Świat

Niepozorna łotewska Windawa skradnie Twoje serce!

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Łotewska Windawa
George Pachantouris/Getty ImagesNiepozorna łotewska Windawa skradnie Twoje serce!

Windawa (Łotwa) to miasto zlokalizowane nad Morzem Bałtyckim, przy ujściu rzeki o tej samej nazwie. Słynie z bardzo dużego portu zarówno przeładunkowego, jak i osobowego. Znajduje się tam także port lotniczy. Windawa jest ważnym ośrodkiem akademickim, turystycznym i sportowym. Zlokalizowane w tym mieście jest m.in. słynne łotewskie centrum olimpijskie. Pochodzą stąd także drużyny – piłkarska i koszykarska.

Z Rygi do Windawy jedzie się około 2,5 godziny, dlatego warto udać się tam przy okazji wizyty w stolicy Łotwy. Można również wybrać się na przeprawę promową w tym kierunku.

Zobacz wideo: Podróże po świecie

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Windawa – historia miasta

Pierwsze wzmianki na temat Windawy pochodzą z końca XIII wieku, a dokładniej mówiąc 1290 roku. Została ona założona przez zakon kawalerów mieczowych pochodzący z Niemiec. Wybudowali oni u ujścia rzeki Windawy zamek. Z czasem wokół niego powstało miasto, które już w 1378 roku otrzymało prawa miejskie. Pod koniec XIV wieku powstał też tutaj port. Zakonnicy władali Windawą do XVI wieku, gdyż od 1561 roku tereny te należały do Księstwa Kurlandii i Semigalii, będącego lennem Rzeczypospolitej. Niespełna 100 lat później została zdobyta przez Szwedów, a pod koniec XVIII wieku została włączona do Cesarstwa Rosyjskiego. Z czasem stała się ona ośrodkiem kultury łotewskiej oraz ważnym punktem na gospodarczej mapie Europy – eksportowano stąd zboże, len i drewno.

W 1915 roku Windawa stała się własnością Niemców, a 4 lata później zajęli ją bolszewicy. Szybko jednak wróciła do niemieckich rąk. W czerwcu 1919 roku miasto zostało wyzwolone przez oddziały łotewskie. II wojna światowa również nie była łaskawa dla tego miasta – zostały tutaj utworzone bazy wojskowe należące do ZSRR. W 1941 roku, po bombardowaniu przez Luftwaffe, została zajęta przez Niemców. Ponowna okupacja sowiecka miała miejsce w 1945 r. Do tego czasu był to ośrodek masowych ucieczek ludności łotewskiej do Szwecji przez Bałtyk. Obecnie Windawa jest bardzo rozwiniętym miastem o wysokim PKB i niskim poziomie bezrobocia.

Atrakcje i zabytki Windawy

Windawa jest bardzo pięknym, atrakcyjnym miastem. Na jej plus działa nie tylko wspaniała lokalizacja i widoki, ale i wielość zabytków oraz atrakcyjnych miejsc. Do najważniejszych punktów na mapie miasta bez wątpienia należy zamek kawalerów mieczowych. Jak wspomniano wcześniej, powstał on w XIII w. Jego dużą ozdobą są oryginalne malowidła naścienne. Aktualnie w tym miejscu znajduje się muzeum historii miasta z niezwykle ciekawymi wystawami oraz wyjątkową cyfrową ekspozycją. Odbywają się tutaj także wydarzenia i imprezy kulturalne. Kolejnym ważnym miejscem jest widawska starówka. Znajduje się na niej charakterystyczna dla tego regionu niska, drewniana zabudowa.

W Windawie znaleźć można także obiekty architektury sakralnej. Są to: synagoga (bożnica ta pochodzi z 1830 r., zwieńczona jest specyficznym, spiczastym dachem), klasycystyczne kościoły Krzyża Świętego (katolicki, z zabytkowym wyposażeniem) oraz świętego Mikołaja (luterański). Warto udać się na spacer klimatyczną promenadą Ostgals, przy której znajduje się skansen. Na uwagę zasługuje również molo przy wejściu do portu, które udostępnione jest dla zwiedzających. Windawa jest dobrym miejscem na wakacyjny wypoczynek – wszystko dzięki jej czystej plaży, która od 1999 r. posiada prestiżową tzw. błękitną flagę. Nie lada atrakcją turystyczną są ogromne falochrony na plaży. Ciekawym miejscem w Windawie jest także park Jūrmala, w którym znajduje się muzeum kotwic, a także kursuje kolejka wąskotorowa. Dobrym miejscem do spędzania wolnego czasu jest Renka Garden, czyli park, w którym można bez przeszkód wypoczywać, spacerować i jeździć na rowerze. Jego niewątpliwą ozdobą są mosty, rzeźby i fontanny. Nie lada frajdą dla małych i dużych jest wizyta w parku wodnym w Windawie. Na uwagę zasługuje również planetarium i obserwatorium. W planetarium, które zwieńczone jest 8-metrowa kopułą, organizowane są pokazy gwiazd, z kolei w obserwatorium znajduje się wysokiej jakości teleskop, dzięki któremu podziwiać można Słońce i inne planety. Co ciekawe, Windawa słynie z figur kolorowych krów, które zostały ustawione w mieście podczas tzw. Parady Krów, która miała miejsce w 2002 roku.

Zobacz wideo: Jak tanio podróżować?

Jak tanio podróżować?
Jak tanio podróżować?
Dzień Dobry TVN

Najlepsze pamiątki z Windawy

Pamiątkami z Windawy, tak jak i z całej Łotwy, bardzo często są alkohole i słodycze. Warto zwrócić uwagę na Balsam Ryski, który jest leczniczym ziołowym likierem, piwo Lacplesis oraz wódkę. Ciekawą propozycją są także miody, a także wyroby czekoladowe firmy Laima. Trwalszymi pamiątkami mogą być tradycyjne wyroby ze skóry, ceramika lub przedmioty drewniane. W Windawie warto również rozglądać się za bursztynową biżuterią, lnianymi ubraniami, które cechuje bardzo wysoka jakość i okazyjna cena.

Co warto zjeść w Windawie?

Kuchnia łotewska zdecydowanie różni się od polskiej, braku tutaj również tradycyjnych dań typowych dla tego regionu. Do jej powszechnych produktów należą m.in. ziemniaczane kiełbaski, sery, ciemny chleb i ryby, które przygotowane są na mnóstwo sposobów. Warto spróbować marynowanego śledzia z ziemniakami i twarogiem, makreli wędzonej z migdałami oraz szprotek. Na stołach królują również zupa rybna i chlebowa, a także chłodnik z buraczków. Do wielu potraw dodawany jest aromatyczny, bardzo charakterystyczny w smaku kminek.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: George Pachantouris/Getty Images

Pozostałe wiadomości