Kamperem do Kabulu. Niezwykła i odważna podróż śladem hipisów

Autor:
Berenika
Olesińska
Podróż, w którą nie każdy miałby odwagę wyruszyć
Podróż, w którą nie każdy miałby odwagę wyruszyć Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Andrzej i Eleonora Mellerowie to para, która wyruszyła kamperem w nietypową podróż. Małżonkowie postanowili podążać popularnym w latach 70. ubiegłego wieku hipisowskim szlakiem. Dotarli aż do Afganistanu, a całą wycieczkę opisali w książce "Kamperem do Kabulu". Skąd pomysł na tak niezwykłą przygodę? Opowiedzieli o tym w Dzień Dobry TVN.

Andrzej i Eleonora Mellerowie - małżeństwo odważnych podróżników. Jak się poznali?

Po raz pierwszy spotkali się na Sri Lance w 2008 roku, kiedy Andrzej Meller pisał jedną ze swoich książek. - Poznaliśmy się przypadkowo. Ja wtedy pojechałem jako reporter opisywać ofensywę rządu przeciwko tamilskim tygrysom. Brat mnie poprosił, żeby znaleźć mu jakiś hotel, bo akurat jechał na urlop. Przypadkowo mieszkaliśmy razem w hotelu, ale nic między nami nie było - wyjaśnił w Dzień Dobry TVN reportażysta.

W 2012 roku Eleonora przyjechała do Polski na premierę książki Andrzeja. Dziennikarz był zaskoczony obecnością kobiety na wydarzeniu, ponieważ nie wiedział o jej zamiarach. Ich relacja rozwinęła się na tyle, że stanęli na ślubnym kobiercu, a teraz realizują wspólnie swoje podróżnicze marzenia.

Kamperem do Kabulu. Książka o podróży szlakiem hipisów

18 maja miała premierę książka autorstwa Eleonory i Andrzeja Mellerów - "Kamperem do Kabulu", w której oprócz podróżniczych ciekawostek można znaleźć wątki kryminalne oraz polityczne. Małżeństwo przejechało samochodem turystycznym tysiące kilometrów przez Bułgarię, Turcję, Gruzję, Armenię, Iran i Afganistan.

- Chcieliśmy pojechać w wielką podróż kamperem. Nie po Europie, żeby było ciekawiej. A ja od 20 lat lubię ten były hipisowski szlak. Jeździłem wielokrotnie do Indii lądem, omijając Afganistan - powiedział Andrzej Meller.

Czym jest wspomniany hipisowski szlak? - W latach 70., przed rewolucją islamską w Iranie i inwazją sowiecką na Afganistan, z Europy jeździły tzw. wesołe autobusy z Londynu, z Amsterdamu, z Berlina przez Turcję, Iran, Afganistan do Indii. Afganistan był wtedy krajem otwartym, w miarę spokojnym, gdzie ci hipisi się bawili, do tego stopnia, że w Kabulu są groby hipisów, którzy przedawkowali - wyjaśnił podróżnik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości