Podróże

Karaganda – co warto wiedzieć o tym mieście?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Karaganda to miasto w Kazachstanie, stolica obwodu karagandyjskiego.

Karaganda leży w Kazachstanie, jest stolicą obwodu karagandyjskiego. Na terenie miasta działa wiele szkół wyższych, uniwersytet oraz siedziba Związku Polaków w Kazachstanie. Jest to ważny ośrodek wydobycia węgla oraz ośrodek przemysłowy.

Karaganda utożsamiana jest przede wszystkim z zagłębiem węglowym. Nie jest to miasto typowo turystyczne, jednak znajdzie się w nim kilka miejsc, które turysta z ciekawością obejrzy, np. Katedra Matki Bożej Fatimskiej, muzea czy pomniki zlokalizowane w różnych częściach miasta.

Zobacz wideo: Podróże samolotem i nie tylko

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Kazachstan – Karaganda

Kazachstan to Państwo położone w większej części w Azji Środkowej, a także w Europie Wschodniej. Kazachstan powstał w 1991 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego, ma dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego i graniczy z pięcioma państwami. Państwo podzielone jest na 3 miasta wydzielone i 14 obwodów. Jednym z nich jest obwód karagandyjski, którego stolicą jest Karaganda. Obwód karagandyjski jest największym obwodem w Kazachstanie. Jego powierzchnia zajmuje 428000 km2, a zamieszkuje go ok. 1,375 mln ludzi. Obwód ten nie graniczy z żadnym państwem, jednak z niemal każdym innym obwodem. W obwodzie karagandyjskim wyróżnia się dziewięć regionów: Abaj, Aktogaj, Bukar Żyrau, Karkarały, Nura, Osakarow, Szet, Ułytau, Żargaarka. Karaganda jest zagłębiem węgla kamiennego. W mieście działa również wiele firm i fabryk zajmujących się przemysłem maszynowym, chemicznym, spożywczym, a także przemysłem budowlanym. Działa tu uniwersytet powstały w latach 70. XX wieku, a także Związek Polaków w Kazachstanie. W Karagandzie znajduje się również siedziba katolickiej diecezji.

Historia Karagandy

W połowie XIX wieku na terenie dzisiejszego miasta zaczęły pojawiać się osady. Było to związane przede wszystkim z wydobyciem węgla kamiennego, które na tych terenach odbywało się na dużą skalę. Wydobywany węgiel kamienny zaopatrywał znajdującą się niedaleko hutę miedzi, a później zaopatrywano nim nawet regiony Uralu. W latach 30. XX wieku Karaganda otrzymała prawa miejskie i została ustanowiona centrum obwodu. W czasie II wojny światowej nadal była ważnym ośrodkiem wydobywczym – Niemcy, którzy zajęli Donieckie Zagłębie Węglowe (wschodnia Ukraina – region również bogaty w złoża węgla kamiennego, a także soli kamiennej), zdecydowali się na przeniesienie maszyn z tego regionu właśnie do Karagandy.

Zobacz wideo: Kryzys w Kazachstanie

Kryzys w Kazachstanie
Kryzys w Kazachstanie Źródło: Dzień Dobry TVN

Karaganda – miejsca, które warto zobaczyć

W centrum miasta znajdują się Plac Niepodległości i Prospekt Buchar. Katedra poświęcona Matce Boskiej Fatimskiej to jedno z miejsc, które warto zobaczyć w Karagandzie. Na całym świecie jest 14 diecezji, których patronką jest Matka Boża Fatimska. Znajdują się one m.in. w Portugalii, w Mozambiku czy w Indiach, ale także na terytorium dawnego Związku Radzieckiego – w Karagandzie właśnie. Angelo Sodano, legat papieski, chciał aby katedra ta stała się centrum życia duchowego całego regionu karagandyjskiego. Na fasadzie świątyni zobaczyć można figurę Niepokalanego Serca Maryi. W Karagandzie znajduje się również Kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Główna część kościoła została zbudowana w Omsku i przewieziona. Kościół, a w zasadzie kaplica, jest drewniana i zachwyca swoim klimatem. Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Karagandzie, jest Muzeum Pamięci Ofiar Politycznych Represji w Dolince. Jest to miejsce bardzo przygnębiające, które ukazuje, jak wiele osób straciło życie przez represje komunistyczne. W mieście znajduje się również wiele pomników, m.in. Gwiazda Niepodległości, Pomnik Kosmonautyki, Pomnik Ofiar Represji Politycznych, Statua Abai Kunanbayev, popiersie Zhambyla Żabajewa, pomnik Mustafino czy Kanysza Setpayeva. W największym mieście obwodu karagandyjskiego nie mogło zabraknąć również meczetu. W Karagandzie stoi największy w Kazachstanie meczet katedralny. W Karagandzie znajduje się również zoo. Jego stan nie jest najlepszy, jednak jest tu sporo pięknych zwierząt, m.in. duże ilości lam czy wielbłądów. Spacerując po targu w Karagandzie, dostrzeże się całe mnóstwo rzeczy sprowadzanych z Chin, jednak można znaleźć tu perełki – typowo regionalne wyroby, np. czapki z szynszyli czy popularne w Kazachstanie skarpety z sierści psa. Chociaż Karaganda nie jest typowym turystycznym miastem, można zobaczyć tu ciekawe miejsca. Spacerując po mieście, często można natknąć się na licznie zamieszkującą te tereny Polonię.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: dk_photos/Getty Images

Pozostałe wiadomości