Czy Japończycy jedzą sushi?
Yumiko i Daniel żyją pomiędzy Polską i Japonią. Gdy są nad Wisłą, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami, natomiast w Japonii zgłębiają tajniki kuchni i kaligrafii. Sami o sobie mówią, że są mobilną ambasadą Japonii. W Polsce swoją przystań mają w rodzinnym mieście Daniela: Koszalinie, z kolei w Japonii zatrzymują się w Sapporo, gdzie wychowywała się Yumiko. Zgodnie podkreślają, że ich misją jest obalanie stereotypów. Z którymi z nich spotykają się najczęściej?
Różnice kulturowe
- Nie ma już ninjów i samurajów - powiedziała Yumiko. - Nie jemy cały czas sushi i ramenu - dodała.
Przy okazji Daniel nawiązał do historii uwielbianego przez Europejczyków dania z surową rybą.
- Cały genotyp sushi pochodzi z (...) onigiri, czyli lepionych kulek ryżowych - wyjaśnił. - Już w IV wieku p.n.e. Japończycy już jedli kanapki ryżowe, a my biegaliśmy z dzidami po lasach i jamach. (...) Najważniejsze i odróżniające jest to, że nie ma tam nic surowego. To jest potrawa na potem, więc żeby się nie struć, jest to suszone, wędzone lub solone - wyliczał.
Polsko-japońskie małżeństwo
Para poznała się w 2008 roku, kiedy Daniel przyjechał do Sapporo na ślub przyjaciela. Po dwóch tygodniach wrócił do kraju, jednak wkrótce znów zawitał do Japonii. Mieszkając przez paręnaście lat w Kraju Kwitnącej Wiśni, nauczył się języka. Przyswajanie mowy zajęło mu dwa lata. Dziś sam przyznaje, że język japoński, porównując z polskim, jest prosty, ponieważ nie posiada tak złożonej gramatyki, odmiany i przypadków. Japońskie pismo to jednak zupełnie inna historia.
Kaligrafia japońska, czyli po japońsku: shodo (droga pisania), to tradycyjna sztuka pisania znaków japońskich pędzlem. Wywodzi się z kultury chińskiej i chińskich znaków obrazkowych kanji, które w Japonii nabrały innego znaczenia. Shodo jest umiejętnością, którą przyswaja się przez całe życie, stąd nazwa droga pędzla - droga pisania. Yumiko naukę rozpoczęła w szkole podstawowej i kontynuuje ją do dziś. Swoich sił w tym niełatwym, ale pięknym zajęciu, można spróbować na warsztatach prowadzonych przez niezwykły duet. Japońska kaligrafia wymaga gigantycznej samodyscypliny. Zupełnie jak realia w ojczyźnie Yumiko.
- W Japonii człowiek codziennie idzie do pracy i prowadzi życie w taki bardzo uporządkowany sposób - stwierdziła w rozmowie z Pauliną Krupińską i Damianem Michałowskim. - W Polsce można prowadzić życie bezstresowo, bez zasad, na luzie - podsumowała.
Zobacz całą rozmowę i dowiedz się więcej o życiu w tym niezwykłym kraju.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie żyje gwiazda "You Can Dance". Michał Piróg: "Moje serce pęka"
- Grzegorz Wons o aktorstwie i trudnych momentach w życiu. "Nie było co do garnka włożyć"
- Ekipa programu zaskoczyła Paulinę Krupińską-Karpiel urodzinową niespodzianką. "Marzyłam, żeby mieć te 35 lat"
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski / East News