Wielka Czantoria, nieopodal Ustronia to najwyższy szczyt pasma Czantorii, będącego częścią Beskidu Śląskiego. Góra znajduje się na granicy Polski z Republiką Czeską. Po czeskiej stronie szczytu możemy podziwiać piękną beskidzką panoramę z 29-metrowej wieży widokowej, po polskiej znajduje się kolej linowa i tor saneczkowy. Na górę, oprócz wyciągu, prowadzą liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Według legendy wewnątrz góry śpią baśniowi rycerze, którzy czekają, by w czasach wojny wspomóc śląskie wojska.
Czantoria - kolej linowa z widokiem na Ustroń
Czantoria (995 m. n.p.m.) to mieszanka bukowych i świerkowych lasów oraz trawiastych polan. Rozprzestrzenia się z niej malowniczy widok na okoliczne miejscowości i pasma górskie na terenie Polski, Czech i Słowacji (m.in. na panoramę Beskidu Śląskiego, rzekę Wisłę oraz miasta Żory i Jastrzębie-Zdrój). Przy dobrej widoczności można z niej zobaczyć nawet Tatry. Po obu stronach góry, w partiach podszczytowych, znajdują się leśne rezerwaty przyrody zajmujące 140 hektarów. Po stronie czeskiej jest to "Cantoryje", po polskiej rezerwat "Czantoria". Na górujący nad Ustroniem szczyt cały rok kursuje wygodny wyciąg krzesełkowy. Kolejka posiada specjalny system zwalniający, dzięki czemu dostosowana jest do przewozu dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Z łatwością można na niej przewieźć również większe bagaże oraz rowery. Kolejka nie dojeżdża jednak na sam szczyt. Z górnej stacji biegnie ścieżka prowadząca do wieży widokowej oraz czeskiego schroniska turystycznego.
Wyprawy w góry
Czantoria i tor saneczkowy - zabawa dla każdego
Wyciąg na Czantorię to nie jedyna atrakcja, jaką znajdziemy na zboczach góry. Przy dolnej stacji kolejki Ustroń Polana znajdziemy również tor saneczkowy - rozrywkę dla całej rodziny. Wózki imitujące saneczki mkną tu po ponad 700-metrowej stalowej rynnie, poprowadzonej po polanie na zboczu Czantorii. Taki przejazd to świetna zabawa zarówno dla starszych, jak i dla najmłodszych odwiedzających. Dzięki specjalnym hamulcom i odpowiedniemu wyprofilowaniu rynny jazda po torze jest całkowicie bezpieczna, jednakże dzieci poniżej 8. roku życia powinny korzystać z niego wraz z pełnoletnim opiekunem.
Czantoria zimą - wyciąg i stoki narciarskie
Wyciąg Czantoria czynny jest cały rok, dlatego też zimą służy za kanapowy wyciąg narciarski. Kolej linowa Czantoria stanowi zimową stolicę Beskidu Śląskiego. Białe szaleństwo ogarnia górę w grudniu i czasem trwa nawet do wczesnej wiosny. Wizytówką Czantorii jest mierząca 1900 metrów oświetlona trasa poprowadzona wzdłuż kolejki linowej. Dłuższa, poprowadzona przez las trasa o długości 2600 metrów otwierana jest, gdy pozwalają na to warunki. Oprócz kolejki kanapowej na stokach znajdują się dwa pojedyncze talerzyki oraz jeden orczyk dla dwóch osób. U podnóża stoku znajdziemy strefę dla początkujących narciarzy i snowboardzistów z powolną taśmą wyciągową. Na Czantorii nie ma co martwić się o warunki narciarskie. Nawet przy mniej srogiej zimie wszystkie tamtejsze trasy są codziennie naśnieżane oraz ratrakowane.
Góra Czantoria - szlaki piesze i rowerowe
Przez beskidzki szczyt "Czantoria" przebiegają liczne szlaki turystyczne, którymi dojść można na inne góry w okolicy m.in. na Stożek, Szoszów oraz jej młodszą siostrę - Czantorię Małą. Po szczycie góry przebiega również Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego. Najpopularniejszy wśród turystów jest czerwony szlak, prowadzący do czeskiej miejscowości Nydek. Po drodze można zwiedzić Zakamiyn - leśny kościół, miejsce tajnych nabożeństw podczas kontrreformacji. Po polskiej stronie możemy wybrać się na spacer po trasie nazwą nawiązującą do legendy o Czantorii - Ścieżce Rycerskiej. Przez lasy pokrywające Czantorię biegną również liczne trasy rowerowe o różnym stopniu zaawansowania. Ciekawostką jest, że to właśnie w tym rejonie trenuje polska reprezentacja w kolarstwie. Na dole góry możemy odwiedzić Sokolarnię. Jest to jedna z nielicznych w Polsce placówka zajmująca się rehabilitacją zranionych ptaków drapieżnych. Możemy tam podziwiać gatunki najpiękniejszych polskich ptaków - sokoły, orły, sowy i inne.
Zobacz także:
- To one prowadzą znane schronisko w Dolinie Pięciu Stawów
- Jakich zasad powinni przestrzegać turyści wybierający się w polskie Tatry? "Na wyciągach obowiązują maseczki i odstęp"
- Tak powstaje prognoza pogody. Jak działa obserwatorium na Kasprowym Wierchu?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: honza28683/Getty Images