Polska

  Polska

  Gdynia nie wydaje się tak interesująca, jak Gdańsk. Wbrew pozorom to miasto oferuje wiele atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych turystów. Co można robić z dziećmi w Gdyni? Zwiedzanie miasta – ciekawe miejsca i atrakcje

  Uroczysko Święte Miejsce na Suwalszczyźnie przyciąga turystów zarówno z Polski, jak i Niemiec, Belgii czy Francji. Oprócz drewnianej kapliczki i kamiennych krzyży, znajduje się tam także duży, drewniany świątek przedstawiający wizerunek Jezusa. Z tym miejscem związanych jest kilka legend, według jednej z nich na drzewie ukazywała się postać Matki Boskiej. Wierni przyjeżdżają tam podziękować za otrzymane łaski i prosić o zdrowie albo potomstwo.

  "Pomorska Góra Piachu", czyli sztucznie usypana góra w Dolinie Gwdy, 6 km od Białego Boru to najwyższe sztuczne wzniesienie w województwie zachodniopomorskim. Ma około 630 m długości, 270 m szerokości i 30 hektarów powierzchni. Znajduje się na niej ponad 8 ton piasku i co ciekawe, widać ją nawet z kosmosu. Jak powstała jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce i w jaki sposób można z niej skorzystać?

  Na wyjazdach wakacyjnych różnie bywa. Jakość wypoczynku uzależniona jest od wielu czynników: destynacji, pogody, ale też towarzystwa, w jakim przyszło nam spędzać wakacje. Niestety na niektóre elementy zupełnie nie mamy wpływu - to jest jak loteria, szczególnie jeśli chodzi o to, kto będzie wypoczywał w tym samym hotelu. Najgorzej, jeśli trzeba dzielić przestrzeń z hedonistami, którzy wychodzą z założenia, że wszystko im wolno.

  Sudety są wyjątkowe pod każdym względem. Na górskich szlakach trafisz na rzadkie i zagrożone wyginięciem gatunki roślin, a w dolnośląskich miejscowościach możesz podziwiać unikatowe zabytki oraz zróżnicowane krajobrazy. Warto wziąć pod uwagę odwiedzenie miejsc, które niekoniecznie są wymieniane w pierwszej piątce atrakcji turystycznych. Na sudeckich terenach przyroda wszędzie bowiem robi wrażenie, a w miastach, miasteczkach i wsiach zachowały się pamiątki ich świetności sprzed nawet siedmiu wieków.

  Mieszkańcy Kozienic i okolic świetnie znają rezerwat Królewskie Źródła, jednak osobom spoza regionu nazwa ta najczęściej nic nie mówi, a szkoda. To nie tylko świetna baza do pieszych wędrówek, ale także bardzo popularne miejsce piknikowe. Na dodatek jest tak blisko od Warszawy, że wydaje się być wręcz idealne na jednodniowy wypad za miasto. Jakich jeszcze atrakcji można się spodziewać w sercu Puszczy Kozienickiej?

  Obok muzeów z naszym dziedzictwem kulturowym czy prezentujących sztukę nowoczesną znajdują się te określane jako nietypowe, a nawet i dziwne. Dlaczego? Bo znacznie odbiegają od tradycyjnych placówek. To np. Muzeum Mydła i Historii Brudu czy Muzeum Tanich Win. Poznaj te, które warto odwiedzić, szczególnie w sezonie urlopowym.

  Zamek Lipowiec, a właściwie jego ruiny, znajdują się na wzgórzu o tej samej nazwie, wznoszącym się na wysokość 362 m n.p.m. Mimo że zamek był kilkakrotnie przebudowywany, zachował swój gotycki styl i oryginalny kształt. Z wieży zamkowej widać okolice Oświęcimia i Zatora, a przy ładnej pogodzie dostrzeżemy też Beskidy.

  Osówka to bez wątpienia jedna z największych atrakcji ziemi dolnośląskiej. Tajemniczy kompleks podziemnych korytarzy i pomieszczeń rodzi wiele pytań, które wciąż pozostają bez odpowiedzi. W jakim celu wybudowano Podziemne Miasto Osówka i co skrywały tajemnicze korytarze? Odkryj historię największego kompleksu niemieckich bunkrów!

  Zamek w Kórniku to budowla w stylu neogotyckim pochodząca prawdopodobnie z połowy XV wieku. Zwiedzanie zamku w Kórniku jest atrakcją nie tylko przez wzgląd na walory estetyczne, ale też dlatego, że z zamkiem łączą się legendy i tajemnicze historie.

  Zamek w Ogrodzieńcu to ważny ośrodek turystyczny leżący na Szlaku Orlich Gniazd. Znajdujący się w pobliskiej wsi Podzamcze zamek Ogrodzieniec to jedne z piękniejszych ruin zamkowych w Polsce. Poza warownią miejscowość ma do zaoferowania również liczne atrakcje – m.in. park rozrywki, park linowy, park miniatur.

  Giżycka Twierdza Boyen to XIX-wieczny zabytek, który chętnie odwiedzają turyści przebywający na Mazurach. Niemal 200 lat temu miała ogromne znaczenie dla obronności Prus Wschodnich. Obecnie można ją zwiedzać i wziąć udział w licznych imprezach, zlotach oraz festiwalach organizowanych na jej rozległym terenie.

  Sporty ekstremalne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Wymagają nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, ale także odwagi, która motywuje nas do podjęcia ryzykownego wyzwania. Miłośnicy mocnych wrażeń, których nie zraża zimna woda i niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą rwący nurt rzeki, powinni spróbować swoich sił w raftingu. Dostarczający niezapomnianych emocji spływ pontonem, choć niełatwy do zrealizowania w Polsce, budzi coraz większe zainteresowanie.

  Jeśli lubisz zwiedzać malownicze miejsca tuż nad jeziorem, koniecznie odwiedź Piechcin. To niewielka wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w której zobaczysz namiastkę chorwackiego wybrzeża. Dlaczego? W Piechcinie możesz podziwiać piękny krajobraz, a nawet nurkować.

  Kajakarstwo w sezonie wakacyjnym to popularny sposób spędzania wolnego czasu w Polsce. Pływają wszyscy: rodziny z dziećmi, grupki młodych osób, a także seniorzy. Podpowiadamy zatem, w jakie miejsca warto się wybrać, by aktywnie odpocząć na łonie natury.