Dlaczego pociągi się spóźniają
Podczas wakacyjnych wojaży po Polsce niektórzy, jako środek transportu, wybierają pociągi. Uważają, że są wygodniejsze od samochodu, bo nie trzeba stać w korku i w czasie podróży można rozprostować nogi. Niestety wadą pociągów jest to, że się czasami spóźniają.
- W listopadzie ubiegłego roku, pokazał się raport, jak wyglądają opóźnienia pociągów w Polsce. Nie wyglądało to dobrze i było wtedy takie tłumaczenie, że najbardziej winni są pasażerowie - powiedział Adrian Furgalski, który nie zgadza się z tym stwierdzeniem. - 90% mamy punktualności w Polsce, ona spadła (...). Podstawowa przyczyna to wina przewoźnika. Awarie wagonów, czasem zdarza się, że załoga przyjdzie spóźniona, żeby podmienić kogoś w lokomotywie. Druga przyczyna, to są awarie infrastruktury. (...) Są takie niezależne (przyczyny - przyp. red.), jak: pogoda, wypadki. Jest oczywiście kilka innych kategorii, jest zbyt wolne lokowanie się podróżnych, ale to jest kilka procent, na pewno nie jest to podstawa - wyjaśnił specjalista.
Jak Polska wygląda na tle Europy w kwestii punktualności pociągów
Okazuje się, że opóźnienia pociągów w innych europejskich krajach są na podobnym poziomie. - Na przykład Szwajcaria, tam wiele rzeczy może chodzić jak w "szwajcarskim zegarku", ale nie pociągi. To jest 92% punktualność, więc nieco wyższa niż w Polsce - powiedział Adrian Furgalski.
Japonia wzorem punktualności
Dowcip o turyście, który nie został zrozumiany, kiedy zapytał o to, ile może spóźnić się pociąg w Japonii, ma swoje przełożenie na prawdziwą sytuację panującą w tym kraju. - Tam średnie opóźnienie to jest 18 sekund. (...) Tam jak jest trzęsienie ziemi powyżej 6 w skali Richtera, to się pociąg może spóźnić, ale góra 5 minut - wyjaśnił nasz gość.
Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego w Polsce nie jest tak jak w Japonii i kiedy możemy starać się o odszkodowanie za spóźnienie pociągu, koniecznie obejrzyj materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jeśli nie samolotem, to czym? Poradnik podróżowania na różne sposoby
- Pociągiem z Warszawy do Krakowa w 32 minuty!
- Uważajcie na przejazdach
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News