Tysiące turystów spędzało długi weekend na mazurskich jeziorach. Tłok panował na wodzie, w portach i na bulwarach, a w popularnych kurortach trudno było znaleźć wolne miejsca parkingowe. Niestety, prace służbom ratowniczym utrudniali pijani żeglarze. W związku ze zbliżającym się latem ratownicy apelują o rozważny wypoczynek nad wodą. Policja przypomina, że sternikowi pod wpływem alkoholu grożą nawet 2 lata więzienia.
Mazury to jeden z regionów, który warto wziąć pod uwagę podczas planowania wakacyjnych wyjazdów. Razem z Natalią Sitarską przyjrzeliśmy się atrakcjom, które czekają na nas w tym regionie. Co rekomendowała podróżniczka i blogerka?
Wakacje na wsi to bezpieczny sposób na spędzenie urlopu. Niewielkie gospodarstwa agroturystyczne stanowią doskonałą alternatywę dla hoteli. Dodatkowo ich położenie na peryferiach dużych ośrodków, w otoczeniu przyrody, pozwoli na zachowanie bezpiecznych dystansów między ludźmi. O zaletach agroturystyki opowiadał podróżnik Michał Cessanis.
Gdzieś pomiędzy Mikołajkami a Rucianem-Nidą istnieje osada wyjęta z czasów, gdy ludzie żyli jeszcze w zgodzie z naturą. To Kadzidłowo, raj na ziemi, który stworzyli sobie Danuta i Krzysztof Worobiec.
W Polsce nietrudno o zapierające dech krajobrazy, urokliwą architekturę czy piękne zabytki. Nie brakuje także miejsc tajemniczych i wciąż nieodkrytych, które rzadko pojawiają się w przewodnikach turystycznych. Z podróżnikiem Robertem Szulcem rozmawialiśmy o mało znanych obiektach, które warto zobaczyć w naszym kraju.
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku może pochwalić się niezwykłym wnętrzem. Jego autorem jest sam Józef Mehoffer - jeden z najbardziej znanych polskich artystów. Jak to się stało, że krakowski malarz trafił do tego wielkopolskiego miasteczka i postanowił odmienić miejscowy kościół? Historię projektu poznał Łukasz Radwan.
Długi weekend za pasem, a to daje okazję do tego, by wybrać się na zasłużony wypoczynek. Razem z podróżnikiem Dawidem Lasocińskim polecamy więc miejsca w Polsce, które warto odwiedzić w tym czasie. Przyglądamy się też wsi Tokarnia, w której można przenieść się w czasie.
Dziennikarz i podróżnik Jakub Porada postawił sobie jasny cel: „wybrzeże na rowerze”. Takie marzenie kiełkowało w nim od dawna, jednak dopiero pandemia sprawiła, że zdecydował się je zrealizować. Być może tegoroczne wakacje wszyscy będziemy musieli spędzić w Polsce, dlatego warto iść w ślady Jakuba i zaplanować dla siebie coś równie wyjątkowego.
Od czasu, gdy zamknięto granice, zapanowała niepewność dotycząca tegorocznych wakacji. Nie zapominajmy jednak, że w Polsce mamy mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzenia. Znajdzie się także coś dla mieszczuchów. Co warto odwiedzić w Szczecinie, Łodzi i Bydgoszczy? Opowiedzieli o tym podróżnicy, Eliza i Wojciech Łopacińscy.
Polska rzepakiem stoi. Nie wszyscy wiedzą, że nasz kraj jest jednym z największych na świecie producentów tej rośliny. To z niej powstaje lubiany i używany w wielu kuchniach olej rzepakowy. Same pole natomiast, na których bywa uprawiana, stały się ostatnio ulubionym miejscem wielu znanych osób.
Smok Wawelski, Lajkonik i hejnał mariacki to nie jedyne symbole Krakowa. Niektórym gród Kraka kojarzy się przede wszystkim z obwarzankiem. W naszym programie zgłębiliśmy nie tylko historię tego lokalnego przysmaku, ale i proces jego powstawania.
Choć tegoroczne wakacje będą inne niż dotychczas, wcale nie muszą być gorsze. Wyjazdy zagraniczne i długie loty transkontynentalne stoją pod znakiem zapytania, dlatego trzeba znaleźć alternatywę. Bohaterowie naszego reportażu już to zrobili. Zainspirujcie się.
Koronawirus wielu osobom pokrzyżował urlopowe plany. Jak spędzić w Polsce aktywne wakacje z dziećmi? Bezpiecznym i ciekawym pomysłem jest wycieczka rowerowa. Jak ją odpowiednio zorganizować? O tym opowiedział nam Alin Marciniak, podróżnik i fotoreporter.
Świnoujście leży nad cieśniną Świną i Morzem Bałtyckim. To jedyne miasto w kraju, które znajduje się na trzech dużych wyspach i aż 41 mniejszych, niezamieszkanych wysepkach. Jakie atrakcje turystyczne ma Świnoujście, co warto zobaczyć w tym mieście?
Od 4 maja turyści znów mogą odwiedzać hotele, pensjonaty i apartamenty, które zostały ponownie otwarte w ramach drugiego etapu odmrażania gospodarki. Zobacz, jak wygląda obecnie sytuacja w turystycznej stolicy Polski – Zakopanem.
Rynek turystyczny w Polsce powoli i ostrożnie otwiera się na sezon turystyczny. Wiele osób planuje urlop w kraju, przez co znacząco wzrosło zainteresowanie domkami letniskowymi. W programie rozmawialiśmy o tym, czy tego typu nieruchomości są dobrą inwestycją.
Podczas pobytu w rejonie Podhala trzeba spróbować oscypka - twardego, owczego sera wędzonego. Jest naprawdę bardzo smakowity. Sprawdziliśmy, jak się go wyrabia.
Bieszczady to jedna z najbardziej malowniczych polskich krain. Przyroda zachwyca tu swoim pięknem, bujnością i zróżnicowaniem. Zobacz, jakie cuda skrywa bieszczadzka puszcza.
W Bieszczadzkim Parku Narodowym, na Połoninie Wetlińskiej stoi Chatka Puchatka. Historia tego miejsca zaczęła się 60 lat temu, a schronisko do dzisiaj przyjmuje turystów, którym zapewnia nocleg, wyjątkową atmosferę i niesamowite widoki. A to wszystko za sprawą pana Lutka Pińczuka i pani Doroty Nowosielskiej.
Majówka to dla wielu czas pieszych wędrówek po górach podczas których napawać się można pięknymi widokami i zapachem budzącej się przyrody. Propozycje ciekawych szlaków, na których nie spotkamy zbyt wielu ludzi przedstawił naszym widzom przewodnik górski.
Koronawirus pokrzyżował urlopowe plany wyjazdowe wielu osób, w tym najmłodszych, bo odwołano wszystkie obozy. Jak tanio zaplanować wakacje w Polsce tak, by dzieci nie odczuły braku kolonii? Kilka ciekawych propozycji mają dla nas doświadczeni podróżnicy Eliza i Wojciech Łopacińscy.
Koronawirus pokrzyżował urlopowe plany wyjazdowe wielu osób. Wszyscy z niecierpliwością wyczekują końca kryzysu epidemiologicznego. Wybiegając w przyszłość sprawdzamy, jak tanio zaplanować wakacje w Polsce, by docenić jej walory turystyczne.
Seweryn Kubicki realizuje swój projekt, którego celem jest pokonanie pieszo wszystkich puszczy w Polsce. W ten sposób promuje piękne i dzikie tereny naszego kraju. Zobacz, jak przygotowuje się do swoich wędrówek.
Nasz prezenter postanowił sprawdzić, czy Kasprowy Wierch zasypia nocą. Tuż po zmierzchu udał się kolejką górką na sam szczyt. Zobaczcie, co tam się dzieje, kiedy nie ma turystów.
O dzisiejszej pogodzie Dorota Gardias opowiadała ze Szklarskiej Poręby. Nasza prezenterka zatrzymała się w hotelu Czarny Kamień, który intryguje pod wieloma względami. Przekonajcie się dlaczego.
Linia numer 38 to jedna z perełek Bytomia. Jej trasa liczy tylko 1350 metrów i pokonać ją można w zaledwie 6 minut. Linia jest znana także dzięki wyjątkowym tramwajom. - Potrafią tu przyjechać miłośnicy komunikacji z Japonii, Australii, ze Stanów Zjednoczonych i całej Europy - podkreśla Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich.
W Szklarskiej Porębie nie można się nudzić, szczególnie zimą. Na turystów czekają zjawiskowe szlaki narciarskie oraz biegowe, a także malownicze widoki. A wszystko to w polskich górach, gdzie prawdziwy śnieg spotkamy prawie zawsze.
Zamek królewski w Chęcinach to dawna siedziba żon królów Polski, w tym królowej Bony. Jego ruiny skrywają wiele tajemnic. Prawdy o nich zapewne nigdy nie poznamy. Z badaczami zjawisk paranormalnych w murach zamku spotkał się nasz reporter Piotr Wojtasik.
Świeradów-Zdrój i Dolny Śląsk zachwycają swoją gościnnością i różnorodnością atrakcji. Można tutaj skorzystać ze stoku narciarskiego, udać się do pijalni wód lub do Centrum Edukacji Ekologicznej "Izerska Łąka", albo ciekawie spędzić czas w mieście.
Dzień zakochanych to najsłodsza data w kalendarzu. W zimowym miasteczku Wedla czeka moc atrakcji i czekoladowych pyszności - zarówno na zakochanych, jak i fanów sportów zimowych w każdym wieku.