Podróże

Najlepsze atrakcje dla dzieci w Gnieźnie

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Tetra images RF Henryk Sadura/GettyImages

Gniezno jest miastem w województwie wielkopolskim. Turystów przyciąga jego niesamowita legenda – właśnie tutaj była pierwsza stolica polski. Atrakcją dla dzieci w Gnieźnie może być odwiedzenie miejsc znanych z lekcji historii, ale nie tylko! Czekają na nie także inne rozrywki.

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie

Omawianie atrakcji Gniezna i okolic należy rozpocząć od wspomnienia legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Warto zapoznać z nią dzieci, by zainteresowały się tym miejscem. Maluchom można opowiedzieć w skrócie, że przed wiekami cała ziemia porośnięta była gęstą puszczą, a rosnący w niej dąb był drzewem uważanym za święte. W tych czasach żyło trzech braci: Lech, Czech i Rus. Pewnego dnia spotkali kapłana, którym przepowiedział im, że muszą pojechać – każdy w inną stronę – na koniach otrzymanych od ojca. Ponieważ braci było trzech, a strony świata cztery, dostali także rumaka, który stanowił dar dla boga Światowida. Ich przeznaczeniem było pojechać go ofiarować, a następnie rozdzielić się i założyć grody w innych miejscach. Przed wyprawą otrzymali też od kapłana topory oraz sakiewki z tajemniczą zawartością. Podczas podróży Lech znalazł na swojej drodze białe piórko, a nieopodal orle gniazdo na dębie. Uznał, że właśnie tutaj powinien założyć swój gród, ponieważ w jego sakiewce było takie samo piór jak na polanie. Miejsce to nazwał Gnieznem.

Punkty obowiązkowe podczas pobytu w Gnieźnie

Będąc w Gnieźnie, pierwszej historycznej stolicy polski, powinno się zwiedzić Katedrę Gnieźnieńską. Najprawdopodobniej została ona wybudowana w 970 roku przez księcia Mieszka I, a 30 lat później spoczęło niej ciało św. Wojciecha – męczennika, który według niektórych legend uważany jest za twórcę „Bogurodzicy”. Elementem wartym uwagi w katedrze są nie tylko relikwie świętego, lecz także Drzwi Gnieźnieńskie, które przedstawiają sceny z jego życia. Dobrym pomysłem jest również odwiedzenie podziemi katedry oraz tarasu widokowego na wieży. Istotne miejsce w Gnieźnie stanowi Trakt Królewski, na którym możliwe jest bliższe poznanie sylwetek pięciu królów (Przemysła II, Bolesława Śmiałego, Mieszka II, Bolesława Chrobrego i Wacława II Czeskiego) oraz popularnych i mniej znanych zabytków miasta. Mimo na pozór poważnego charakteru, taki spacer z pewnością przypadnie do gustu także najmłodszym. Wszystko dlatego, że na trasie można spotkać królika-przewodnika. To figury królików ustawione wzdłuż szlaku, których poszukiwanie jest nie tylko wspaniałą zabawą, lecz także cenną lekcją historii. Odnaleźć można m.in. Królika Powstańca Wielkopolskiego, Królika Medyka, Królika Bogatego Kupca, Królika Strażaka czy Królika Żużlowca.

Co Gniezno oferuje dla dzieci?

Miejscem wartym uwagi, do którego powinno się zabrać starsze dzieci i młodzież, jest Muzeum Początków Państwa Polskiego. Znajduje się w nim wiele ważnych i ciekawych eksponatów, m.in. sztandar z czasów Powstania Wielkopolskiego, tzw. Szczerbiec, czyli miecz koronacyjny, włócznię św. Maurycego, którą Bolesław Chrobry otrzymał od niemieckiego cesarza Ottona III, a też symbole władzy monarszej Kazimierza Wielkiego. Można także zobaczyć tam rekonstrukcję wału grodu w Gnieźnie. Atrakcją dla dzieci z pewnością będzie spektakl multimedialny w 3D przedstawiający dzieje miasta. Kolejnym miejscem godnym uwagi jest Parowozownia, w której znajdują się eksponaty i zabytki z czasów jej świetności, np. żuraw węglowy o metalowo-drewnianej konstrukcji, dawne budynki, obrotnicę. Ciekawym punktem na mapie Gniezna, zwłaszcza dla małych i dużych chłopców, jest Muzeum Zabytków Kultury Technicznej z niesamowitą kolekcją motocykli. Warto udać się także do Naszej Zagrody, w której podglądać można życie alpak, świń, kóz oraz owiec. Na warsztacie i prelekcjach dla dzieci możliwe jest nauczenie się pielęgnowania zwierząt i obcowania z nimi. W mieście znajduje się park trampolin, w którym można aktywnie spędzić czas ze swoim dzieckiem.

Okolice Gniezna: atrakcje turystyczne dla dzieci

Poszukując atrakcji dla dzieci w Gnieźnie, warto udać się także do oddalonych o kilkanaście kilometrów miejscowości. Można znaleźć tam prawdziwe perełki, np. Zaurolandię w Rogowie, w której znajduje się kilkadziesiąt modeli prehistorycznych gadów – dinozaurów, Skansen Miniatur w Pobiedziskiej z makietami zabytków Szlaku Piastowskiego oraz Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach stanowiący niesamowity skansen. Warto odwiedzić także malowniczy Biskupin, w którym znajduje się kolejny, inny popularny skansen.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Miasto kobie. Dar córek Aidy

Miasto Kobiet. Dar córek Aidy
TVN Style

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tetra images RF

Pozostałe wiadomości