Podróże

Schody Hiszpańskie w Rzymie – przesądy i ciekawostki. Dlaczego warto je zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Schody Hiszpańskie są jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Rzymie. Każdego roku można zobaczyć siedzących na nich zwiedzających, a także okolicznych mieszkańców, którzy wybrali sobie Schody Hiszpańskie na miejsce spotkań.

Schody hiszpańskie
minemero / Getty Images

Schody Hiszpańskie powstały według projektu Alessandra Specchiego i Francesca de Sanctisa na zlecenie Francuza, Etienne Gueffiera. Te zbudowane w stylu rokokowym schody scenograficzne zachwycają nie tylko imponującymi rozmiarami. Dlaczego warto je zobaczyć?

Schody Hiszpańskie – skąd wzięła się nazwa?

Hiszpańskie Schody znajdują się w stolicy Włoch, a ufundowane zostały przez Francuza. Skąd zatem wzięły swoją nazwę? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Schody powstały na początku XVIII w., dokładnie w latach 1723–1725, kiedy to w znajdującym się nieopodal Pałacu Mondaleschi już wtedy miała swoją siedzibę ambasada Hiszpanii. W tamtych czasach stosunki z tym państwem miały dla Rzymu duże znaczenie, stąd też Schody Hiszpańskie przyjęły tę nazwę. Co ciekawe, choć posługuje się nią cały świat, Włosi zabytek ten nazywają Scalinata di Trinità dei Monti, pochodzącej od znajdującego się na ich szczycie kościoła.

Schody Hiszpańskie w Rzymie – czemu zawdzięczają swoją popularność?

Hiszpańskie Schody w Rzymie są jedną z głównych atrakcji tego miasta między innymi ze względu na swój imponujący wygląd. To najwyższe schody w Europie (liczą 138 stopni) i drugie najszersze. Wyprzedzają je tylko Schody Potiomkinowskie znajdujące się w Odessie. Zbudowane na kształt motyla wspaniale prezentują się szczególnie po zmroku.

Hiszpańskie Schody w Rzymie to również miejsce wielu ciekawych wydarzeń. W okolicach Świąt Bożego Narodzenia można tam zobaczyć szopkę, a w miesiącach wiosennych odbywa się tam festiwal kwiatów, zwany Festa della Primavera, dzięki czemu schody, przyozdobione feerią barw, jeszcze bardziej cieszą oko. Hiszpańskie Schody to również miejsce licznych pokazów mody.

Schody hiszpańskie – przesądy i ciekawostki

Ze względu na długą historię i duże znaczenie Schodów Hiszpańskich, narosło wokół nich kilka przesądów. Tym najpopularniejszym jest przekonanie, że jedzenie w tym miejscu przyniesie niepowodzenie, co jednak nie przeszkadza tłumom turystów delektować się lodami z okolicznych lodziarni, siedząc na jednym ze stopni. Istnieje też sposób na przyciągnięcie szczęścia. Ma się to stać za sprawą uwiecznienia się na fotografii. Ważnym warunkiem jest stanie na schodach ze spuszczoną głową.

O samym znaczeniu Schodów Hiszpańskich w momencie ich budowy świadczyć może fakt poświęcenia ich przez ówczesnego papieża, Benedykta XIII.

Włosi bardzo cenią swój zabytek, dlatego w latach 2015–2016 przeprowadzony został remont Schodów Hiszpańskich. Niestety, istnieje ryzyko, że praca pójdzie na marne. Wielu turystów traktuje stopnie nie jak zabytek, a miejsce do biwakowania, niszcząc je przy tym. Dlatego będąc tam warto pamiętać, że choć samo miejsce jest dostępne dla każdego i znajduje się na wolnym powietrzu, ma ono znaczenie historyczne i należy je uszanować.

Hiszpańskie schody – ciekawe miejsca w okolicy

Choć same Schody Hiszpańskie są miejscem, które, zwiedzając Rzym, po prostu trzeba zobaczyć, warto również poświęcić czas okolicznym zabytkom. Stopnie swój początek mają na Piazza di Spagna, a więc Placu Hiszpańskim, na którym znajduje się fontanna Barcaccia, powstała w XVII w. Jest ona dziełem ojca i syna, Pietro i Lorenzo Berninich. Wybudowano ją, by upamiętnić powódź, która miała miejsce w 1598 r., ponieważ właśnie w tym miejscu wody Tybru wyrzuciły w tym czasie łódkę.

U szczytu Hiszpańskich Schodów znajduje się imponujący kościół Trinita dei Monti, a więc Świętej Trójcy, który zaprojektowany został przez Carla Madernę. W okolicy znajdują się również dwa interesujące muzea. Pierwsze z nich to Casa de Chirico, w którym zgromadzone zostały książki, stanowiące pamiątkę po Giorgio de Chirico, włoskim artyście. Drugie to Keats-Shelley Memorial House, w którym znajdują się eksponaty poświęcony angielskim poetom romantycznym. Samo muzeum powstało w domu, w którym niegdyś mieszkał poeta John Keats. Warto przyjrzeć się również kolumnie z figurą Madonny, powstałej w XIX w. Nie można ominąć także pałacu, w którym po dziś dzień swoją siedzibę ma ambasada Hiszpanii.

Po zwiedzaniu można wybrać się też do pobliskiej kawiarni, Caffe Greco, w której niegdyś gościło wiele znanych osób, w tym Hans Christian Andersen, Johann Wolfgang Goethe, Franz Liszt czy Richard Wagner. Na liście nie brakuje również polskich nazwisk, jak Czesław Miłosz czy Adam Mickiewicz. Kawiarnia znajduje się na słynnej alei Via dei Condotti, która z pewnością znana jest miłośnikom mody. Swoje sklepy mają tam bowiem takie marki, jak Valentino, Gucci czy Prada.

Schody Hiszpańskie to piękny zabytek, znajdujący się w zapierającej dech okolicy. Będąc w Rzymie, po prostu trzeba je odwiedzić.

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech. Piotr Wojtasik Radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: minemero / Getty Images

Pozostałe wiadomości