Podróże

Atrakcje turystyczne na Helu – co oferuje miasto Hel i okolice?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
widok miasta Hel z Portu Hel

Hel to miasteczko położone na cyplu Mierzei Helskiej. Z trzech stron otacza je woda, a z czwartej bujne lasy, dlatego jest doskonałym miejscem na wypad wypoczynkowy przez cały rok. Zarówno miasto, jak i jego okolice oferują przybyłym turystom wiele ciekawych atrakcji. Sprawdź atrakcje na Helu.

Atrakcje Helu – oferta miasteczka w sezonie i poza sezonem

Prawa miejskie Hel uzyskał już w XIII wieku i przez długi okres rywalizował z Gdańskiem o miano serca regionu pomorskiego. Licznie odwiedzających turystów przyciąga zabytkowa architektura miasta, jak i piękne dziewicze plaże. Na miejscu znajdziemy kąpielisko nadmorskie, ośrodek rybołówstwa, przystań rybacką żeglugi pasażerskiej, jak i przystań jachtową. Centrum miasta koncentruje się wokół ulicy Wiejskiej. To reprezentacyjny deptak ciągnący się przez około kilometr. Spacerując nim, nie sposób nie poczuć kaszubskiego klimatu, który wyrażają charakterystyczne zabytkowe rybackie domki.

Do najpopularniejszych miejsc, które warto odwiedzić również poza sezonem, należą:

  • Muzeum Rybołówstwa w Helu – zostało założone w 1972 roku na miejscu XV-wiecznego ewangelickiego kościoła świętego Piotra i Pawła. Prezentowane na miejscu wystawy dotyczą zagadnień z Helu, Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. To doskonała podróż szlakiem zabytkowych historycznych łodzi rybackich pochodzących z XVII wieku, jak i akcesoriów żeglarskich, również z bliższych nam epok.
  • Latarnia Morska Hel – zabytek został zbudowany w 1942 roku, mierzy 41,5 m. Latania stanęła nieopodal miejsca, gdzie znajdowała się zabytkowa latarnia pochodząca z 1826 roku, a która została wysadzona w powietrze przez saperów w 1939 roku w ramach utrudnienia namierzania Helu przez niemieckie wojska.
  • Kościół Bożego Ciała na Helu – to rzymskokatolicki kościół parafialny, który został wybudowany w latach 1930–1933. Przedmiotem, który przyciąga turystów, są pochodzące z 1936 roku organy wyprodukowane przez firmę Sauer. Posiadają 2 klawiatury i aż 28 głosów.
  • Fokarium – to największa atrakcja turystyczna, która przyciąga dzieci i dorosłych. Fokarium jest częścią ośrodka badawczego Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Na co dzień placówka prowadzi działalność naukowo-laboratoryjną. Otwarta strefa pozwala na obserwację fok w ich naturalnym środowisku, co dla odwiedzających turystów jest nie lada przeżyciem.
  • Dom Morświna – wybudowane w 2015 roku niewielkie muzeum jest prawdziwą gratką dla fanów zwierząt morskich. To miejsce, gdzie turyści mogą zasięgnąć wiele ciekawych informacji przedstawionych na zdjęciach, dokumentach i filmach. Z myślą o najmłodszych turystach muzeum prowadzi również projekcje animacji. Dom Morświna jest jedną z ciekawszych atrakcji dla dzieci na Helu.
  • Muzeum Obrony Wybrzeża – miejsce otwarte w 2006 roku przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. W muzeum znajdują się obiekty stanowisk artyleryjskich, których używano do obrony Helu w 1939 roku, jak i stanowiska niemieckie zamontowane w latach 40. To miejsce dla miłośników polskich i niemieckich militariów oraz bunkrów. Zwiedzanie ułatwia kursująca po terenie muzeum kolejka wąskotorowa. W sezonie letnim na zwiedzających czeka ponadto kuchnia polowa, serwująca tradycyjne dania żołnierskie i marynarskie. Muzeum Obrony Wybrzeża jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Helu.

Doskonałą formę spędzenia czasu również poza sezonem oferują liczne ścieżki spacerowe i rowerowe. Ta prosta atrakcja pozwala na podziwianie wyjątkowego krajobrazu Helu, zarówno części urbanistycznej, jak i plaży wraz z wydmami. Wyjątkowość miejsca i dostępne obiekty wpisują miasto również na listę atrakcji zimowych. Hel to miejsce warte odwiedzenia przez cały rok.

Atrakcje okolic Helu

Turyści wybierający się na Hel nie mogą pominąć okolicznych miast, które również mają do zaoferowania liczne atrakcje. Miłośnicy rybackich wiosek i małych portów koniecznie muszą odwiedzić Kuźnicę, wyjątkowe miejsce położone na mieliźnie Zatoki Gdańskiej. W poszukiwaniu urwistych klifów i dzikich plaż warto udać się do Jastrzębiej Góry, która zachwyca niepowtarzalnym Przylądkiem Rozewie wraz z historyczną latarnią morską. Fani sportów wodnych, głównie windsurfingu, odnajdą swoje miejsce w Chałupach – niewielkim mieście z portem i piękną plażą. Będąc na Helu, nie można zapomnieć o Trójmieście. To jeden z najpiękniejszych polskich kurortów, który ma zaoferowania zarówno zabytkową architekturę (Gdańsk), piękne plaże (Gdynia), jak i wyjątkowe życie nocne (Sopot).

Zobacz także:

Zobacz wideo: Od ośmiu lat podróżuje dookoła świata

Od ośmiu lat w podróży dookoła świata
Od ośmiu lat w podróży dookoła świata 8 lat w drodze, 8 paszportów, jeden człowiek. Duńczyk chce pobić rekord i odwiedzić wszystkie kraje świata. Jak trudną podróż odbywa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Manfred Gottschalk/GettyImages

Pozostałe wiadomości