Porozmawialiśmy na ten temat z socjologiem dr. Tomaszem Marcysiakiem.
Błękitna Flaga to międzynarodowa nagroda, którą przyznaje się podmiotom związanym z turystyką wodną, jak również wyjątkowo zadbanym plażom i przystaniom. W tym roku zasłużyły na nią aż 43 miejsca w Polsce. Większość z nich położona jest nad Bałtykiem bądź przy przylegających do niego wodach. Dokąd warto pojechać, by korzystać z uroków czystego i bezpiecznego kąpieliska?
Skalbmierz jest niewielką miejscowością położoną w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim. Najcenniejszym skalbmierskim zabytkiem jest kolegiata św. Jana Chrzciciela, wzniesiona w XV wieku. W Skalbmierzu znajduje się również zalew, czyli zbiornik retencyjno-rekreacyjny wraz z kąpieliskiem i zapleczem rekreacyjnym. Zalew w Skalbmierzu stał się miejscem organizowania różnorodnych imprez.
W Polsce nie brakuje ciekawych atrakcji turystycznych, stworzonych z myślą o osobach w każdym wieku. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy powstało kilka wyjątkowych obiektów, które warto odwiedzić.
Przedstawiamy subiektywny ranking miejsc, do których warto się wybrać pod namiot.
"Energetyzuje całe miasto".
Znajdująca się w Bieszczadach Połonina Caryńska położona jest 1297 m n.p.m. między Ustrzykami Dolnymi a Berehami, nazywanymi również Brzegami Górnymi. Na jej szczyty wiodą dwa główne szlaki. Jeden rozciąga się pomiędzy wymienionymi miejscowościami, a drugi prowadzi z Małej Rawki.
"Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady" – hasło to stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Któż nie miałby bowiem ochoty zostawić codziennej rutyny i udać się tam, gdzie zamiast ludzi i zgiełku jest górska przyroda. I to taka, która nie została jeszcze zadeptana przez miliony turystów? Właśnie takie – wciąż – są Bieszczady. Połoniny Caryńska i Wetlińska to ich symbole.
O Warszawie mówi się, że to betonowa dżungla. Jeśli na stolicę spojrzy się z innej strony, okaże się, że coś jest na rzeczy. Wystarczy oddalić się od centrum, aby trafić do zupełnie innego świata.
Imponuje wielkością, zachwyca włoskim przepychem i intryguje – zamek Krzyżtopór to bez wątpienia jedyna tak okazała budowla, jaką kiedykolwiek wzniesiono na polskich ziemiach. Choć pałac nie miał szczęścia do właścicieli, a liczne konflikty zbrojne pozostawiły trwały ślad w jego murach, dziś jest cenionym zabytkiem i wielką atrakcją turystyczną ziemi świętokrzyskiej. Poznaj sekrety, jakie skrywają ruiny zamku Krzyżtopór.
Letni wypoczynek na wsi - najczęściej u rodziny - dla wielu pokoleń było naturalnym sposobem na spędzanie wakacji. Swojskość została wyparta przez przystępne cenowo wyjazdy all inclusive i city breaki. Dziś znów coraz chętniej zaglądamy na wieś. Nie stoi za tym jednak miłość do polskiej tradycji.
Coraz więcej osób stawia na aktywny wypoczynek. Dla miłośników ruchu na świeżym powietrzu dobrym rozwiązaniem może być wypad w góry. Gdzie się wybrać i co zobaczyć podczas weekendowego wypadu? Które trasy są bardziej wymagające i ich przejście zajmie nam znacznie więcej czasu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Tomasz Habdas miłośnik gór i autor książki o górskich wyprawach "Gdzie w góry na weekend".
Mazury cieszą się wielkim zainteresowaniem Polaków szczególnie w okresie wakacyjnym. Urokliwe jeziora i świeże ryby przyciągają tysiące turystów. W Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey postanowił odwiedzić najbardziej smaczne miejsca.
W każdym mieście są zakątki, o których krążą niezbyt pochlebne opinie – Kraków nie jest na tym polu żadnym wyjątkiem. Miejscem, od którego krakowianie przez długie lata się konsekwentnie odgradzali, była Nowa Huta – dzielnica robotnicza stworzona wkrótce po zakończeniu II wojny światowej.
Chochołów jest niewielką wsią położoną w województwie małopolskim, w gminie Czarny Dunajec. Jadąc do Zakopanego, nie sposób nie zauważyć zwartej zabudowy wsi, w której wszystkie domy zlokalizowane są wzdłuż głównej drogi. Chochołów jest znany przede wszystkim z dwóch rzeczy. Po pierwsze – z powstania chochołowskiego, a po drugie – z chochołowskich term.
Sokołowsko to niewielka wieś na Dolnym Śląsku, która przyciąga swoim niezwykłym urokiem artystów. To właśnie w tym miejscu osadzona jest fabuła najnowszej książki Olgi Tokarczuk. W czym tkwi fenomen tej niezwykłej miejscowości?
Długi Targ i ulica Długa to wizytówka Gdańska. Znajdują się w dzielnicy Śródmieście i tworzą tzw. Trakt Królewski, który zaczyna się Złotą Bramą, a kończy Zieloną Bramą. Krajobraz dopełnia płynąca obok rzeka Motława.
Z jakimi trudnościami muszą się na co dzień mierzyć? Dagmara i Grzegorz Chłopiccy opowiedzieli o tym w materiale Dzień Dobry TVN.
Wielu z nas, aby odkryć ciekawe krainy, wyjeżdża za granicę, przemierza tysiące kilometrów, leci samolotem, kupuje drogie bilety, mapy, przewodniki. Niestety, często zapominamy o tym, że żyjemy w pięknym kraju, który ma nam do zaoferowania mnóstwo interesujących miejsc. Jednym z nich jest niewątpliwie Dolina Baryczy.
Na Podlasiu znajduje się Skit Odrynki, czyli prawosławna pustelnia. Miejsce to jest ochoczo odwiedzane przez turystów. Ojcowie zbudowali nawet przystań dla kajakarzy, by w trakcie spływu Narwią mogli się zatrzymać.
Wprowadzony w 2020 r. bon turystyczny może częściowo pokryć wydatki rodzin z dziećmi w wakacje 2022. Już w 2021 można było z niego skorzystać. Komu przysługuje i jak aktywować bon? Jak płacić bonem turystycznym?
Sprawdziliśmy, ile wyniesie średni koszt wypoczynku i gdzie wybiorą się Polacy.
Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, zwane często polską Saharą, to unikalna na skalę Europy atrakcja turystyczna. Będąc tam, możemy poczuć się jak na prawdziwej pustyni.
Polskie miasto trafiło do europejskiego rankingu.
Sokolica to góra, która przez wielu uważana jest za najpiękniejszy szczyt w Pieninach.
Hel to doskonała baza turystyczna dla każdego, kto kocha aktywny wypoczynek z mnóstwem atrakcji. Odkryj wszystkie uroki Mierzei Helskiej i sprawdź, co zwiedzić na Helu.
Babiogórski Park Narodowy jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. O wyjątkowości tego miejsca może świadczyć fakt, że został on uznany za rezerwat biosfery UNESCO.
Czy branża stanie na nogi po 2 latach koronawirusa?
Muzeum Narodowe Sukiennic jako oddział Muzeum Narodowego w Krakowie jest jedną z największych atrakcji turystycznych dawnej stolicy Polski. Co to są Sukiennice, skąd pochodzi ich nazwa i jaka jest historia tego budynku?
Smok Bronisława Chromego od 50 lat zdobi podnóże Wawelu. Niewiele brakowało, a symbol Krakowa stanąłby w zupełnie innym miejscu. Jaka jest historia słynnej rzeźby?