj Khalifa w Dubaju w wielu kategoriach jest rekordzistą – nie tylko jako najwyższy budynek świata, ale także posiadający najwyżej położony basen, klub nocny i taras widokowy. Burj Khalifa został oddany do użytku w 2010 roku, a budowa trwała niecałe sześć lat. Jakie ciekawostki związane są z tym najwyższym drapaczem chmur na świecie?

O odwiedzeniu Burj Khalifa w Dubaju marzy każdy turysta. Rozciągające się znad tarasów widokowych Burj Khalifa malownicze krajobrazy Dubaju i Zatoki Perskiej zabierają dech w piersiach. Z pewnością to jedyne takie miejsce na ziemi, które widoczne jest nawet w promieniu stu kilometrów. Na takie wrażenia warto profesjonalnie się przygotować, dlatego pamiętajmy, że zakupu i rezerwacji biletów do Burj Khalifa należy dokonać co najmniej miesiąc przed wizytą.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Najwyższy wieżowiec na świecie – Burj Khalifa w Dubaju

Zlokalizowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a konkretnie w Dubaju, Burj Khalifa (wersja spolszczona: Burdż Chalifa) to najwyższy, współczesny drapacz chmur. Jego nazwa odnosi się do prezydenta ZEA, szejka Chalifa ibn Zajida al Nahajjana. Historia nazewnictwa wieży jest zresztą o tyle interesująca, że początkowo budynek miał nosić nazwę "Wieża Dubaju". Niestety, końcowy etap budowy przypadł na światowy kryzys ekonomiczny z 2008 roku. W związku z tym konieczne było znalezienie dodatkowych inwestorów. Proces ten się udał, inwestorem został szejk al Nahajjana, a budynek Burj Khalifa został dofinansowany na kwotę ok. 25 miliardów dolarów amerykańskich, a jego nazwa została zmieniona (nie wiadomo, czy zmiana nazwy była formą oddania wdzięczności, czy też wymogiem dofinansowania). Niemniej jednak wieżowiec Burj Khalifa stanowi dziś ważny symbol potęgi i luksusu państwa, które wzbogaciło się głównie dzięki surowcom naftowym, a pod względem PKB per capita jest w czołówce najbogatszych państw świata. Burj Khalifa ma 829 metrów. Aby zobaczyć, jak ogromny jest to budynek, możemy porównać jego wysokością z Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, który mierzy – bagatela – 237 metrów. Wejście i wjazd na Burj Khalifa zostały udostępnione w 2010 roku. Budynek był budowany zaledwie sześć lat (od 2004 roku). Dzięki tak ogromnej wysokości Burj Khalifa widoczne jest z około 100 kilometrów. Plan konstrukcji drapacza chmur zmieniał się w czasie kilkukrotnie – początkowo budynek miał mieć 527 metrów wysokości. Zmieniło się to za sprawą głównego architekta, Adama Smitha, autora nowoczesnej wieży JinMao Tower, liczącej 421 metrów. Przy projekcie wieży wykorzystano nigdy niezrealizowany projekt wieży w Melbourne, Australii. Inspiracją dla budowy wieżowca był także Wielki Meczet w Samarze, który stopniowo zwęża się od dołu ku górze.

Ile pięter ma Burj Khalifa? Rekordy świata

Wysoki na ponad 800 metrów budynek ma dokładnie 163 piętra użytkowe, jednakże taras widokowy w Burj Khalifa mieści się na 124 i 125 piętrze. Nie istnieje na świecie drugi drapacz chmur, który miałby tyle samo lub więcej pięter. Emiracki drapacz chmur pobił wiele rekordów w różnych kategoriach, w tym m.in. jako:

  • budynek z najdłuższym szybem windowym,
    • najwyższy istniejący punkt obserwacyjny (148 piętro),
      • najwyżej położony, turystyczny taras widokowy (124 i 125 piętro),
        • najwyżej położona restauracja na świecie (122 piętro),
          • najwyżej zlokalizowany klub nocny (144 piętro),
            • najwyższy meczet świata (158 piętro),
              • najwyżej położony basen na świecie (76 piętro).

                Zobacz wideo: Justyn Adamczyk uczy jogi w Dubaju

                Justyn Adamczyk uczy jogi w Dubaju
                Czym zajmuje się i kim jest mama Oli Żebrowskiej? Justyna Adamczyk to kobieta inspiracja!
                Źródło: Dzień Dobry TVN

                Burj Khalifa – ciekawostki

                Podziwianie rozległych krajobrazów z tarasów widokowych Burj Khalifa robi ogromne wrażenie, ale pierwszą, fenomenalną atrakcję docenimy podczas samego wjazdu na górę. Mowa tu oczywiście o szklanych windach Burj Khalifa, które poruszają się z prędkością 36 km/h. Z parteru do tarasu widokowego będziemy jechali windą przez tylko niecałe 2 minuty. Ciekawostką jest fakt, że w budynku funkcjonuje łącznie aż 57 wind i 8 klatek schodowych.

                Dubaj znany jest z organizacji jednych z najpiękniejszych pokazów fajerwerków noworocznych. Myśląc o przywitaniu nowego roku w Dubaju, koniecznie udajmy się wówczas na taras widokowy.

                Zobacz także:

                Autor: Adrian Adamczyk

                Źródło zdjęcia głównego: Fraser Hall/Getty Images

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości