Podróże

Odkrywamy Polskę. 5 wyjątkowych miejsc, do których warto pojechać jesienią

Podróże

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Polskie góry jesienią

Gdy temperatury na termometrach spadają i robi się coraz chłodniej, w wielu miejscach znacznie spada liczba turystów. Jesień to dobry czas na krótkie, weekendowe wyjazdy w Polskę. Proponujemy kilka pięknych miejsc, w których o tej porze roku nie powinno być tłumów.

Jesienne wycieczki po Polsce. Gdzie warto pojechać?

Tatry, Bieszczady, Bałtyk, Mazury... Tych miejsc nikomu w Polsce specjalnie przedstawiać i opisywać nie trzeba. Są licznie odwiedzane, bez względu na porę roku. Polska ma jednak znacznie więcej do zaoferowania. A tutejsza jesień potrafi być naprawdę zachwycająca. Nic więc dziwnego, że powszechnie funkcjonuje pojęcie "złotej polskiej jesieni". Kiedy zmieniającym się barwom liści drzew towarzyszą promienie słoneczne, to warto wykorzystać ten czas na ostatnie, krótkie wycieczki, które nie wymagają jeszcze zimowej odzieży. Ten ulotny moment w roku to okazja na spojrzenie na otaczający świat w zupełnie innej odsłonie. Góry, wzgórza, lasy, jeziora, rynki miast - jesienią wszystko wygląda inaczej.

Jesień

Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej
Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Skalny labirynt Gór Stołowych

Znajdujące się w obrębie Parku Narodowego Gór Stołowych Błędne Skały to wyjątkowe miejsce. Najpiękniej i znacznie spokojniej niż latem, jest właśnie jesienią. Pomiędzy surowe skały wkradają się liczne drzewa, pełne złocisto-czerwonych liści. Poza tym, można się tam się poczuć, jak w prawdziwym labiryncie. Poszukiwaniu wyjścia towarzyszą przepiękne, chwilami majestatyczne krajobrazy. Na trasie znaleźć można m.in. punkt widokowy, z którego widać Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych.  

Góry Stołowe
Góry Stołowe Góry Stołowe Źródło: Daniel Lamotte/Getty Images

Wyprawa na wschód, czyli urocze Roztocze

Roztocze to piękna kraina wzgórz roztaczających się od Kraśnika, aż po Wysoki Zamek we Lwowie. To urokliwe miasteczka, jak Zwierzyniec, Szczebrzeszyn czy Krasnobród, piękne wsie i majestatyczne lasy Puszczy Solskiej i Roztoczańskiego Parku Narodowego. A to wszystko poprzecinane krętymi rzekami, na których znaleźć można niewielkie wodospady (Szumy na Tanwi). Świetnych wrażeń wizualnych mogą dostarczyć jesienne spływy kajakowe - popularna forma zwiedzania spokojnego Roztocza. Warto wspomnieć, że krainę tę wyróżnia również pyszna, regionalna kuchnia pełna kaszy gryczanej, cebularzy i leśnych grzybów.

Rzeka Tanew na Roztoczu
BartekChudzik/Getty Images Rzeka Tanew na Roztoczu Źródło: Getty Images

Kolorowe jeziorka na Dolnym Śląsku

Te wyjątkowe, urocze zbiorniki wodne znajdują się m.in. w Rudawach Janowickich, u podnóża Wielkiej Kopy. Obejmują cztery stawy, które powstały w nieczynnych wyrobiskach kopalnianych. Każdy z nich posiada inny kolor: lazurowy, purpurowy, zielony i żółty. Wpływ na to zróżnicowanie mają dominujące w zbiornikach substancje i aktualna pora roku. Największych wrażeń dostarczają oczywiście jesienią. Warunkiem jest jednak słoneczna pogoda.

Kolorowe jeziorka na Dolnym Śląsku
irontrybex/Getty Images Kolorowe jeziorka na Dolnym Śląsku Źródło: Getty Images
Kolorowe jeziorka na Dolnym Śląska 2
Marek Durajczyk/Getty Images Kolorowe jeziorka na Dolnym Śląska 2 Źródło: Getty Images

"Perła Południa", czyli Rezerwat Prządki

Rezerwat Prządki znajduje się pomiędzy Krosem a Rzeszowem i obejmuje grupę ostańców skalnych, które sięgają nawet 20 metrów. Co ciekawe, każda skała posiada swoje żeńskie imię. Związane jest to z miejscową legendą, która głosi, że zaklęte w nie zostały... nieposłuszne dziewczęta. Niedaleko znajdują się ruiny Zamku w Odrzykoniu, które wystąpiły w "Zemście" Andrzeja Wajdy. Znajdujący się tam plac to doskonały punkt widokowy, z którego rozpościera się przepiękny widok na bujną roślinność, wyjątkowej urody zwłaszcza jesienią.

Polskie wrzosowiska

Piąta pozycja na naszej jesiennej liście to tak naprawdę trzy kolejne miejsca - piękne wrzosowiska w różnych częściach Polski. O nich szczegółowo rozpisujemy się tutaj i ponownie zachęcamy do ich odwiedzenia. Właśnie jesienią jest tam najpiękniej.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Pomysły na ciekawe wycieczki po Polsce

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Antagain/Getty Images

Pozostałe wiadomości