Wakacje to czas relaksu i odpoczynku, jednak każdy podchodzi do tego inaczej. W psychologii nazywane to jest "odhamowaniem", czyli pozbawieniem hamulca powinności. O skutkach takiego traktowania urlopu opowiedzieli nam Dominika i Antek. Oboje przeżyli najgorsze wakacje w życiu, bo ich sąsiadami na plaży byli ludzie, którzy zapomnieli o dobrych manierach. Jak z takimi osobami rozmawiać, zdradza Katarzyna Kucewicz, psycholożka i terapeutka.
Nadmorskie kurorty, szlaki wycieczkowe w górach, ale i ulice polskich miast pełne są ludzi, którzy beztrosko wrócili do codzienności. Dystans społeczny zdaje się nie istnieć, a maseczki ochronne znikają z twarzy nawet w miejscach, w których ich noszenie wciąż jest obowiązkowe. Czy Polacy zapominają już o pandemii COVID-19?
Osadnik Gajówka, zwany Lazurowym Jeziorem, znajduje się w województwie wielkopolskim. Autorzy blogów podróżniczych i instagramerzy ochrzcili to miejsce "polskimi Malediwami". Biały piasek i turkusowa woda zaczęły przyciągać rzeszę turystów, którzy nie są świadomi czyhającego zagrożenia.
Szukasz miejsca, które będzie wyglądać zjawiskowo nie tylko na żywo, ale także na zdjęciu? Dobrze trafiłeś. Przedstawiamy przegląd najładniejszych miejsc na mapie Polski. Odwiedzić możesz je zarówno ze znajomymi, jak i z dziećmi.
O średniowiecznym zamku w Bobolicach krąży wiele legend, a jego historia to pasmo przeróżnych konfliktów. Szczęśliwie po ponad dziesięcioletniej rekonstrukcji udało się przywrócić mu pierwotny wygląd, dzięki czemu odbudowany zamek w Bobolicach prezentuje się niemal jak w latach swojej świetności.
O letnim wypoczynku marzymy przez cały rok. Okazuje się, że - w odróżnieniu od poprzedniego sezonu - nie zamierzamy z niego rezygnować. Ponad 40 proc. z nas deklaruje wyjazd na wakacje. Gdzie je spędzimy?
Kraków to miasto królów Polski, w którym możemy znaleźć rozmaite skarby, w tym zielone parki i lasy. Najlepiej odkrywać je odpoczywając na trawie, spacerując czy pływając po Wiśle. O aktywnym wypoczynku w Krakowie w Dzień Dobry Wakacje porozmawialiśmy z lokalną społecznością oraz Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim.
W Tatrach więcej wypadków zdarza się latem niż zimą. To wszystko dlatego, że gdy pogoda dopisuje, w góry ruszają tłumy turystów. Zdaniem ratownika TOPR Andrzeja Górki, wielu niebezpiecznych sytuacji można uniknąć, jeśli wyprawy będą dobrze zaplanowane.
Niewiele jest miast takich jak Kraków. Tutaj podczas zaledwie weekendowego wypadu zostaniesz, kim chcesz: koneserem wysokiej kultury, aktywnym turystą od rana do nocy, smakoszem, czy amatorem pięknych widoków. Czym Kraków może nas zaskoczyć? Jaką kuchnią może nas przyjąć i co warto tutaj zobaczyć? O tym opowiedzieli nam Jakub Błaszczykowski, piłkarz oraz Szymon Gatlik, przewodnik.
Kraków to miasto z niesamowitym duchem. Niemal na każdym kroku możemy dotknąć tu historii. Korzystają z tego mieszkańcy, odkrywając swoje miasto na nowo, a także turyści, którzy stęsknieni za klimatem Krakowa, znów chętnie przyjeżdżają pod Wawel. Jedni i drudzy poszukują tu skarbów. O nich nieco więcej opowiedzieli nam prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu oraz dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.
Na początku sezonu wiosna-lato 2021 w sieci pojawiły się zdjęcia paragonów z lokali gastronomicznych nad Morzem Bałtyckim. Przedstawiały bardzo wysokie ceny za proste posiłki. Władze Mielna twierdzą, że to fake newsy i zamierzają je odkłamać w ramach specjalnej akcji. Jak naprawdę wyglądają ceny w nadmorskich kurortach?
Jastrzębia Góra, mimo że nie jest dużą miejscowością, ma wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Położenie nad klifami sprawia, że plaże w tym miejscu wyglądają bardziej nietypowo. Atrakcje w Jastrzębiej Górze obejmują nie tylko urwiste wybrzeża, ale też promenadę, wąwóz czy liczne zabytki.
Przez Polskę przechodzi fala upałów. W tak gorące dni najlepiej odpoczywa się nad morzem. Kurortem, który warto odwiedzić jest Kołobrzeg. Co można tam zobaczyć? Jakie atrakcje oferuje turystom?
Karsibór to trzecia pod względem wielkości wyspa w Polsce. Mieści się w północnej części Zalewu Szczecińskiego i zamieszkuje ją tylko 700 mieszkańców. Prawdziwą perełką jest rezerwat Karsiborska Kępa, gdzie można podziwiać nie tylko piękną przyrodę, ale również wiele gatunków ptaków.
Przez kilkadziesiąt lat Muzeum Narodowe w Warszawie myślało, że jest w posiadaniu mumii kapłana, jednak okazało się, że to ciężarna kobieta. To odkrycie na skalę światową, o którym mówi cały świat - kilka dni temu donosiło już o tym BBC i "New York Times". Co wiadomo o tym eksponacie?
Wojciech Sobierajski chce zmierzyć się z rekordem Aleksandra Doby, który dopłynął kajakiem do Świnoujścia z Przemyśla w 13 dni. Przez niespełna dwa tygodnie będzie funkcjonował na wodzie zupełnie sam. W podróż mógł zabrać tylko to, co zmieściło się w kajaku. Przy starcie towarzyszyła mu ekipa Dzień Dobry TVN. Za kim będzie najbardziej tęsknił?
W Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu znajduje się najstarsza maszyna parowa na świecie. Dzięki niej górnicy mogli zejść pod ziemię do pracy. Z jej pomocą wyciąganą również wydobyty przez nich węgiel. Jak jeszcze była wykorzystywana? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Orla Perć to jeden z najtrudniejszych tatrzańskich szlaków. Nie jest to na pewno szlak dla amatorów rozpoczynających dopiero przygodę z górskimi wędrówkami. Wymaga dużej kondycji i doświadczenia w wędrówkach po szczytach.
W województwie dolnośląskim znaleźć można wiele wspaniałych zamków i pałaców otwartych dla zwiedzających. Jednym z nich jest charakteryzujący się piękną architekturą Zamek Kliczków. Zwiedzanie obiektu to atrakcja dla całej rodziny.
Lasy to niewątpliwe dobrodziejstwo - oczyszczają powietrze, dają schronienie i pożywienie. Jak wykorzystać tę płynącą z natury dobroć? Niedawno zmieniły się przepisy, dzięki którym każdy może w wyznaczonych miejscach rozbić biwak - trzeba spełnić jednak pewne warunki. Co więcej, kiedy już zatrzymamy się w lesie wystarczy się delikatnie rozejrzeć, żeby znaleźć składniki na pyszną i zdrową kolację.
Choć sezon wakacyjny dopiero przed nami, Śnieżka już przeżywa oblężenie. Niestety turyści nie dostosowują się do obowiązujących tam zasad i wychodzą poza wyznaczony teren. Wskutek tego władze parku zdecydowały, że ogrodzą szczyt.
Shobuz World to kanał podróżniczy o Polsce szerzej znany internautom w… południowej Azji. Jego założyciel, Jahidul Islam, to Bengalczyk od 7 lat mieszkający w Polsce. Co musicie o nim wiedzieć? Poznajcie bliżej gospodarza programu Shobuz World
Nadszedł upragniony czas pikników i jedzenia w plenerze, a często bohaterką tych spotkań jest truskawka. Jak jednak znaleźć i kupić tą najlepszą? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Mikołaj Rey.
Góra Żar znajduje się w Beskidzie Małym i wznosi się na wysokość 761 m n.p.m. To niesamowite miejsce turystyczne, w którym trudno się nudzić – na przybyszów czekają m.in. loty paralotnią, szlaki turystyczne i stoki narciarskie góry Żar.
Bieszczady to jedno z najpopularniejszych pasm górskich w Polsce. Na ich terenie znajduje się wiele atrakcji wartych zobaczenia. A jakie są najciekawsze? W Dzień Dobry TVN pokazał je Michał Cessanis.
Zbliżający się długi, czerwcowy weekend to tradycyjnie początek sezonu urlopowego. Gdzie go spędzić, by poczuć moc wrażeń? Czy niewierzący mogą spać w klasztorach, a amatorzy żeglować po lodzie? Czy można płynąć kajakiem granicą Unii Europejskiej? I czy wakacje w naszym kraju mogą być równie fascynujące jak te w dalekim świecie?
Utworzony przez spiętrzenie rzeki Pilicy na początku lat 70. był kiedyś głównie miejscem wypoczynku mieszkańców Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego oraz innych okolicznych miejscowości. Dziś jednak Zalew Sulejowski (niekiedy określany jako Jezioro Sulejowskie) cieszy się powodzeniem turystów z całej Polski. To wszystko nie tylko ze względu na piaszczyste i czyste kąpieliska, ale też liczne atrakcje całego regionu, m.in Centralny Osrodek Sportu w pobliskiej Spale, którą od Zalewu dzieli ok. 20 km.
Istnieje w Polsce kilka miejsc, w których nie widać ingerencji człowieka. Jednym z nich jest Park Narodowy Bory Tucholskie, stanowiący prawdziwe arcydzieło Matki Natury. Jeziora, lasy i zwierzęta tworzą tu niepowtarzalny, sielski krajobraz.
Co trzeci Polak zamierza wyjechać na długi weekend czerwcowy. Spośród planujących podróż, niemal wszyscy chcą spędzić te kilka dni w kraju - tak wynika z najnowszego badania "Turystyka i wypoczynek w pandemii". Zadłużone hotele i inne obiekty turystyczne bardzo liczą na to, że jednak gości pojawi się więcej.
Mateusz Waligóra w 46 dni przeszedł 1200 kilometrów wzdłuż Wisły. Wraz z Dominikiem Szczepańskim napisał książkę o najdłuższej rzece w Polsce. O swojej wyprawie i zapiskach opowiedział w Dzień Dobry TVN.