W 2021 roku przypada 700-lecie nadania praw miejskich Warce. Przy tej okazji odbywa się wiele interesujących wydarzeń kulturalnych. W Dzień Dobry Wakacje przedstawiliśmy kilka z nich. Które miejsca warto odwiedzić?
Zamek Lipowiec, a właściwie jego ruiny, znajdują się na wzgórzu o tej samej nazwie, wznoszącym się na wysokość 362 m n.p.m. Mimo że zamek był kilkakrotnie przebudowywany, zachował swój gotycki styl i oryginalny kształt. Z wieży zamkowej widać okolice Oświęcimia i Zatora, a przy ładnej pogodzie dostrzeżemy też Beskidy.
Osówka to bez wątpienia jedna z największych atrakcji ziemi dolnośląskiej. Tajemniczy kompleks podziemnych korytarzy i pomieszczeń rodzi wiele pytań, które wciąż pozostają bez odpowiedzi. W jakim celu wybudowano Podziemne Miasto Osówka i co skrywały tajemnicze korytarze? Odkryj historię największego kompleksu niemieckich bunkrów!
Zamek w Kórniku to budowla w stylu neogotyckim pochodząca prawdopodobnie z połowy XV wieku. Zwiedzanie zamku w Kórniku jest atrakcją nie tylko przez wzgląd na walory estetyczne, ale też dlatego, że z zamkiem łączą się legendy i tajemnicze historie.
Zamek w Ogrodzieńcu to ważny ośrodek turystyczny leżący na Szlaku Orlich Gniazd. Znajdujący się w pobliskiej wsi Podzamcze zamek Ogrodzieniec to jedne z piękniejszych ruin zamkowych w Polsce. Poza warownią miejscowość ma do zaoferowania również liczne atrakcje – m.in. park rozrywki, park linowy, park miniatur.
Giżycka Twierdza Boyen to XIX-wieczny zabytek, który chętnie odwiedzają turyści przebywający na Mazurach. Niemal 200 lat temu miała ogromne znaczenie dla obronności Prus Wschodnich. Obecnie można ją zwiedzać i wziąć udział w licznych imprezach, zlotach oraz festiwalach organizowanych na jej rozległym terenie.
Rozpoczynasz swoją przygodę z górami? A może wydaje Ci się, że wyjazd w góry z dzieckiem jest niemożliwy? Przedstawiamy wam łatwe szlaki z widokami zapierającymi dech w piersiach, które pokona zarówno młody piechur, jak i ten nieco starszy.
Opłata klimatyczna już nie ominie turystów. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Ministerstwo Finansów chcą uszczelnić system ściągania danin miejscowych i uzdrowiskowych.
Sporty ekstremalne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Wymagają nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, ale także odwagi, która motywuje nas do podjęcia ryzykownego wyzwania. Miłośnicy mocnych wrażeń, których nie zraża zimna woda i niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą rwący nurt rzeki, powinni spróbować swoich sił w raftingu. Dostarczający niezapomnianych emocji spływ pontonem, choć niełatwy do zrealizowania w Polsce, budzi coraz większe zainteresowanie.
Jeśli lubisz zwiedzać malownicze miejsca tuż nad jeziorem, koniecznie odwiedź Piechcin. To niewielka wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w której zobaczysz namiastkę chorwackiego wybrzeża. Dlaczego? W Piechcinie możesz podziwiać piękny krajobraz, a nawet nurkować.
Kajakarstwo w sezonie wakacyjnym to popularny sposób spędzania wolnego czasu w Polsce. Pływają wszyscy: rodziny z dziećmi, grupki młodych osób, a także seniorzy. Podpowiadamy zatem, w jakie miejsca warto się wybrać, by aktywnie odpocząć na łonie natury.
Kraków obchodzi niezwykły jubileusz. Najpopularniejszy w Polsce dzwon Zygmunta ma już 500 lat. Z tej okazji w stolicy Małopolski zaplanowano wiele atrakcji, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Jakich? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedziała Dorota Gardias.
Świnoujście to jedno z najatrakcyjniejszych miast polskiego wybrzeża. Przewodnikiem po uzdrowisku słynącym z pięknych plaż jest Julia Jędrzejczyk z Urzędu Miasta Świnoujście. Mieszkanka kurortu poleca jego największe atrakcje i podpowiada, jak aktywnie spędzić czas na tym odcinku wybrzeża.
Wakacje w Polsce najczęściej spędzamy nad morzem. Jeśli jednak nie lubimy tłumów na plaży, możemy wybrać się w mniej uczęszczane, ale równie atrakcyjne regiony kraju. Nie są tak popularne jak wybrzeże Bałtyku i dzięki temu urlop spędzimy tam taniej, niż w znanych kurortach. Oto 4 miejsca, które warto odwiedzić w czasie wakacyjnych rodzinnych wyjazdów.
Wakacje to czas relaksu i odpoczynku, jednak każdy podchodzi do tego inaczej. W psychologii nazywane to jest "odhamowaniem", czyli pozbawieniem hamulca powinności. O skutkach takiego traktowania urlopu opowiedzieli nam Dominika i Antek. Oboje przeżyli najgorsze wakacje w życiu, bo ich sąsiadami na plaży byli ludzie, którzy zapomnieli o dobrych manierach. Jak z takimi osobami rozmawiać, zdradza Katarzyna Kucewicz, psycholożka i terapeutka.
Nadmorskie kurorty, szlaki wycieczkowe w górach, ale i ulice polskich miast pełne są ludzi, którzy beztrosko wrócili do codzienności. Dystans społeczny zdaje się nie istnieć, a maseczki ochronne znikają z twarzy nawet w miejscach, w których ich noszenie wciąż jest obowiązkowe. Czy Polacy zapominają już o pandemii COVID-19?
Osadnik Gajówka, zwany Lazurowym Jeziorem, znajduje się w województwie wielkopolskim. Autorzy blogów podróżniczych i instagramerzy ochrzcili to miejsce "polskimi Malediwami". Biały piasek i turkusowa woda zaczęły przyciągać rzeszę turystów, którzy nie są świadomi czyhającego zagrożenia.
Szukasz miejsca, które będzie wyglądać zjawiskowo nie tylko na żywo, ale także na zdjęciu? Dobrze trafiłeś. Przedstawiamy przegląd najładniejszych miejsc na mapie Polski. Odwiedzić możesz je zarówno ze znajomymi, jak i z dziećmi.
O średniowiecznym zamku w Bobolicach krąży wiele legend, a jego historia to pasmo przeróżnych konfliktów. Szczęśliwie po ponad dziesięcioletniej rekonstrukcji udało się przywrócić mu pierwotny wygląd, dzięki czemu odbudowany zamek w Bobolicach prezentuje się niemal jak w latach swojej świetności.
O letnim wypoczynku marzymy przez cały rok. Okazuje się, że - w odróżnieniu od poprzedniego sezonu - nie zamierzamy z niego rezygnować. Ponad 40 proc. z nas deklaruje wyjazd na wakacje. Gdzie je spędzimy?
Kraków to miasto królów Polski, w którym możemy znaleźć rozmaite skarby, w tym zielone parki i lasy. Najlepiej odkrywać je odpoczywając na trawie, spacerując czy pływając po Wiśle. O aktywnym wypoczynku w Krakowie w Dzień Dobry Wakacje porozmawialiśmy z lokalną społecznością oraz Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim.
W Tatrach więcej wypadków zdarza się latem niż zimą. To wszystko dlatego, że gdy pogoda dopisuje, w góry ruszają tłumy turystów. Zdaniem ratownika TOPR Andrzeja Górki, wielu niebezpiecznych sytuacji można uniknąć, jeśli wyprawy będą dobrze zaplanowane.
Niewiele jest miast takich jak Kraków. Tutaj podczas zaledwie weekendowego wypadu zostaniesz, kim chcesz: koneserem wysokiej kultury, aktywnym turystą od rana do nocy, smakoszem, czy amatorem pięknych widoków. Czym Kraków może nas zaskoczyć? Jaką kuchnią może nas przyjąć i co warto tutaj zobaczyć? O tym opowiedzieli nam Jakub Błaszczykowski, piłkarz oraz Szymon Gatlik, przewodnik.
Kraków to miasto z niesamowitym duchem. Niemal na każdym kroku możemy dotknąć tu historii. Korzystają z tego mieszkańcy, odkrywając swoje miasto na nowo, a także turyści, którzy stęsknieni za klimatem Krakowa, znów chętnie przyjeżdżają pod Wawel. Jedni i drudzy poszukują tu skarbów. O nich nieco więcej opowiedzieli nam prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu oraz dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.
Na początku sezonu wiosna-lato 2021 w sieci pojawiły się zdjęcia paragonów z lokali gastronomicznych nad Morzem Bałtyckim. Przedstawiały bardzo wysokie ceny za proste posiłki. Władze Mielna twierdzą, że to fake newsy i zamierzają je odkłamać w ramach specjalnej akcji. Jak naprawdę wyglądają ceny w nadmorskich kurortach?
Jastrzębia Góra, mimo że nie jest dużą miejscowością, ma wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Położenie nad klifami sprawia, że plaże w tym miejscu wyglądają bardziej nietypowo. Atrakcje w Jastrzębiej Górze obejmują nie tylko urwiste wybrzeża, ale też promenadę, wąwóz czy liczne zabytki.
Przez Polskę przechodzi fala upałów. W tak gorące dni najlepiej odpoczywa się nad morzem. Kurortem, który warto odwiedzić jest Kołobrzeg. Co można tam zobaczyć? Jakie atrakcje oferuje turystom?
Karsibór to trzecia pod względem wielkości wyspa w Polsce. Mieści się w północnej części Zalewu Szczecińskiego i zamieszkuje ją tylko 700 mieszkańców. Prawdziwą perełką jest rezerwat Karsiborska Kępa, gdzie można podziwiać nie tylko piękną przyrodę, ale również wiele gatunków ptaków.
Przez kilkadziesiąt lat Muzeum Narodowe w Warszawie myślało, że jest w posiadaniu mumii kapłana, jednak okazało się, że to ciężarna kobieta. To odkrycie na skalę światową, o którym mówi cały świat - kilka dni temu donosiło już o tym BBC i "New York Times". Co wiadomo o tym eksponacie?
Wojciech Sobierajski chce zmierzyć się z rekordem Aleksandra Doby, który dopłynął kajakiem do Świnoujścia z Przemyśla w 13 dni. Przez niespełna dwa tygodnie będzie funkcjonował na wodzie zupełnie sam. W podróż mógł zabrać tylko to, co zmieściło się w kajaku. Przy starcie towarzyszyła mu ekipa Dzień Dobry TVN. Za kim będzie najbardziej tęsknił?