Tulipany za szybko więdną? Z naszymi radami będziesz się nimi cieszyć przez długie tygodnie

Tulipany za szybko więdną? Z naszymi radami będziesz się nimi cieszyć przez długie tygodnie
Tulipany za szybko więdną? Z naszymi radami będziesz się nimi cieszyć przez długie tygodnie
Źródło: supersizer/Getty Images/www.instagram.com/panizlotaraczka
Tulipany kupujemy na wiele okazji - Dzień Kobiet, Dzień Matki, imieniny... Jednak nawet floryści narzekają, że są one kwiatami trudnymi. Szybko się odginają i więdną. Co zrobić, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym bukietem? Z naszymi radami tulipany będą stać nawet dwa tygodnie.

Maja Popielarska i porady ogrodnicze

HGTV_NMWO_Paproc
Źródło: HGTV
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Ogród w sosnowym gaju
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Rośliny pnące. Jak przycinać wisterię?
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Jak poradzić sobie z nadmiarem wody w ogrodzie?
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Idealne rośliny do oczka wodnego
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Ogród z czerwonymi akcentami
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Różne rodzaje podpór ogrodowych
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Drewniany taras. Jak dbać o drewno?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Bergenia w ogrodzie. Jak o nią dbać?
HGTV: Wiecznie powiększający się dom
HGTV: Wiecznie powiększający się dom

Jak przedłużyć życie tulipanom?

Tulipany nie są łatwymi kwiatami. Bywają uciążliwe również dla florystów - naginają się do światła i szybko odkształcają. Do tego uwielbiają duże ilości wody, przez co bywają nazywane "pijakami" przez kwiaciarzy. Jeśli któryś kwiat miałby zyskać miano "drama queen", czyli królowej dam, to zdecydowanie byłby to tulipan.

Kiedy kupujemy cięte kwiaty, należy przestrzegać kilku prostych zasad, aby długo cieszyć się ich wyglądem. Zanim sięgniemy po dzbanek z wodą i odżywką, warto kwiaty odpowiednio przygotować.

Co zrobić, aby tulipany pięknie wyglądały przed długi czas?

Zaraz po kupieniu, trzeba przede wszystkim podciąć końcówki łodyg. Wystarczy odciąć około 2 cm łodygi, najlepiej pod skosem. W ten sposób roślina ma większą powierzchnię do pobierania wody. Jeśli nie umiemy tego zrobić, możemy zwyczajnie przyciąć je nożyczkami. Ważne, aby odsłonić żywą część łodygi, zdolną do pobierania wody.

Drugim krokiem jest oderwanie uszkodzonych i zwiędłych liści - takie zdarzają się nawet u świeżych kwiatów, w wyniku chociażby transportu. W ten sposób kwiat nie będzie musiał odżywiać na marne oklapłych liści, a skupi się na tym, co żywe.

Do naczynia, w którym będą stały kwiaty warto dodać odżywki lub pół łyżeczki cukru, która ją zastąpi. Następnie wlewamy dużo wody. Naprawdę dużo - tulipany będą potrzebowały "dolewki" nawet dwa razy dziennie.

Następnie wkładamy w ciemne i chłodne miejsce do czasu, kiedy będziemy potrzebowali je sprezentować. Jeśli jednak już mają cieszyć oko - układamy w wazonie i stawiamy w zacienionym miejscu w domu. To bardzo ważne, ponieważ tulipany podążają za słońcem, podobnie jak słoneczniki, i szybko wyginają się i przestają estetycznie wyglądać.

Czy to już wszystko? Nie do końca. Kiedy tulipany cieszą oko w dzień, warto dać im odpocząć w nocy, wtedy, kiedy i my odpoczywamy. Wymieńmy wodę w naczyniu, w którym stoją. Weźmy papierową gazetę lub inny papier niepowlekany (aby dobrze utrzymywał wilgoć i odprowadzał jej nadmiar) i zawińmy kwiaty. Następnie wstawmy z powrotem do wody. Tak przygotowane do snu - przełóżmy w chłodne i ciemne miejsce. Tu sprawdzi się lodówka (optymalne temperatury wynoszą od 0 do 8 st. C.).

Teraz pora na poranną rutynę tulipanów - my się budzimy, słońce się budzi, no i co zrobić z takimi zapakowanymi kwiatami? Zdejmujemy papier, ponownie lekko podcinamy końcówki, wymieniamy wodę, dodajemy odżywki, układamy i... do wazonu! W taki sposób będziemy mogli cieszyć oko tulipanami nawet dwa tygodnie!

Regularnie sprawdzajmy, czy tulipany nie wypiły całej wody w wazonie. W ich przypadku można jej nalać do wysokości pierwszych liści.

Tulipany oklapły - co robić?

Pora na akcję ratunkową! Kiedy tulipany oklapły, zaczęły się odginać, to jeszcze nie znak, że pora się ich pozbyć. Możemy je odratować. Jak?

Zaczynamy od przeglądu - pozbywamy się zwiędłych, pożółkłych liści. Następnym krokiem jest podcięcie łodyg - nie bójmy się, może być to więcej niż 2 cm, aby mieć pewność, że tulipan z powrotem zacznie pić wodę. Następnie stosujemy metodę z gazetą - kwiaty układamy na gazecie (szarej!), owijamy i wstawiamy do wody z łyżeczką cukru. Następnie chowamy w chłodne i ciemne miejsce i dajemy kwiatom odpocząć 12 godzin.

Po tym czasie wyjmujemy i sprawdzamy ich stan. Powinny odzyskać turgor, a także wyprostować się. Dzięki temu zabiegowi będziemy mogli cieszyć się ich widokiem jeszcze 2-3 dni.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości