Podróże

Korsyka – atrakcje, zabytki, najciekawsze miejsca

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
VFKA/Getty ImagesKorsyka

Korsyka jest niezwykle zróżnicowanym miejscem. Każdy znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie – są góry, morze, zatłoczone kurorty i puste, dzikie plaże. Nie brakuje również zabytków. Ta wyspa położona na Morzu Śródziemnym jest bogata w niemal wszystko to, czego potrzebują i co lubią turyści.

Mówi się, że Bóg stworzył Korsykę siódmego dnia, kiedy nie miał pomysłów na więcej cudów świata. Wszystkie więc zebrał i umieścił na jednej wyspie. W Ajaccio, największym mieście Korsyki, urodził się Napoleon Bonaparte.

Położenie Korsyki na mapie jest nie bez znaczenia dla turystów – blisko stąd zarówno do Francji, jak i do Włoch. Nietrudno złapać prom z każdego większego miasta na wybrzeżu tych państw. Na atrakcyjność Korsyki wpływają również liczne parki krajobrazowe. Znaleźć można w nich aż 1500 km szlaków turystycznych i 1300 miejsc noclegowych – należy jednak wspomnieć, że poza ważniejszymi ośrodkami są one bardzo skromne.

Korsyka – praktyczne informacje

Niestety nie ma bezpośrednich lotów z Polski na Korsykę. Dostaniemy się tam z jedną przesiadką w Nicei lub innym francuskim mieście. Lotnisko na Korsyce znajduje się w stolicy wyspy – Ajaccio. Na samej wyspie jest bardzo dobrze rozbudowana baza noclegowa. Znajdziemy bez problemu zarówno pięciogwiazdkowe hotele, jak i tanie kwatery prywatne. Przy tych ostatnich należy uważać na kiepski standard. Jeśli mamy znajomych, którzy korzystali z tanich noclegów, warto zasięgnąć ich opinii. Komunikacja autobusowa na Korsyce niestety nie jest zbyt dobrze rozwinięta. Zazwyczaj jest to jedno, góra dwa połączenia dziennie między miastami. Sytuację tę rekompensuje całkiem nieźle rozwinięta kolej. Podróż nią pozwoli na szybkie obejrzenie wyspy. Trasa linii kolejowej 38 na Korsyce jest bardzo malownicza – prowadzi przez liczne wiadukty, tunele i mosty. Pociągi między najważniejszymi miastami – Ajaccio, Corte i Bastią jeżdżą 5 razy dziennie, a przejazd całą linią trwa ok. 4 godziny. Bilet kosztuje 22 euro. Osoby ceniące podróżniczą niezależność mogą wypożyczyć samochód w cenie 40 euro za dobę. Średnie ceny za lunch w restauracji to 18 euro, w barze zjemy już za 8-10 euro.

Korsyka – zwiedzanie wyspy

Korsyka to raj dla turystów. Nie brakuje tutaj nic – lazurowe wody, plaże, piękne góry, wąwozy i bujna roślinność. Z wizyty na Korsyce będą zadowoleni fani trekkingu po górach i wspinaczki. Znajduje się tutaj kilkaset kilometrów szlaków górskich o różnej trudności. Szczególnie ciekawą górą jest Monte Cinto (2706 m n.p.m) – tutaj śnieg leży nawet latem. Na wyspie bez problemu znajdziemy dzikie wąwozy i kaniony, na dnie których płyną wartkie strumienie. Warto zobaczyć wąwóz Restonica. Korsyka to dobre miejsce na ekstremalne spływy pontonami. Na uwagę zasługuje również droga biegnąca przez góry nad doliną rzeki Golo. Wykute w skale serpentyny wyglądają niesamowicie i roztaczają się z nich zapierające dech w piersiach widoki. Fani spokojnych i zielonych lasów również będą zadowoleni – szczególnie dużo jest tutaj lasów kasztanowych i sosen. Korsyka to miejsce dobre również dla jeźdźców. Na wyspie występuje aż 2000 km szlaków przeznaczonych specjalnie dla miłośników jazdy konnej. Nie sposób nie napisać również o korsykańskich piaszczystych plażach. Znajdziemy zarówno zatłoczone, pełne życia plaże przy hotelach i kurortach, jak i dzikie, spokojne i nawet w szczycie sezonu puste.

Mówiąc o Korsyce, należy pamiętać o jej burzliwej historii, która pozostawiła po sobie mnóstwo zabytków. Wyspa niejednokrotnie próbowała uzyskać autonomię i stać się oddzielnym państwem, co na krótko udało jej się w XVII wieku. Obecnie Korsyka funkcjonuje tak samo jak francuskie terytoria zamorskie. Pomimo przynależności do Francji, na Korsyce nadal prężnie działają ruchy separatystyczne, lobbujące za uzyskaniem niepodległości.

Na Korsyce urzekają miasta i wioski wkomponowane w skały, z charakterystyczną kamienną zabudową i czerwonymi dachami. W Ajaccio, Calvi, Bastii, Bonifacio i L’ile-Rousse można zwiedzać imponujące cytadele. W kwestii dawnej obronności wysypy to nie wszystko – uwagę zwracają również warowne wioski – twierdze Cateri i Speloncato. Młodzi i rozrywkowi ludzie świetnie poczują się w Ajaccio, Sangone i Porto-Vecchio. Miasteczka te są wypełnione klubami, dyskotekami i pubami. Nocne życie tętni tam niemal przez cały rok, nawet poza ścisłym sezonem.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Na polskim wybrzeżu uderzyło tsunami

Na polskim wybrzeżu uderzyło tsunami
Na polskim wybrzeżu uderzyło tsunami
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: VFKA/Getty Images

Pozostałe wiadomości