KPN apeluje. Zakaz palenia zniczy na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór
W piątek, 1 listopada wiele Polek i Polaków ruszy na cmentarze, aby zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobach bliskich. Niektórzy postanowili zrobić to wcześniej i uczcili pamięć tych, co zginęli w górach, pozostawiając szkło i wkłady przy tablicach na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór w Kotle pod Śnieżką. Karkonoski Park Narodowy uczulił, by tak nie postępować.
Bardzo prosimy o nieprzynoszenie i niezapalanie zniczy na Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór w Kotle pod Śnieżką, popularnym Kotle Łomniczki
Jak zaznaczyli, pozostałości po takich dowodach pamięci są problematycznymi odpadami, które nie powinny się nigdy znaleźć w tym miejscu.
Cmentarz Ofiar Gór w Karkonoszach
Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór położony jest na wysokości ok. 1300 m n.p.m. w Karkonoskim Parku Narodowym, na urwistym stoku u podnóża Kopy. Został założony w 1982 roku z inicjatywy Koła Przewodników Sudeckich – Oddział Sudety Zachodni dla uczczenia pamięci osób, które tam zginęły, a także ratowników, przewodników i tych, którzy spędzali mnóstwo czasu w górach. We wrześniu 1985 roku na cmentarzu ustawiono metalowy krzyż z napisem "ofiarom gór". Odnajdziemy tam też wiele tablic, a na jednej z nich widnieje napis: "martwym ku pamięci – żywym ku przestrodze"
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bezpieczna droga na Wszystkich Świętych. Jak uchronić się przed wypadkami?
- Dlaczego zmarłym zapala się znicze? Poznaj tradycje na Wszystkich Świętych dawniej i dziś
- W tym roku nie pójdą "na groby". Jak przetrwać Wszystkich Świętych bez poczucia winy?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: Karkonoski Park Narodowy
Źródło zdjęcia głównego: Adél Békefi/Getty Images