Podróże

Olandia, wyspa w Szwecji – atrakcje, zabytki, ciekawostki

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Most Olandzki

Olandia, po szwedzku Öland, to druga co do wielkości wyspa Szwecji. Leży na Morzu Bałtyckim, przy południowo-wschodnim brzegu Szwecji. Od stałego lądu oddziela ją Cieśnina Kalmarska, którą przecina Most Olandzki. Nazywa się ją "wyspą słońca i wiatrów", gdyż jest tam cieplej niż w innych rejonach Szwecji, a ze względu na silne wiatry budowano na jej terenie liczne wiatraki.

Wyspa Olandia ma powierzchnię 1347 km2 i w większości nizinne ukształtowanie. Najwyższym wzniesieniem jest Högsrum o wysokości 55 m n.p.m. Po wyspie wygodnie jest przemieszczać się rowerem. Ułatwia to aż 110 km tras rowerowych, a najważniejszym szlakiem jest Ölandsleden.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wyspa Olandia a Szwecja

Wyspę Olandię łączy ze Szwecją Most Olandzki (po szwedzku Ölandsbron). Rozciąga się między miastami Kalmar na stałym lądzie i Färjestaden na wyspie. Ma ponad 6 km długości, co czyni go najdłuższym w całości położonym w Szwecji mostem i jednym z najdłuższych w Europie. Podpiera się na 156 filarach. Przy zachodnim końcu mostu statki mogą swobodnie przepływać dzięki 36-metrowemu przewyższeniu.

Na południe od mostu znajduje się niewielki drewniany most dla pieszych i rowerów o długości ok. 150 m. Łączy wyspę Svinö ze stałym lądem. Widać go w czasie przejazdu dużym mostem.

Wyspa Olandia – atrakcje przyrodnicze

Największą część powierzchni wyspy zajmują pastwiska, a także – mimo że gleby są raczej mało urodzajne – pola uprawne. Na południu Olandię porastają lasy.

Na co dzień na wyspie mieszka niewielu mieszkańców – ok. 25 tys. osób. Ze względu na piękne plaże i nieskażoną przyrodę Olandia w lecie może być dość zatłoczona. Wielu Szwedów ma na wyspie domki letniskowe. Nawet rodzina królewska ma tam letni pałac – Solliden.

W lecie przyjeżdżają tu również pasjonaci przyrody, a szczególnie ptaków. Na południu wyspy znajduje się rezerwat ptaków Ottenby Fågelstation. Na terenie wyspy krzyżują się szlaki migracji wielu gatunków ptaków.

Południowy krajobraz Olandii – Stora Alvaret – został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na unikatową roślinność stepową i murawy naskalne. Stora Alvaret to największy step w Europie. Na tym terenie znajdują się również liczne prehistoryczne zabytki.

Zabytki Olandii

Wykopaliska sugerują, że wyspa Olandia była zamieszkana już ok. 8000 r. p.n.e. Potwierdzają to pozostałości po ludach zbieracko-łowieckich z czasów paleolitu. W epoce kamienia ludzie przeszli ze stałego lądu na wyspę dzięki temu, że wody Cieśniny Kalmarskiej były zamarznięte.

Na wyspie można znaleźć grobowce z epoki żelaza, a także z czasów wikingów, m.in. w Gettlinge i Hulterstad. Najstarsze pozostałości po ludzkich siedzibach znajdują się w wiosce Alby, niedaleko Hulterstad. Pochodzą z czasów paleolitu. W Gettlinge z kolei jest wikiński grobowiec w kształcie kamiennej łodzi i inne kamienne grobowce z epoki brązu i żelaza.

Olandia posiada dziewiętnaście okrągłych fortów z epoki brązu. Dokładnie przebadano i wydobyto w całości spod ziemi tylko jeden – w Eketorp. Został zrekonstruowany i do dziś służy jako miejsce odtwarzania średniowiecznych bitew.

Najważniejsze miasta Olandii

Historycznie najważniejszym miastem Olandii jest Borgholm. Ma ok. 3 tys. mieszkańców. Niedaleko znajduje się na wzniesieniu zamek Borgholm, z którego widać panoramę miasta. Poza tym miasteczko posiada liczne kafejki i malownicze wille. Niedaleko znajduje się pałac letni szwedzkiej rodziny królewskiej.

Największym miastem na wyspie jest Färjestaden z 6 tys. mieszkańców.

Atrakcje Olandii

Wspomniany letni pałac rodziny królewskiej Solliden można zwiedzać (za opłatą, dzieci do 6. roku życia za darmo). Są w nim organizowane wystawy, a budynek otacza malowniczy park, w którym rosną kwiaty naturalnie występujące na wyspie. Powstały nawet perfumy bazujące na roślinach z pałacowego parku. Można je kupić w pałacowym sklepiku.

Latarnia Långe Jan, położona na południu Olandii, ma 42 m wysokości , co czyni ją najwyższą latarnią morską w Szwecji. Na północy Olandii stoi niższa o 6 m latarnia Långe Erik.

Olandia – park rozrywki

Park Rozrywki Olandia obejmuje kilka atrakcji:

  • dwa parki wodne ze zjeżdżalniami i spływem na tratwach,
  • ogród zoologiczny z 50 gatunkami zwierząt, w tym tygrysami i lwami,
  • wesołe miasteczko z karuzelami, diabelskim młynem.
  • Park rozrywki znajduje się na południowym brzegu Olandii.

Olandia – ciekawostki

Według legendy Olandia to tak naprawdę ogromny motyl, któremu odpadły skrzydła i który wpadł do morza.

Charakterystycznym widokiem w panoramie Olandii są stare drewniane wiatraki.

Na Olandii może być trudniej porozumieć się po angielsku niż w innych, bardziej uczęszczanych. regionach Szwecji.

Najłatwiej poruszać się po wyspie latem – między czerwcem a sierpniem, kiedy autobusy kursują najczęściej.

Największym kempingiem na Olandii jest Böda Sand. Ma niemal 1,5 tys. miejsc i 125 domków letniskowych. Leży niedaleko plaży.

Na Olandii jest cieplej niż w pozostałych częściach Szwecji.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Piter1977/Getty Images

Pozostałe wiadomości