Ambasador Włoch zachęca do udziału w charytatywnym biegu. "Polacy to najbardziej włoski naród wśród Słowian"

DD_20210910_Bieg_REP
"Run on Together” to bieg zorganizowany przez Ambasadę Włoską w celu podtrzymywania dobrych stosunków polsko-włoskich, jak i wspieraniu Polaków w powrocie do formy po okresie pandemii. O wydarzeniu opowiedział Aldo Amati, ambasador Republiki Włoskiej. W studiu Dzień Dobry TVN zdradził również, co przyciąga jego rodaków do kraju nad Wisłą.

"Run on Together"- bieg zorganizowany przez Ambasadę Włoską

W 2019 roku świętowaliśmy 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Włochami a Polską. Początkowo bieg miał być formą upamiętnienia tego wydarzenia, ostatecznie plany pokrzyżowała pandemia. Projektu jednak nie porzucono i wystartuje on już w niedzielę, 12 września o 11:00 na terenie parku Kępa Potocka. Pomysłodawcą wydarzenia jest Aldo Amati, a środki zebrane podczas biegu zostaną przekazane schronisku na Paluchu.

- Pomysł powstał pewnego smutnego wieczoru na początku roku - zdradził włoski ambasador. - W środku pandemii spotykaliśmy się ze znajomymi z Polski, którzy powiedzieli: "Włosi, musicie zrobić coś, żebyśmy znowu zaczęli się uśmiechać". I tak zrodził się pomysł tego wydarzenia, żeby wybiec z pandemii - dodał.

Aldo Amati podkreślił również, że bieg ma charakter symboliczny, kiedy po miesiącach walki z COVID-em powoli wracamy do normalności. To niezwykle ważne, zwłaszcza dla Włochów, których pandemia doświadczyła szczególnie dotkliwie. Dziś ponad 80 proc. obywateli Italii jest zaszczepiona.

Co łączy Włochów i Polaków

Włochy są jednym z najczęściej wyszukiwanych przez Polaków hasłem w internecie w kontekście wakacji. Kochamy włoskie jedzenie, kulturę i sztukę oraz niepowtarzalny styl życia i luz.

- To wzajemna sympatia, która łączy nas od zawsze. Niełatwo ją nawet wytłumaczyć - przyznał ambasador. - Polacy są najbardziej włoscy ze wszystkich Słowian - stwierdził.

To zainteresowanie działa w obie strony. Włosi odwiedzający Polskę są zachwyceni nowoczesnymi miastami i często zostają tu na zawsze z miłości do pięknych kobiet.

- Oczywiście, wielu młodych wpada w tę pułapkę Polek - zdradził ze śmiechem. - Ja też szczęśliwie w nią wpadłem. Uważam, że tu atmosfera jest przyjazna i łatwo się zaadaptować. Wielu Polaków żeni się z Włoszkami, więc ta wymiana działa też w drugą stronę - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości