Porady

Wody może nam zabraknąć. Co zrobić, aby zużywać jej mniej?

Porady

Reporter:
Olivier Janiak
Projekt Plaża -architekt

Jeśli nie zaczniemy rozsądnie korzystać z wody, to niedługo może nam jej zabraknąć - ostrzegają eksperci. Aby czarny scenariusz się nie spełnił, warto już teraz wprowadzić rozwiązania, które pozwolą nam oszczędzać ten cenny surowiec. O tym, jakie mamy możliwości, w Dzień Dobry Wakacje opowiadała architektka Alina Badora.

Jak mądrze używać wody?

Woda to surowiec, którego już w wielu miejscach na świecie zaczyna brakować. Jeśli nie zaczniemy używać jej rozsądnie, również możemy mieć z nią problemy. Rozwiązania, które pozwalają na mądre korzystanie wody, oferuje firma Grohe.

- Jest czołowym producentem armatur wysokiej jakości, ale przede wszystkim firma ta dba o ekologię i ekonomiczne rozwiązania, które są teraz coraz ważniejsze. Mamy coraz mniejsze zasoby wody. Dlatego wybierając armaturę, musimy bardzo o to dbać - mówiła w Dzień Dobry TVN Alina Badora, architektka.

Armatury produkowane przez firmę Grohe zostały wyposażone w ograniczniki przepływu wody, tym samym w ciągu minuty płynie przez nie 9,5 litra. Dzięki temu zużycie wody spada o ok. 50 proc. W normalnych bateriach w tym samym czasie przepływa ok. 18 litrów wody.

Co zrobić, aby oszczędzać wodę?

Mniej wody możemy zużyć, montując w kranie perlator. - Perlator również zużywa o ok. 50 proc. wody mniej i - co ważne - ten strumień wody jest taki sam, jak w bateriach bez perlatora - podkreślała ekspertka. Na mniejsze życie wody pozwala także deszczownica. - Dzięki ogranicznikom, które są i w deszczownicy, i w słuchawce, oszczędzamy wodę - wyjaśniała Alina Badora.

Warto dodać, że wspomniane systemy zostały wyposażone w termostaty. - Termostat oszczędza bardzo dużo wody, ok. 9 litrów przy samym włączaniu, ponieważ mamy włączoną stałą temperaturę - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry Wakacje i Dzień Dobry TVN znajdziesz na Player.pl.

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Olivier Janiak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości