Porady

Pociągi spóźniają się z winy pasażerów? Ekspert: "Takie było tłumaczenie". A jak jest naprawdę?

Porady

Autor:
Patrycja
Sibilska
Dlaczego pociągi się spóźniają?
Dlaczego pociągi się spóźniają?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Czasy kiedy można było ustawić zegarek według przejeżdżających przez stację pociągów minęły bezpowrotnie. Tak wynika z raportu Urzędu Transportu Kolejowego. Dlaczego pociągi w Polsce się spóźniają? O tym, jakie są prawdziwe przyczyny opóźnień powiedział w Dzień Dobry TVN ekspert ds. transportu Adrian Furgalski.

Dlaczego pociągi się spóźniają

Podczas wakacyjnych wojaży po Polsce niektórzy, jako środek transportu, wybierają pociągi. Uważają, że są wygodniejsze od samochodu, bo nie trzeba stać w korku i w czasie podróży można rozprostować nogi. Niestety wadą pociągów jest to, że się czasami spóźniają.

- W listopadzie ubiegłego roku, pokazał się raport, jak wyglądają opóźnienia pociągów w Polsce. Nie wyglądało to dobrze i było wtedy takie tłumaczenie, że najbardziej winni są pasażerowie - powiedział Adrian Furgalski, który nie zgadza się z tym stwierdzeniem. - 90% mamy punktualności w Polsce, ona spadła (...). Podstawowa przyczyna to wina przewoźnika. Awarie wagonów, czasem zdarza się, że załoga przyjdzie spóźniona, żeby podmienić kogoś w lokomotywie. Druga przyczyna, to są awarie infrastruktury. (...) Są takie niezależne (przyczyny - przyp. red.), jak: pogoda, wypadki. Jest oczywiście kilka innych kategorii, jest zbyt wolne lokowanie się podróżnych, ale to jest kilka procent, na pewno nie jest to podstawa - wyjaśnił specjalista.

Jak Polska wygląda na tle Europy w kwestii punktualności pociągów

Okazuje się, że opóźnienia pociągów w innych europejskich krajach są na podobnym poziomie. - Na przykład Szwajcaria, tam wiele rzeczy może chodzić jak w "szwajcarskim zegarku", ale nie pociągi. To jest 92% punktualność, więc nieco wyższa niż w Polsce - powiedział Adrian Furgalski.

Japonia wzorem punktualności

Dowcip o turyście, który nie został zrozumiany, kiedy zapytał o to, ile może spóźnić się pociąg w Japonii, ma swoje przełożenie na prawdziwą sytuację panującą w tym kraju. - Tam średnie opóźnienie to jest 18 sekund. (...) Tam jak jest trzęsienie ziemi powyżej 6 w skali Richtera, to się pociąg może spóźnić, ale góra 5 minut - wyjaśnił nasz gość.

Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego w Polsce nie jest tak jak w Japonii i kiedy możemy starać się o odszkodowanie za spóźnienie pociągu, koniecznie obejrzyj materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości