Niezwykły dworzec przerobiony na dom. "Przyjechaliśmy, poznaliśmy i zakochaliśmy się"

"Życie na dworcu" dzięki temu budynkowi nabiera całkiem innego znaczenia. Magda i Rafał Grabowscy zobaczyli pochodzący z XIX wieku obiekt i momentalnie się w nim zakochali. Dziś tam mieszkają. Poznajcie ich inspirującą historię.

Miłość od pierwszego wejrzenia

Niezwykły budynek został wybudowany w 1897 roku dla cesarza Wilhelma II. Początkowo stał w nieco innej okolicy, ale w 1921 roku został przeniesiony w miejsce, w którym stoi do dzisiaj. Małżeństwo Grabowskich trafiło do niego przypadkiem.

Znajomi poprosili nas, żeby podjechać zobaczyć, w jakim stanie jest obiekt. Przyjechaliśmy, poznaliśmy i zakochaliśmy się. I tak zostaliśmy w tym miejscu

- mówił w Dzień Dobry TVN Rafał Grabowski.

Remont dworca Wilhelma II

Choć początkowo budynek był w opłakanym stanie, Grabowscy widzieli w nim potencjał. Od zawsze wyróżniał się bowiem swoim wyglądem. Został wybudowany w ulubionym stylu architektonicznym cesarza - staronorweskim. Stąd na dworcu trójzęby, głowy smoków czy kopuła w kształcie hełmu pruskiego. Niegdyś był na nim jeszcze ogromny maszt, na którym wywieszano proporce, kiedy Wilhelm II przyjeżdżał w tamtejsze okolice na polowania.

Kopułę udało nam się zachować w całości. To była najtrudniejsza praca, żeby zachować jej pokrycie i poszycie, a także ustabilizować ją

- wspominał właściciel dworca.

Państwo Grabowscy zaczęli remont zabytku od podstaw. Musieli podbić fundamenty, pozbyć się wody, udrożnić stare poniemieckie drenaże, a potem wyremontować wnętrza.

W środku nas czekała niespodzianka, bo pod warstwami tynku na suficie, udało nam się odnaleźć oryginalny strop, jeszcze pamiętający Wilhelma II

- dodał Rafał Grabowski.

Zachwycająca okolica

Mimo długotrwałych remontów, dziś małżeństwo jest zachwycone zarówno budynkiem, jak i okolicą. Wieś w której mieszkają, Gumniska Małe, leży w powiecie ostródzkim, w gminie Małdyty. Mają tam niebywałą ciszę i spokój, a także styczność z przyrodą.

Pomijając miejsce, to też zwierzyna, ptactwo... W bardzo bliskiej odległości są torfowiska, gdzie ilości ptactwa są po prostu niezapomniane. Tak że - pięknie, spokojnie

- powiedziała nam Magda Grabowska.

Wnętrza tego niezwykłego dworca będzie można zobaczyć w programie Katarzyny Jaroszyńskiej "Nieoczywiste wnętrza" na HGTV. Premiera w każdą niedzielę o godzinie 11:30.

Odpicowane mieszkanie – kamienica inspirowana Paryżem. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości