Podróże

"Dolny Śląsk to jest wielki skarbiec". Jakie historie się z nim wiążą?

Podróże

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Piotr Wojtasik
Na tropie poszukiwaczy skarbów
Na tropie poszukiwaczy skarbów Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Dolny Śląsk to historyczna kraina skarbów. Pełen jest zamków, pałaców i zakamarków, w których Niemcy pod koniec II wojny światowej ukrywali dokumenty, zabytki, wyposażenia kościołów. O tym wyjątkowym miejscu w Dzień Dobry TVN opowiedziała Joanna Lamparska, autorka książki pt. "Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów".

Zamek w Karpnikach

Piotr Wojtasik, reporter Dzień Dobry TVN zawitał do Zamku w Karpnikach w województwie dolnośląskim, by spotkać się z Joanną Lamparską, która eksplorowała tutejsze podziemne obiekty i pałace, w których ukryte zostały dzieła sztuki.

- Dolny Śląsk to jest wielki skarbiec. Tak naprawdę pod koniec II wojny światowej tutaj przyjeżdżają dzieła sztuki, zabytki, które zostają złożone w pałacach, zamkach, po to, by zabezpieczyć je, chociażby przed bombardowaniami albo nadchodzącą Armią Czerwoną - mówiła autorka książki "Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów".

Historie związane z Dolnym Śląskiem

Historii związanych z zamkiem i okolicami jest naprawdę wiele. Część z nich opisała w swojej książce Joanna Lamparska.

- Tu w pobliżu zamku mieszka niemiecki lekarz, który chce zostać po II wojnie światowej na Dolnym Śląsku. Ukrywa gdzieś w okolicy złoto i pewnego dnia po wojnie nagle w domu wybucha pożar. Wpadają tam nad ranem ludzie. Okazuje się, że doktor został zastrzelony. Wpuścił kogoś do domu, chociaż nigdy nie wpuszczał obcych. Ktoś stąd, ktoś znajomy, kto wiedział, gdzie znajdują się różne tajemnicze skrytki. O tym m.in. jest ta książka, ale także o ludziach, o sołtysie, który zaraz po wojnie, czyli jeszcze w 1945 roku w grudniu dowiaduje się od Niemców, którzy mieszkają w okolicy, że w grobowcu ukryty jest jakiś skarb. (...) Oni otwierają ten grobowiec, wyjmują z niego różne przedmioty i potem cała wieś mówi, że żona sołtysa chodzi w futrze z grobowca - opowiadała Joanna Lamparska.

Jak zaznaczyła, przytoczone sytuacje są prawdziwe. - Dla mnie to jest fascynujące, że są tu historie, które naprawdę się wydarzyły - podkreśliła.

Co zostało odnalezione w stawie? Jaki skarb skrywały ściany zamku? Posłuchaj całej rozmowy z Joanną Lamparską w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości