Dbajmy o wodę. "Są miejsca, w których cenniejsza jest od złota"

Aktualizacja:
Autor:
Nastazja
Bloch/Teofila Siewko
Dziś Światowy Dzień Wody
Dziś Światowy Dzień Wody Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Z tej okazji Bartek Jędrzejak wybrał się do wrocławskiego Hydropolis i opowiedział, dlaczego tak ważne jest to, aby dbać i szanować to, co daje nam natura.

Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody został ustanowiony na 22 marca przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 22 grudnia 1992 roku. Ideą obchodów jest uświadomienie wszystkim, jak istotna jest woda i jej prawidłowe gospodarowanie w kontekście gospodarczym i społecznym. Święto obchodzone jest również przez różne placówki edukacyjne i instytucje prospołeczne. Mają one na celu szerzenie świadomości o tym, że wszyscy wspólnie odpowiedzialni jesteśmy za oszczędzanie wody, dostęp do czystej wody jest prawem człowieka, a na świecie 785 milionów ludzi nie ma do takiej dostępu.

Co roku Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. Tegoroczna brzmi "Przyspieszenie zmian".

Woda – dlaczego jest ważna w naszym życiu?

Naukowcy szacują, że na świecie jest zaledwie 35 milionów metrów sześciennych wody pitnej, podczas gdy ludzi jest 8 miliardów. Na świecie są zatem miejsca, gdzie woda cenniejsza jest od złota, bo nie ma jej prawie w ogóle. Dlatego też tak ważne jest to, by każdego dnia dbać o to, co otrzymaliśmy od przyrody.

Słodka woda jest szczególnie ważna dla człowieka. - W 75 proc. składamy się z wody. Daje nam ona życie, jest nośnikiem energii, dostarcza do organizmu tlen. Bez wody w wysokich temperaturach człowiek przeżyje zaledwie dwa dni. Każdego dnia powinniśmy pić 8 szklanek wody – powiedział Bartek Jędrzejak.

Nauka o wodzie i ekologii

Prezenter pogody wybrał się na wycieczkę do Wrocławia. Na miejscu odwiedził Centrum Edukacji Ekologicznej "Hydropolis", czyli ośrodek, który łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Jest to jedyny obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych na świecie.

Czego dowiedział się na miejscu? Zachęcamy do obejrzenia naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch/Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: R_Tee/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości