Gaspar da Gama - wielki żeglarz z Poznania. Dlaczego historia o nim zapomniała?

Kim był Gaspar da Gama?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wielki zapomniany żeglarz z Poznania
Wielki zapomniany żeglarz z Poznania
Pierwsza podróż do Wietnamu z małą córeczką
Pierwsza podróż do Wietnamu z małą córeczką
Podróże z misją
Podróże z misją
Podróże małe i duże - jak podróżować z dzieckiem
Podróże małe i duże - jak podróżować z dzieckiem
Rodzina Tolaków i podróże kamperem po Polsce
Rodzina Tolaków i podróże kamperem po Polsce
Gaspar da Gama to XV-wieczny podróżnik urodziny w Polsce. Choć był wybitnym żeglarzem i nawigatorem, to został praktycznie zapomniany. O tym, kim był i czego dokonał obecnie wiedzą nieliczni. Dlaczego warto poznać tę niezwykłą postać?

Kim był Gaspar da Gama?

Gaspar da Gama urodził się w Poznaniu. Był Żydem, a także świetnym żeglarzem i nawigatorem. Mimo wielkich osiągnięć mało, kto go pamięta. Do tego bywa mylony z innym wybitnym podróżnikiem - Vasco da Gamą. Tymczasem obu mężczyzn wiele łączyło. - Vasco da Gama spotkał go po przybyciu do Indii. On zrobił na nim ogromne wrażenie. Ten człowiek wyglądał niezwykle orientalnie. Miał długą białą szatę, brodę, coś w rodzaju turbanu na głowie - powiedział Radosław Nawrot, pisarz, autor książki inspirowanej życiem Gaspara.

Vasco da Gama był pod ogromnym wrażeniem umiejętności Gaspara. Wybitny Portugalczyk postanowił go ochrzcić, usynowić i nadać swoje nazwisko. - To jest człowiek, który doprowadził do tego, że wyprawa Vasco da Gamy z Indii wróciła - dodał Radosław Nawrot. Co ciekawe, Gaspar miał przekonać portugalskiego króla, że do Indii trzeba wrócić. - Król się zgodził, ale postawił warunek: "nie ty będziesz dowodził tą wyprawą, tylko Pedro Cabral" - powiedział Radosław Nawrot. Kiedy wyprawę złapał sztorm, Gaspar zasugerował, żeby statki popłynęły na zachód. Tak odkryto Brazylię.

Dlaczego Gaspar da Gama opuścił Polskę?

- Nie dojdziemy dokładnych motywacji, co mogło skłonić tę rodzinę do podróży. Czy interesy, czy ciekawość świata, czy właśnie jakieś zagrożenie. Bo Żydzi, jak to z Żydami w średniowieczu było, nie byli lubiani. Raz po raz powtarzały się fale rozmaitych represji. W Poznaniu też się takie przykre sytuacje zdarzały - tłumaczył prof. Tomasz Jurek, historyk PAN w Poznaniu.

Gdzie dokładanie w Poznaniu mógł mieszkać podróżnik? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!