Polska

Nadmorski Park Krajobrazowy – co warto w nim zwiedzić?

Polska

Autor:
Adrian
Adamczyk
Nadmorski Park Krajoobrazowy

Nadmorski Park Krajobrazowy to idealne miejsce na wędrówki. Odkryj, co go wyróżnia. Północne tereny naszego kraju słyną z nadbałtyckich plaż. Wielu wczasowiczów wybiera formę relaksu nad morzem. Jednak wakacje w tych rejonach nie muszą ograniczać się do opalania i kąpieli w spienionych falach

. Nadmorski Park Krajobrazowy oferuje wspaniałe szlaki na piesze wycieczki. Warto udać się na wędrówkę i odkryć jego bajeczne zakamarki o każdej porze roku.

Nadmorski Park Krajobrazowy – co warto wiedzieć?

Nadmorski Park Krajobrazowy został utworzony w 1978 roku. Jego powierzchnia to niemal 190 tysięcy metrów kwadratowych. Aż 11 hektarów Parku to wody Zatoki Puckiej. Ten obszar w większości stanowią wody wewnętrznej części zatoki, oddzielonej od reszty akwenu Ryfem Mew. To piaszczyste i podłużne wypłycenie.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jeżeli jesteś fanem pieszych wędrówek, powinna zainteresować cię pozostała część parku. To strefa lądowa, która całkowicie obejmuje Półwysep Helski. Dodatkowo przynależy do niej wąski pas wybrzeża, który ciągnie się od Białogóry do uwielbianego przez turystów Władysławowa, wraz z rejonem Karwieńskich Błot.

Nadmorski Park Krajobrazowy – zwiedzanie i natura

Jeżeli masz ochotę na rozkoszowanie się naturą Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, warto postawić na któryś z dostępnych szlaków. Wystarczy plecak z wodą i kanapkami, wygodne buty, ubranie odpowiednie do pogody i… entuzjazm. W Nadmorskim Parku Krajobrazowym warto zwrócić uwagę na:

Krajobrazy Mierzejowe

To wyjątkowe krajobrazy utworzone przez fale i prądy morskie. Tereny te obejmują Mierzeję Helską, Kaszubską oraz Rewską. Spacerując w tych okolicach, masz okazję podziwiać oryginalne wały wydmowe oraz piaszczyste klify. Tutaj zobaczysz tradycyjną rybacką zabudowę – przydomowe wędzarnie ryb prosto z morza czy klimatyczne przystanie. Półwysep Helski to miejsce godne uwagi. Tu znajdują się obiekty militarne nawiązujące do obrony Helu z początku II wojny światowej. W tym miejscu zbiera się też ciekawe ptactwo – podczas wędrówki rejonami Nadmorskiego Parku Krajobrazowego usłyszysz słowika, sójkę czy kosa. Masz też okazję zobaczyć polujące myszołowy.

Krajobrazy Pradolinne

Lokalizacja tych terenów to Równina Błot Przymorskich, Pradolina Płutnicy oraz Pradolina Kaszubska w południowej części Parku. Geneza powstania tych rejonów wiąże się ze zmianami lądolodu. Walory krajobrazowe tych miejsc kuszą. Obfitujące w rzadkie kwiaty, urokliwe łąki zasługują na odwiedzenie. Można też spotkać tu ciekawe zwierzęta – dumne żurawie, zgrabne sarny, jenoty i czaple. Popularnymi miejscowościami, które charakteryzują się tymi krajobrazami, są m.in. Puck czy Karwia.

Krajobrazy Zagłębień Bezodpływowych

Nadmorski Park Krajobrazowy słynie z rozległych torfowisk. Teren wytworzył się w bezodpływowym zagłębieniu przy udziale wód opadowych. Odkładanie torfu, który możemy obecnie tam zobaczyć, zaczęło się już ponad 5 tysięcy lat temu! To bardzo ważne miejsce – właśnie tu można zobaczyć zagrożone gatunki ptaków. Są to sowy błotne i łęczaki. Rozległe torfowisko z licznymi jeziorkami stanowi imponujący widok. Jest też miejscem interesującej szaty roślinnej, charakterystycznej tylko dla takich rejonów.

Krajobrazy Morenowe

Kiedy lodowiec transportował materiał skalny, doprowadził do powstania wysoczyzn morenowych. Tu czas się zatrzymał – na klifach można obserwować ślady procesów geologicznych. Nadmorski Park Krajobrazowy oferuje także rozrywki kulturalne - pośród bajecznych widoków znajduje się ekskluzywne letnisko Jastrzębia Góra. Warto też udać się do XIX-wiecznej latarni morskiej na Rozewiu, siedziby Muzeum Latarnictwa.

Krajobrazy Niskich Wybrzeży Zatokowych

Te zasolone siedliska tworzą rzadko spotykany pół-naturalny krajobraz. Stanowią go otwarte powierzchnie łąkowo-szuwarowe. Rozległe widoki obejmują Zatokę Pucką, panoramę wybrzeża od Kępy Puckiej poprzez Półwysep Helski, Ryf Mew, a także wybrzeże Kępy Oksywskiej. To właśnie tutaj mieści się popularne Władysławowo czy urokliwa Rewa. Można spotkać tu rzadko występujące na innych terenach ptaki, a także rozkoszować się widokami nadmorskich roślin, np. mikołajka.

Krajobraz Zatoki Puckiej

Ostatnia kategoria to część morska Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jest to wyjątkowy, stosunkowo płytki akwen, który szybko się nagrzewa i stanowi doskonałe kąpielisko. Warto pospacerować brzegiem zatoki, mocząc stopy w orzeźwiającej wodzie czy przy sprzyjającej pogodzie zażyć kąpieli w falach.

Nadmorski Park Krajobrazowy – uniwersalne miejsce podróży

Nadmorski Park Krajobrazowy to miejsce idealne zarówno dla fanów plażowania, jak i pieszych wędrówek - zdecyduj, który szlak obrałbyś najchętniej. Przyroda, którą możemy tutaj obserwować, dostarcza niezwykłych wrażeń. Wdychając zbawienny jod i odkrywając nieznane dotychczas gatunki fauny i flory, można doskonale się odprężyć. To miejsce, które oferuje ukojenie i przepiękne widoki.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Alla Bielikova/Getty Images

Pozostałe wiadomości