W Chodliku na Lubelszczyźnie przez kilkaset lat istniało jedno z największych w średniowiecznej Europie grodzisk. Wielkością i znaczeniem porównywalne jest z Londynem. Dziś to eldorado dla archeologów.
Magurski Park Narodowy to niezwykle malownicze, zielone serce Beskidu Niskiego. Coroku jego piękno i liczne atrakcje przyciągają wielu turystów z kraju i ze świata. Co wartowiedzieć o krainie u podnóża Magury i dlaczego warto ją odwiedzić?
"Pomorska Góra Piachu", czyli sztucznie usypana góra w Dolinie Gwdy, 6 km od Białego Boru to najwyższe sztuczne wzniesienie w województwie zachodniopomorskim. Ma około 630 m długości, 270 m szerokości i 30 hektarów powierzchni. Znajduje się na niej ponad 8 ton piasku i co ciekawe, widać ją nawet z kosmosu. Jak powstała jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce i w jaki sposób można z niej skorzystać?
Mela Koteluk pokazała zdjęcia niebywale szmaragdowego jeziora. Okazuje się, że jest ono na wyciągnięcie ręki, bo znajduje się w województwie lubuskim. Zobaczcie, jak wygląda jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju.
Na wyjazdach wakacyjnych różnie bywa. Jakość wypoczynku uzależniona jest od wielu czynników: destynacji, pogody, ale też towarzystwa, w jakim przyszło nam spędzać wakacje. Niestety na niektóre elementy zupełnie nie mamy wpływu - to jest jak loteria, szczególnie jeśli chodzi o to, kto będzie wypoczywał w tym samym hotelu. Najgorzej, jeśli trzeba dzielić przestrzeń z hedonistami, którzy wychodzą z założenia, że wszystko im wolno.
Sezon urlopowy w pełni. Każdy stara się złapać choć trochę oddechu od codzienności i wybiera różne kierunki podróży. Część osób wyruszyła w dalszą drogę i zwiedza nieznane tereny za granicą, ale są też miłośnicy Polski, którzy potrafią na łonie natury naładować baterie na cały rok.
Tomasz Zubilewicz zawitał do Muzeum Wsi Radomskiej. W tym niezwykłym miejscu miał okazję skosztować tradycyjnych przysmaków, wypróbować taneczną podłogę w wiejskiej remizie i sprawdzić się jako kosiarz podczas żniw. Czego jeszcze można doświadczyć na Mazowszu?
Andrzej Furman stworzył wyjątkowe miejsce w rodzinnych Pabianicach. Z pomocą wykwalifikowanych pracowników zaprojektował piękny ogród, w którym rosną setki tysięcy kwiatów. Jak do tego doszło?
Góry Sowie to najbardziej tajemnicze pasmo górskie w Polsce. Jest najstarszą częścią Sudetów. Jakie atrakcje warto tam zwiedzić? Czy można pojechać w Góry Sowie na narty lub rower?
Prawdziwy wypoczynek nie byłby kompletny bez lokalnych specjałów i smakołyków. Mazowsze to region bogaty w kulinarne tradycje, jeśli więc jesteś smakoszem, warto udać się na wycieczkę szlakami miejscowych przysmaków. Uczta dla ducha i dla ciała czeka dosłownie za rogiem.
Sudety są wyjątkowe pod każdym względem. Na górskich szlakach trafisz na rzadkie i zagrożone wyginięciem gatunki roślin, a w dolnośląskich miejscowościach możesz podziwiać unikatowe zabytki oraz zróżnicowane krajobrazy. Warto wziąć pod uwagę odwiedzenie miejsc, które niekoniecznie są wymieniane w pierwszej piątce atrakcji turystycznych. Na sudeckich terenach przyroda wszędzie bowiem robi wrażenie, a w miastach, miasteczkach i wsiach zachowały się pamiątki ich świetności sprzed nawet siedmiu wieków.
Mieszkańcy Kozienic i okolic świetnie znają rezerwat Królewskie Źródła, jednak osobom spoza regionu nazwa ta najczęściej nic nie mówi, a szkoda. To nie tylko świetna baza do pieszych wędrówek, ale także bardzo popularne miejsce piknikowe. Na dodatek jest tak blisko od Warszawy, że wydaje się być wręcz idealne na jednodniowy wypad za miasto. Jakich jeszcze atrakcji można się spodziewać w sercu Puszczy Kozienickiej?
Białystok stawia na rowerzystów. Dzięki rozległej sieci ścieżek miasto można przejechać ekologicznym jednośladem. Wyprawa rowerowa to nie tylko alternatywna forma transportu i sportowej aktywności, ale też okazja do przyjrzenia się z bliska atrakcjom miasta. Oto kilka z nich.
Obok muzeów z naszym dziedzictwem kulturowym czy prezentujących sztukę nowoczesną znajdują się te określane jako nietypowe, a nawet i dziwne. Dlaczego? Bo znacznie odbiegają od tradycyjnych placówek. To np. Muzeum Mydła i Historii Brudu czy Muzeum Tanich Win. Poznaj te, które warto odwiedzić, szczególnie w sezonie urlopowym.
Najsłynniejsza plaża dla nudystów to oczywiście ta w Chałupach, o której śpiewał Zbigniew Wodecki. Ma prawie 4 km długości i jest otoczona sosnowym zagajnikiem. Warto dodać, że w Polsce takich miejsc jest znacznie więcej. Gdzie można się opalać bez ubrań?
Zamek w Malborku jest jednym z miejsc na mapie Polski, które po prostu trzeba odwiedzić. Ta gotycka twierdza wybudowana na przełomie XIII i XIV w. przez Zakon Krzyżacki jest bowiem największą tego typu budowlą na świecie.
W 2021 roku przypada 700-lecie nadania praw miejskich Warce. Przy tej okazji odbywa się wiele interesujących wydarzeń kulturalnych. W Dzień Dobry Wakacje przedstawiliśmy kilka z nich. Które miejsca warto odwiedzić?
Zamek Lipowiec, a właściwie jego ruiny, znajdują się na wzgórzu o tej samej nazwie, wznoszącym się na wysokość 362 m n.p.m. Mimo że zamek był kilkakrotnie przebudowywany, zachował swój gotycki styl i oryginalny kształt. Z wieży zamkowej widać okolice Oświęcimia i Zatora, a przy ładnej pogodzie dostrzeżemy też Beskidy.
Osówka to bez wątpienia jedna z największych atrakcji ziemi dolnośląskiej. Tajemniczy kompleks podziemnych korytarzy i pomieszczeń rodzi wiele pytań, które wciąż pozostają bez odpowiedzi. W jakim celu wybudowano Podziemne Miasto Osówka i co skrywały tajemnicze korytarze? Odkryj historię największego kompleksu niemieckich bunkrów!
Zamek w Kórniku to budowla w stylu neogotyckim pochodząca prawdopodobnie z połowy XV wieku. Zwiedzanie zamku w Kórniku jest atrakcją nie tylko przez wzgląd na walory estetyczne, ale też dlatego, że z zamkiem łączą się legendy i tajemnicze historie.
Zamek w Ogrodzieńcu to ważny ośrodek turystyczny leżący na Szlaku Orlich Gniazd. Znajdujący się w pobliskiej wsi Podzamcze zamek Ogrodzieniec to jedne z piękniejszych ruin zamkowych w Polsce. Poza warownią miejscowość ma do zaoferowania również liczne atrakcje – m.in. park rozrywki, park linowy, park miniatur.
Giżycka Twierdza Boyen to XIX-wieczny zabytek, który chętnie odwiedzają turyści przebywający na Mazurach. Niemal 200 lat temu miała ogromne znaczenie dla obronności Prus Wschodnich. Obecnie można ją zwiedzać i wziąć udział w licznych imprezach, zlotach oraz festiwalach organizowanych na jej rozległym terenie.
Rozpoczynasz swoją przygodę z górami? A może wydaje Ci się, że wyjazd w góry z dzieckiem jest niemożliwy? Przedstawiamy wam łatwe szlaki z widokami zapierającymi dech w piersiach, które pokona zarówno młody piechur, jak i ten nieco starszy.
Opłata klimatyczna już nie ominie turystów. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Ministerstwo Finansów chcą uszczelnić system ściągania danin miejscowych i uzdrowiskowych.
Sporty ekstremalne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Wymagają nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, ale także odwagi, która motywuje nas do podjęcia ryzykownego wyzwania. Miłośnicy mocnych wrażeń, których nie zraża zimna woda i niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą rwący nurt rzeki, powinni spróbować swoich sił w raftingu. Dostarczający niezapomnianych emocji spływ pontonem, choć niełatwy do zrealizowania w Polsce, budzi coraz większe zainteresowanie.
Jeśli lubisz zwiedzać malownicze miejsca tuż nad jeziorem, koniecznie odwiedź Piechcin. To niewielka wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w której zobaczysz namiastkę chorwackiego wybrzeża. Dlaczego? W Piechcinie możesz podziwiać piękny krajobraz, a nawet nurkować.
Kajakarstwo w sezonie wakacyjnym to popularny sposób spędzania wolnego czasu w Polsce. Pływają wszyscy: rodziny z dziećmi, grupki młodych osób, a także seniorzy. Podpowiadamy zatem, w jakie miejsca warto się wybrać, by aktywnie odpocząć na łonie natury.
Kraków obchodzi niezwykły jubileusz. Najpopularniejszy w Polsce dzwon Zygmunta ma już 500 lat. Z tej okazji w stolicy Małopolski zaplanowano wiele atrakcji, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Jakich? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedziała Dorota Gardias.
Świnoujście to jedno z najatrakcyjniejszych miast polskiego wybrzeża. Przewodnikiem po uzdrowisku słynącym z pięknych plaż jest Julia Jędrzejczyk z Urzędu Miasta Świnoujście. Mieszkanka kurortu poleca jego największe atrakcje i podpowiada, jak aktywnie spędzić czas na tym odcinku wybrzeża.
Wakacje w Polsce najczęściej spędzamy nad morzem. Jeśli jednak nie lubimy tłumów na plaży, możemy wybrać się w mniej uczęszczane, ale równie atrakcyjne regiony kraju. Nie są tak popularne jak wybrzeże Bałtyku i dzięki temu urlop spędzimy tam taniej, niż w znanych kurortach. Oto 4 miejsca, które warto odwiedzić w czasie wakacyjnych rodzinnych wyjazdów.