Stacja na Kasprowym Wierchu - jak działa?
Tomasz Zubilewicz wybrał się na najwyżej położony punkt obserwacyjny - jeśli chodzi o pogodę - w Polsce, czyli na Kasprowy Wierch. Warto dodać, że obserwatorium nie jest miejscem, w którym tworzy się prognozy pogody. Tam przede wszystkim się ją obserwuje. - Co godzinę wysyłane są depesze SYNOP. Tworzymy taką depeszę przed każdą pełną godziną i do pięciu minut po pełnej godzinie obserwator musi ją wysłać. Na dwie minuty przed pełną godziną zawyje alarm i trzeba będzie wyjść i zaobserwować, co się dzieje na niebie - mówił Łukasz Chmura, kierownik obserwatorium meteorologicznego na Kasprowym Wierchu.
Każda depesza z prognozą pogody jest szyfrowana. Stosowany kod jest uniwersalny, dzięki czemu depesza będzie zrozumiała dla synoptyka w Czechach, na Słowacji czy w Hiszpanii.
Jak wygląda dyżur w obserwatorium?
- Wyspać się nie można. Czasami, jeśli dyżur jest spokojny, da się chwilę odpocząć, ale to pod warunkiem, że mamy do czynienia z naprawdę stabilną pogodą - mówił pan Łukasz.
Warto dodać, że w obserwatorium zawsze musi ktoś być. Nawet jeśli wieje, kolejka nie chodzi. Jeżeli jest zamieć, obserwator musi dojść do pracy na piechotę. - Obserwator, który idzie do pracy, ma obowiązek podjąć próbę dotarcia do pracy - mówił pan Łukasz.
Co jeszcze warto wiedzieć o pracy obserwatorium? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Pogoda na wtorek. Uwaga na opady deszczu ze śniegiem i gołoledź
- Kasety, broń, rower. Co gubiliśmy w autobusach w 2021 roku?
- Do kiedy można wykorzystać zaległy urlop? Jest wyznaczony konkretny termin
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Izolda Sanetra
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN