Podróże

Góry Skaliste – wielki rezerwat przyrody

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Góry Skaliste

Góry Skaliste ciągną się na długości 4800 kilometrów. Stanowią wschodnią część Kordylierów. Położone są wzdłuż zachodniego wybrzeża, przebiegają przez terytorium Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Góry Skaliste powstały około 120 milionów lat temu. Ostatecznie ukształtowały się 2 miliony lat temu. Swoją rzeźbę zawdzięczają pracy lodowca. Góry Skaliste w Kanadzie mają w dużej mierze kształt lodowców, natomiast na południu Góry Skaliste w USA tworzą słynny Wielki Kanion.

Góry Skaliste w Kanadzie i USA przyciągają turystów niezwykłymi widokami i dziką przyrodą. Charakterystyczne dla nich wodospady, kaniony, rzeki i wysokie lasy tworzą niesamowity obraz całego masywu. W Górach Skalistych spotkać można także wiele zwierząt, np. jelenia albo niedźwiedzia.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Góry Skaliste – położenie

Góry Skaliste to jedno z najciekawszych pasm górskich na świecie. Ciągną się od rzeki Rio Grande w stanie Nowy Meksyk aż po Alaskę. Stanowią część potężnego pasma Kordylierów. Pasmo zbudowane jest ze skał osadowych, metamorficznych i magmowych. Z jednej strony otacza je wyżyna Yellowstone, z drugiej obszar zwany Wielkimi Równinami. Całe pasmo ma 4800 kilometrów długości i ciągnie się przez kilka stanów USA oraz Kanadę. Wśród Gór Skalistych wyróżnia się:

 • Far Northern Rockies;
 • Canadian Rockies;
 • Central Montana Rocky Mountains;
 • Idaho-Bitterroot Rocky Mountains;
 • Greater Yellowstone Rockies;
 • Western Rocky Mountains;
 • Southern Rocky Mountains;
 • Park Range;
 • Southern Wyoming Ranges;
 • Flat Tops Area;
 • Front Range;
 • Elk Mountains.

Największe atrakcje w Górach Skalistych w Kanadzie

Góry Skaliste w Kanadzie mają długość 850 kilometrów. Cechą charakterystyczną tej części pasma są urwiska skalne o deniwelacji powyżej 1500 metrów, głębokie polodowcowe doliny oraz mieniące się turkusową wodą jeziora. Najwyższy szczyt to Mount Robson, którego wysokość wynosi 3954 m n.p.m. Znajduje się on w pobliżu Parku Narodowego Jasper. Miejscowość Jasper uchodzi za turystyczne centrum tych skalistych gór. Przy trasie biegnącej od Jasper do Banff znajdują się trzy kolejne parki narodowe Gór Skalistych:

 • Yoho;
 • Kootenay;
 • Banff.

W Górach Skalistych w Kanadzie, na granicy Alberty i Kolumbii Brytyjskiej, w pobliżu Lake Louise, można podziwiać lodowiec. Jest to największy tego typu masyw poza kręgami polarnymi. Jeden z klasycznych szlaków – Skyline – prowadzi przez bardzo popularny rejon jeziora Maligne. Okolice te są otoczone fantastycznymi szczytami. Ściany kolejnych wierzchołków opadają gładko do wód jeziora, tworząc niesamowity efekt. Żaden turysta nie przejdzie obojętnie także obok polodowcowego jeziora Moraine.

Wśród Gór Skalistych i pięknych lodowców można podróżować koleją. Wiele osób uznaje taką wycieczkę za niesamowite doświadczenie.

Góry Skaliste w USA

Góry Skaliste przebiegają przez terytorium Stanów Zjednoczonych, od pustyni Chihuahua na granicy z Meksykiem aż do pogranicza stanu Montana z kanadyjskimi prowincjami – Albertą i Kolumbią Brytyjską. Słynne stany w Górach Skalistych to: Kolorado, Idaho, Montana, Nevada, Nowy Meksyk, Utah, Wyoming.

Góry Skaliste obejmują dwie główne metropolie turystyczne, czyli Salt Lake City oraz Denver w Kolorado. Dla zwiedzających otwarty jest Park Yellowstone, urzekający pięknem fauny i flory Gór Skalistych. Teren ten wypełniają słynne gejzery, wulkany błotne. Uwagę zwracają gorące źródła, fumarole i wodospady. Teren parku wchodzi w skład ostatniego dużego i niemal nienaruszonego przez człowieka ekosystemu w klimacie umiarkowanym na północnej półkuli.

Będąc w USA, koniecznie należy odwiedzić Park Narodowy Gór Skalistych założony w 1915 roku. W jego obrębie znajduje się 577 kilometrów szlaków, 150 jezior, a także 724 kilometry strumieni. Jedna czwarta parku sytuuje się ponad poziomem granicy drzew, a aż 60 wierzchołków jest wyższych niż 3657 m n.p.m. Najwyższy z nich to Longs Peak (4346 m n.p.m.).

Góry Skaliste – fauna i flora

Góry Skaliste są opanowane przez wiele rodzajów świerków oraz innych odmian drzew iglastych. W północnej części pasma przeważa tundra górska, bory świerkowe. Im dalej na południe, tym więcej pojawia się lasów borealnych, świerkowych. W wyższych partiach gór króluje jodła górska. Taka roślinność wzmacnia atrakcyjność całego regionu, ponieważ nie przesłania ona górskich widoków.

Niedźwiedź z Gór Skalistych to nie jedyne zwierzę, które można tutaj spotkać. Góry Skaliste zamieszkują kuguary, kojoty oraz wilki. Można tutaj zobaczyć także wiele gatunków zwierząt jeleniowatych. Jeleń z Gór Skalistych, czyli jeleń kanadyjski (wapiti), znajduje się w godle Kolumbii Brytyjskiej. Góry Skaliste zamieszkuje także wiele gatunków drapieżnych ptaków. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Posnov/Getty Images

Pozostałe wiadomości