Pan Henryk buduje pomniejszone wersje budynków, które są na Warmii i Mazurach. Jego wyjątkowe dzieła powstają z wielką precyzją i wiernie oddają wygląd oryginalnych budowli. To nie jedyny powód, by odwiedzić park miniatur.
Dziś najłatwiej zwiedzać Polskę kamperem. Michał Cessanis wybrał się do Wielkopolski, gdzie dotarł do Doliny Wiatraków. Ich historia sięga XVII w. Podróżnik zawitał także do królewskiego miasta Pyzdry nad Wartą.
Wieluń to miasto o niezwykłej historii. Obecnie zamieszkuje je ok. 23 tysiące osób. Będąc w Wieluniu, warto zwiedzić Muzeum Ziemi Wieluńskiej, a także skorzystać z miejscowych atrakcji – lodowiska, basenu lub szlaku turystycznego.
Zaledwie kilka lat temu niewielka miejscowość Mamerki stała się sławna nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Wszystko za sprawą Bursztynowej Komnaty, która przyciąga na Mazury mnóstwo turystów.
Zalipie uchodzi za najbardziej malowniczą wieś w Polsce. Dosłownie, ponieważ praktycznie wszystko jest w niej wymalowane. Domy, płoty i studnie pokrywają wielobarwne motywy kwiatowe. Skąd wzięła się ta tradycja?
W Welskim Parku Krajobrazowym powstała wyjątkowa atrakcja - pierwsze w naszym kraju mrowisko edukacyjne. Konstrukcja wiernie odwzorowuje kopiec, jaki wybudowałyby pracowite owady. Dlaczego warto ją zobaczyć? O świecie mrówek opowiadał Marcin Modrzewski, główny specjalista ds. ochrony przyrody.
Otomin to spokojna wieś, która graniczy z Gdańskiem. Znajduje się tam pewne niezwykłe miejsce zwane Piekielną Górką, na której dochodzi do zjawisk nie z tej ziemi. Przekonali się o tym nasi reporterzy.
Polskie góry – niezależnie od tego, czy celem wycieczki są Karpaty, Sudety czy Góry Świętokrzyskie – oferują turystom wiele atrakcji. Najważniejsze z nich to wyjątkowe widoki na szlakach turystycznych. Ale znajdą się też w górach atrakcje dla dzieci, które znudzą się zachwytami nad pięknem przyrody.
Rewa to malownicza nadmorska miejscowość z pięknymi plażami i świetnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Wśród atrakcji Rewy wymienia się spacery piaszczystym cyplem między wodami Zatoki Gdańskiej i Zalewu Puckiego, rejsy wycieczkowe i możliwość obcowania z naturą w rezerwacie Mechelińskie Łąki.
Kopalnia Soli w Wieliczce to jedna z najciekawszych atrakcji Polski. Co roku odwiedza ją ok. 1 mln turystów. Sprawdź, jakie skrywa ciekawostki, kiedy powstała, jak wygląda jej zwiedzanie oraz… jakie leczy choroby!
Zamek Spiski wznosi się na wapiennej skale o wysokości ponad 600 m n.p.m. Jest to jeden z najstarszych kompleksów historycznych w Europie Środkowej. Cały kompleks, który Zamek Spiski tworzy ze Spiskim Podzamczem i Spiską Kapitułą, jest zjawiskiem unikalnym na mapie Europy, mimo iż większość zamku jest obecnie zrujnowana, a część murów została odbudowana współcześnie.
O tym, jak malownicze są Tatry, nie trzeba przekonywać nikogo, kto był w polskich górach choć przez moment. Dolina Białego to jedno z piękniejszych miejsc w tym rejonie.
Michał Cessanis tym razem zabrał nas do Puszczy Białowieskiej. Po drodze zatrzymał się jednak w kilku miejscach, by udokumentować coś, o czym warto opowiedzieć. Mowa o kolorowych cerkwiach. Niebieskie, zielone, brązowe czy żółte, te kolory nie są bez znaczenia, gdyż każdy z nich niesie pewną intencję. Odwiedzając Podlasie, warto więc uważnie się rozglądać, bo czasami gdzieś pod lasem można znaleźć prawdziwe perełki.
Duchy, zjawy, cofanie się wskazówek zegara... Według Janusza Szostaka, badacza zjawisk paranormalnych, i Marka Szwedowskiego, jasnowidza, w Puszczy Kampinoskiej straszy. Których miejsc lepiej nie odwiedzać po zmroku?
Mem "miasto zachodnie po tygodniu w Polsce" stał się prawdziwym hitem Internetu. Ukazuje on zielone i zadbane miasto, które stało się brudne, szare, zaśmiecone, przepełnione billboardami i samochodami parkującymi na trawnikach. Czy obrazek ten faktycznie odzwierciedla rzeczywistość polskich miast? O to zapytaliśmy Jakuba Głazę, krytyka architektury.
Wszystko wskazuje na to, że niedługo w Łodzi będzie prawdziwie tropikalny klimat. To tutaj powstaje właśnie orientarium - przyszła chluba miejskiego ogrodu zoologicznego. Jakie zwierzęta zamieszkają w kompleksie i kiedy będzie można go zwiedzać?
85 lat temu została oddana do użytku kolejka na Kasprowy Wierch. Pomysłodawcą był Aleksander Bobkowski - minister komunikacji i miłośnik narciarstwa. Budowę zaplanowano w samym środku sezonu zimowego, więc przedsięwzięcie było nie lada wyzwaniem. Jak wyglądał proces powstawania kolei na Kasprowy Wierch?
Kujawy są historycznym i etnograficznym regionem środkowej Polski. Dawniej były ważną dzielnicą Polski, a także księstwem. Ich teren pokrywają równiny, nieliczne rzeki oraz wiele jezior, w tym słynne Gopło. Kujawy słyną ze złóż solankowych wykorzystywanych w licznych sanatoriach. Z czego jeszcze znany jest ten region? Co warto zobaczyć na Kujawach?
Świątynia Wang, czyli Kościół Górski Naszego Zbawiciela, to kościół parafialny wyznania ewangelicko-augsburskiego. Znajduje się w Karpaczu, w Karkonoszach, ale zbudowano go w miejscowości Vang, w odległej Norwegii. Kościół powstał około 1200 roku i uniknął rozbiórki pod koniec XIX wieku dzięki działaniom norweskiego malarza, Johana Christiana Dahla. W Polsce stoi do dziś.
1096 kilometrów w 48 dni i 16 godzin przeszedł podróżnik Łukasz Supergan. Trasę zaczął w Świeradowie-Zdroju, a zakończył na Przełęczy Bukowskiej na wschodnim skraju Bieszczad. O swojej najdłuższej zimowej wędrówce opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Anna Śwircz w mieszkaniu o powierzchni 22 m2 prowadzi Muzeum Wiewiórek. Ma około 2 tysięcy eksponatów i cały czas ich przybywa. Kiedy zaczęła się ta niezwykła pasja? Opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN.
Od zmierzchu do świtu nie można poruszać się po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zakaz, który wszedł w życie 1 marca, będzie obowiązywał do końca listopada br. Władze TPN tłumaczą to bezpieczeństwem turystów i troską o dobro zwierząt.
Beskid Sądecki to jedna z najpiękniejszych części polskich Beskidów. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu jedne z najnowocześniejszych stacji narciarskich, a porośnięte bukami i świerkami zbocza gór nadają im wyjątkowy klimat. Michał Cessanis w cyklu "Do zobaczenia" odwiedził nie tylko stoki, ale także źródło wody oraz dom Nikifora Krynickiego.
Cebularz lubelski to wywodzący się z kuchni żydowskiej pszenny placek pokryty pokrojoną w kostkę cebulą wymieszaną z makiem. Przysmak, który dziś możemy kupić niemal w każdej piekarni, ma niezwykle ciekawą historię. Czym różni się od innych wypieków? O tym opowiadał nam podróżnik Mikołaj Rey.
Nie wszyscy muszą zimą wspinać się na K2. Są mniej ekstremalne alternatywy dla przeżycia przygody w górach. Paweł Pabian wybrał, liczący ponad 500 kilometrów, Czerwony Szlak Beskidzki.
Agnieszka Traczewska długo pracowała jako producentka filmowa. Jednak w 2001 r. swoją uwagę zwróciła w stronę wąskiej grupy społecznej. Od 15 lat zajmuje się fotografowaniem chasydów, którzy każdego roku odwiedzają grób cadyka w Leżajsku na Podkarpaciu. Jak udało jej się przeniknąć do tego hermetycznego środowiska?
"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, a Szczebrzeszyn z tego słynie" – wielu obcokrajowców za pomocą tego wierszyka Jana Brzechwy ćwiczy swoje językowe umiejętności. Szczebrzeszyn to jednak nie tylko miasteczko o trudnej do wymówienia nazwie – to miejsce o bogatej, sięgającej XIV wieku historii oraz przestrzeń spotkań wielu kultur i religii. Co warto zwiedzić przy okazji wizyty w Szczebrzeszynie?
Ustroń leży w Beskidzie Śląskim w rejonie Śląska Cieszyńskiego, w niewielkiej odległości od Szczyrku. Nazwa Ustroń zdaniem większości językoznawców pochodzi od miejsca określonego jako zaciszne, położone w spokojnej okolicy, "na stronie". Natomiast przekazy z legend mówią o dużo mroczniejszym pochodzeniu tej nazwy. W 1241 roku oddział tatarski miał spalić żywcem kilkuset polskich jeńców. "Ustrina" lub "ustrinum" oznacza pogorzelisko z ludzkich ciał.
Możliwości podróżowania ze względu na pandemię są teraz ograniczone. Zamiast marzyć o wyjeździe w dalekie kraje, z powodzeniem można zwiedzić najbliższą okolicę, która niekiedy gwarantuje egzotyczne doświadczenia. Do takich wyjątkowych miejsc należy Oceanarium w Międzyzdrojach. Jego uroki podziwiała reporterka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska.
W zeszłym roku, po trwającym ponad 2 lata remoncie, oddano ponownie do użytku dworzec autobusowy w Kielcach. To kultowe dla mieszkańców tego miasta miejsce odnowiono po ponad 35 latach od budowy. Teraz w Dzień Dobry TVN jego odświeżone wnętrza podziwiał Łukasz Rydwan.