Podróże

Kunming w Chinach. Jakie atrakcje warto tam zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Miasto Kunming jest położone w południowo-zachodnich Chinach. Jako stolica prowincji Junnan jest tyglem różnorodnych nacji i centrum gospodarczym, politycznym i kulturalnym. Nie jest popularnym celem wycieczek, a niesłusznie. Można tam znaleźć wiele atrakcji, niezapomnianych widoków oraz... wiecznie wiosenną pogodę.

Kunming jest miastem o statusie prefektury w południowych Chinach, a także największym miastem i stolicą prowincji Junnan. Jest nazywane Wiosennym Miastem.

Kunming – położenie

Kunming leży na wysokości ok. 1900 m n.p.m., na Wyżynie Junnan-Kuejczou. Teren, na którym położone jest miasto, jest płaski, a wokół rozciągają się góry. Góry otaczające Kunming obejmują 13 szczytów, najwyższy z nich, Shanzidou, wznosi się na wysokość 5596 m n.p.m. Na Śnieżną Górę Nefrytowego Smoka mówi się nawet "naturalne muzeum lodowców".

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda? Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Miasto Kunming jest położone nad jeziorem Dian Chi, największym w prowincji Junnan. Żyje w nim kilka endemicznych gatunków ryb. Legenda mówi, że w jego wodach mieszkał smok.

Pogoda w Kunmingu

Ze względu na szerokość geograficzną Kunming powinno mieć niemal tropikalny klimat. Jednak jest on równoważony przez dużą wysokość nad poziomem morza. Dzięki ciepłej, ale nie upalnej pogodzie Kunming jest nazywany Miastem Wiecznej Wiosny lub Wiosennym Miastem. Średnia roczna temperatura w Kunmingu wynosi 15℃. W kwietniu, maju, październiku i listopadzie ze względu na wpływ monsunów pojawiają się obfite opady, zwiększa się także różnica między temperaturami w nocy i w dzień. Zimą zdarzają się nawet opady śniegu, a średnia temperatura w styczniu wynosi 9℃. Średnia temperatura lipca to 20℃. Kwiatem miasta jest kamelia japońska. Drzewem symbolizującym miasto jest magnolia naga. Kunming słynie z kwitnących roślin, malowniczych ogrodów i zielonych okolic.

Historia miasta Kunming

Historia Kunmingu sięga odległych czasów. Pierwsze osady na tym terenie i w okolicach istniały już w czasach neolitu. Niewielkie miasteczka powstawały już w 279 r. p.n.e., ale były zakładane na południowym brzegu jeziora Dian Chi, gdzie obecnie nie sięga miasto. Kunming leżał na przecięciu szlaków handlowych, którymi karawany podróżowały do Indii, Tybetu i Azji Południowo-Wschodniej. Jako środka płatniczego używano tu morskich muszli. Można je obejrzeć w Muzeum Prowincji Junnan.

Atrakcje miasta Kunming

1200-letnia buddyjska świątynia Yuantong w Kunmingu znajduje się u podnóża wzniesienia o tej samej nazwie. Jej charakterystycznymi elementami są brama pamiętająca czasy dynastii Ming, trzymetrowy pozłacany posąg Buddy oraz Wielki Pawilon Buddy. W Kunmingu można zobaczyć także dwie zrekonstruowane, kilkunastopiętrowe pagody. W 2016 r. w Kunmingu otwarto park wodny wokół sztucznego wodospadu. To jeden z największych tego typu obiektów w Azji, ma ok. 400 m szerokości i 12,5 m wysokości. W Kunmingu jest także ogród zoologiczny. Nie jest duży, ale to jeden z najstarszych parków w mieście. Zoo w Kunmingu jest położone na parkowym terenie pełnym zieleni i kwitnących roślin. W północnej części miasta znajduje się Park Dzikich Zwierząt, gdzie zwierzęta mają więcej przestrzeni, a wizyta bardziej przypomina safari niż wizytę w ogrodzie zoologicznym. Ogród botaniczny w Kunmingu posiada aż 4 tys. gatunków roślin. Są pogrupowane w mniejsze ogrody z poszczególnymi rodzajami roślin, np. kameliami czy azaliami. Warto wybrać się na Zachodnie Wzgórza Kunmingu (ok. 15 km na zachód od centrum miasta), gdzie można wspiąć się do Bramy Smoka. Po drodze można podziwiać jezioro i miasto w dole, a także malownicze groty, strumienie, bujną roślinność oraz 900-letnią świątynię Huating i świątynię Taihua. Szlak wiedzie wąskimi, stromymi schodkami, ale drogę można pokonać również wyciągiem krzesełkowym.

Muzea w Kunmingu

Muzeum Prowincji Junnan jest największe w mieście. Można tam obejrzeć wystawy poświęcone prehistorii oraz historii regionu. Ciekawym eksponatem są bębny z brązu, w których przechowywano wspomniane już muszle płatnicze. Wydobyto je z grobowców liczących 2 tys. lat. Muzeum Miejskie Kunmingu skupia się na historii samego miasta. Prezentuje m.in. odnalezione w okolicy szkielety dinozaurów, posążki bóstw opiekuńczych i demonów. W Kunmingu znajduje się Mauzoleum Zheng He, chińskiego admirała i słynnego podróżnika. Urodził się w Kunmingu, gdzie zachowano jego dom i urządzono tam muzeum. Wokół rozciąga się Park Zheng He.

Atrakcje okolic Kunmingu

Bardzo ciekawą atrakcją prowincji Junnan jest oddalony od miasta o ok. 85 km Kamienny Las, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To zespół wapiennych skał tworzących ostańce o fantazyjnych kształtach. Wiele z nich przypomina drzewa, stąd nazwa kompleksu. Jednym z najpiękniejszych widoków w regionie są wielokolorowe pola uprawne powiatu Dongchuan. Niespotykany widok zapewniają intensywnie czerwone gleby. Aby tam dotrzeć, trzeba przejechać ok. 250 km na północny wschód od Kunmingu.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anadolu Agency/Getty Images

Pozostałe wiadomości