Wszystko wskazuje na to, że niedługo w Łodzi będzie prawdziwie tropikalny klimat. To tutaj powstaje właśnie orientarium - przyszła chluba miejskiego ogrodu zoologicznego. Jakie zwierzęta zamieszkają w kompleksie i kiedy będzie można go zwiedzać?
85 lat temu została oddana do użytku kolejka na Kasprowy Wierch. Pomysłodawcą był Aleksander Bobkowski - minister komunikacji i miłośnik narciarstwa. Budowę zaplanowano w samym środku sezonu zimowego, więc przedsięwzięcie było nie lada wyzwaniem. Jak wyglądał proces powstawania kolei na Kasprowy Wierch?
Kujawy są historycznym i etnograficznym regionem środkowej Polski. Dawniej były ważną dzielnicą Polski, a także księstwem. Ich teren pokrywają równiny, nieliczne rzeki oraz wiele jezior, w tym słynne Gopło. Kujawy słyną ze złóż solankowych wykorzystywanych w licznych sanatoriach. Z czego jeszcze znany jest ten region? Co warto zobaczyć na Kujawach?
Świątynia Wang, czyli Kościół Górski Naszego Zbawiciela, to kościół parafialny wyznania ewangelicko-augsburskiego. Znajduje się w Karpaczu, w Karkonoszach, ale zbudowano go w miejscowości Vang, w odległej Norwegii. Kościół powstał około 1200 roku i uniknął rozbiórki pod koniec XIX wieku dzięki działaniom norweskiego malarza, Johana Christiana Dahla. W Polsce stoi do dziś.
1096 kilometrów w 48 dni i 16 godzin przeszedł podróżnik Łukasz Supergan. Trasę zaczął w Świeradowie-Zdroju, a zakończył na Przełęczy Bukowskiej na wschodnim skraju Bieszczad. O swojej najdłuższej zimowej wędrówce opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Anna Śwircz w mieszkaniu o powierzchni 22 m2 prowadzi Muzeum Wiewiórek. Ma około 2 tysięcy eksponatów i cały czas ich przybywa. Kiedy zaczęła się ta niezwykła pasja? Opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN.
Od zmierzchu do świtu nie można poruszać się po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zakaz, który wszedł w życie 1 marca, będzie obowiązywał do końca listopada br. Władze TPN tłumaczą to bezpieczeństwem turystów i troską o dobro zwierząt.
Beskid Sądecki to jedna z najpiękniejszych części polskich Beskidów. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu jedne z najnowocześniejszych stacji narciarskich, a porośnięte bukami i świerkami zbocza gór nadają im wyjątkowy klimat. Michał Cessanis w cyklu "Do zobaczenia" odwiedził nie tylko stoki, ale także źródło wody oraz dom Nikifora Krynickiego.
Cebularz lubelski to wywodzący się z kuchni żydowskiej pszenny placek pokryty pokrojoną w kostkę cebulą wymieszaną z makiem. Przysmak, który dziś możemy kupić niemal w każdej piekarni, ma niezwykle ciekawą historię. Czym różni się od innych wypieków? O tym opowiadał nam podróżnik Mikołaj Rey.
Nie wszyscy muszą zimą wspinać się na K2. Są mniej ekstremalne alternatywy dla przeżycia przygody w górach. Paweł Pabian wybrał, liczący ponad 500 kilometrów, Czerwony Szlak Beskidzki.
Agnieszka Traczewska długo pracowała jako producentka filmowa. Jednak w 2001 r. swoją uwagę zwróciła w stronę wąskiej grupy społecznej. Od 15 lat zajmuje się fotografowaniem chasydów, którzy każdego roku odwiedzają grób cadyka w Leżajsku na Podkarpaciu. Jak udało jej się przeniknąć do tego hermetycznego środowiska?
"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, a Szczebrzeszyn z tego słynie" – wielu obcokrajowców za pomocą tego wierszyka Jana Brzechwy ćwiczy swoje językowe umiejętności. Szczebrzeszyn to jednak nie tylko miasteczko o trudnej do wymówienia nazwie – to miejsce o bogatej, sięgającej XIV wieku historii oraz przestrzeń spotkań wielu kultur i religii. Co warto zwiedzić przy okazji wizyty w Szczebrzeszynie?
Ustroń leży w Beskidzie Śląskim w rejonie Śląska Cieszyńskiego, w niewielkiej odległości od Szczyrku. Nazwa Ustroń zdaniem większości językoznawców pochodzi od miejsca określonego jako zaciszne, położone w spokojnej okolicy, "na stronie". Natomiast przekazy z legend mówią o dużo mroczniejszym pochodzeniu tej nazwy. W 1241 roku oddział tatarski miał spalić żywcem kilkuset polskich jeńców. "Ustrina" lub "ustrinum" oznacza pogorzelisko z ludzkich ciał.
Możliwości podróżowania ze względu na pandemię są teraz ograniczone. Zamiast marzyć o wyjeździe w dalekie kraje, z powodzeniem można zwiedzić najbliższą okolicę, która niekiedy gwarantuje egzotyczne doświadczenia. Do takich wyjątkowych miejsc należy Oceanarium w Międzyzdrojach. Jego uroki podziwiała reporterka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska.
W zeszłym roku, po trwającym ponad 2 lata remoncie, oddano ponownie do użytku dworzec autobusowy w Kielcach. To kultowe dla mieszkańców tego miasta miejsce odnowiono po ponad 35 latach od budowy. Teraz w Dzień Dobry TVN jego odświeżone wnętrza podziwiał Łukasz Rydwan.
Od wielu miesięcy zmagamy się z pandemią koronawirusa. Niewiele osób pamięta, że w Polsce mieliśmy już do czynienia z podobną sytuacją. W 1963 roku wrocławianie walczyli z szalejącą w mieście czarną ospą. Chociaż WHO przewidywała, że uporają się z epidemią w ciągu 2 lat, dokonali tego w niespełna 2 miesiące. Jak to zrobili?
Choć wiele piekarni ma w swojej ofercie chleb kaszubski, to nigdzie nie smakuje on tak dobrze, jak w Lipuszu na Kaszubach. To miejsce jest wypełnione zapachem tradycyjnego pieczywa. I właśnie tam zawitał podróżnik Mikołaj Rey.
Diana Kautz tym razem przepowiadała pogodę prosto ze stolicy Małopolski, gdzie powstaje Park Krakowskich Legend, czyli plenerowa, interaktywna i multimedialna wystawa. Witamy w magicznym świecie baśni!
Wigierski Park Narodowy to jedno z najciekawszych miejsc na zielonej mapie Polski. Nie brakuje tu pięknych krajobrazów oraz bujnej fauny i flory. Co trzeba o nim wiedzieć i dlaczego warto odwiedzić Wigierski Park Narodowy?
Ferie zimowe wyglądają w tym roku inaczej niż zwykle. W związku z pandemią uczniowie z całego kraju mają wolne w tym samym terminie. Wyjazdy są utrudnione ze względu na zamknięte wyciągi narciarskie i nieczynne hotele. Okazuje się jednak, że wiele rodzin, mimo tych ograniczeń, spędza czas w górskich kurortach. W niektórych miejscach tworzyły się kilometrowe korki i interweniowała policja.
Morskie Oko ma bardzo bogatą historię. Początkowo, chcieli je sobie zawłaszczyć węgierscy leśnicy, do czego nie dopuścili lokalni górale. Dawniej do jeziora można było dojechać tylko konno, nie było żadnych dróg, które zaprowadziłyby nas do jednego z najczęściej odwiedzanych miejsce w Polsce. Żywotność Morskiego Oka nie jest jednak wieczna, z roku na rok poziom wody znacznie się obniża.
Wiele osób oferujących noclegi dla turystów wykazuje się niebywałą pomysłowością. Wszystko po to, by obejść przepisy związane z pandemią i mieć jakiekolwiek źródło zarobku, o które tak ciężko w dobie koronawirusa. Czy to zachowanie charakterystyczne wyłącznie dla Polaków? W Dzień Dobry TVN mówił o tym psycholog i konsultant rozwoju osobistego, Miłosz Brzeziński.
Prawie w każdym zakątku Polski znaleźć można liczne zamki, pałace i twierdze z różnych okresów historycznych. Nie tylko stanowią one popularne atrakcje turystyczne, lecz także na stałe wpisały się w krajobraz kraju. Które z nich można uznać za najpiękniejsze zamki w Polsce?
Bez wątpienia krokodyle są jednymi z najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. Równocześnie są jednak niezwykle troskliwe i rodzinne. Tajniki ich życia zgłębiał w Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak. Prezenter pogody odwiedził bowiem wyjątkowe Afrykarium we Wrocławiu.
Co roku w okresie przedświątecznym w Gdańsku powstaje szopka betlejemska wykonana... z piasku. Dla wielu mieszkańców Pomorza stanowi już nieodzowny symbol rozpoczynającego się Bożego Narodzenia. Jak powstaje ta niezwykła budowla? Wyjaśnili w Dzień Dobry TVN organizatorka akcji Marzena Świtała oraz rzeźbiarz Bartosz Chylewski.
Kojarzy się z ciszą, spokojem i malowniczymi widokami. A Podlasie to także niezwykłe kulinarne tradycje. Piotr Wojtasik odwiedził ten wyjątkowy region Polski i poznał tamtejsze bożonarodzeniowe potrawy.
Wyjątkowy smak i aromat suski sechlońskiej znany jest w całej Polsce. Mikołaj Rey postanowił odwiedzić Beskid Wyspowy, gdzie specjał jest produkowany. Czego się dowiedział?
12. sezon programu "Kobieta na krańcu świata" dobiegł już końca. W Dzień Dobry TVN Martyna Wojciechowska ujawniła kulisy powstawania tej edycji. Z jakimi trudnościami musiała mierzyć się ekipa? Który odcinek była dla podróżniczki szczególny? Czy utrzymuje kontakt z bohaterkami z wcześniejszych sezonów i czy ma już pomysł na 13. edycję programu?
Obecnie coraz rzadziej na podwórkach czy w oknach spotyka się bożonarodzeniowe ozdoby, a szkoda - nawet gdy na zewnątrz nie ma śniegu, to właśnie one tworzą świąteczną atmosferę. O odpowiedni zimowy klimat dba jednak Bogdan Mamcarczyk z Chełmka koło Oświęcimia. Jego dom jest podobno najbardziej rozświetlonym budynkiem w Polsce.