Irlandia Północna – ciekawostki dotyczące państwa i interesujące miejsca

Widok na ratusz w Belfaście
Widok na ratusz w Belfaście
Źródło: Allan Baxter/Getty Images
Irlandia Północna jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Została utworzona na początku lat 20. XX w. Stolicą kraju, a zarazem największym miastem, jest Belfast. Zamieszkuje je około 300 tys. osób. W okolicach Belfastu znajdują się dwa międzynarodowe porty lotnicze. Do stolicy można dotrzeć także koleją, a w samym mieście są 4 stacje.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Irlandii Północnej jest Grobla Olbrzyma. Ciekawostki związane z tą formacją skalną znane są większości tamtejszych mieszkańców. Grobla znajduje się w hrabstwie Antrim i składa się z kilkudziesięciu tysięcy kolumn bazaltowych. Jak mówi legenda, formacja ta została wybudowana przez olbrzyma imieniem Finn. W rzeczywistości powstała wskutek pękania zastygającej lawy.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Konno przez świat
Konno przez świat
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Do zobaczenia w Bolonii
Do zobaczenia w Bolonii
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Od 7 lat na piechotę przez świat
Od 7 lat na piechotę przez świat

Irlandia Północna – zabytki

Wybierając kierunek podróży, wielu turystów zastanawia się nad rozróżnieniem "Irlandia" i "Irlandia Północna". Pierwsze określenie dotyczy państwa, nieoficjalnie funkcjonującego pod nazwą Republika Irlandii. Jest ono członkiem Unii Europejskiej i zajmuje większą część wyspy. Irlandia Północna stanowi z kolei jedną z prowincji Zjednoczonego Królestwa. Co warto zwiedzić, będąc w tych okolicach?

Najciekawszą atrakcją stolicy jest zamek, który został wybudowany w XII w. przez Normanów. Niestety, na początku XVIII w. budowla uległa zniszczeniu, a obecny zamek powstał w XIX w. na przedmieściach Belfastu. Obiekt zlokalizowany jest na wzniesieniu, z którego rozpościera się piękny widok na miasto i okolicę. W zamku znajduje się restauracja oraz sklep z pamiątkami, w salach często są organizowane wesela.

W stolicy można natrafić na siedzibę Queens University z połowy XIX w. Wykłady odbywają się w ciekawie zaprojektowanych budynkach. Uczelnia każdego roku kształci ponad 20 tys. studentów z całego świata.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Zamek Dunluce w hrabstwie Antrim. Są to obecnie ruiny średniowiecznej budowli, która znajdowała się na wyspie. Otoczona jest z obu stron stromymi skałami, które utrudniały zdobycie budowli potencjalnym przeciwnikom. Warta zobaczenia jest także Świątynia Mussenden położona w pobliżu klifu, w hrabstwie Londonderry. Pochodzi z końca XVIII w. i oferuje zapierający dech w piersiach widok na Ocean Atlantycki. Przyszli małżonkowie mogą wziąć w świątyni ślub cywilny. Uroczystości zazwyczaj mają charakter kameralny. W okolice świątyni można dotrzeć za pośrednictwem kolei, trzeba wówczas wysiąść na stacji Castlerock.

Irlandia Północna – dodatkowe atrakcje

Co jeszcze warto zobaczyć, odwiedzając Irlandię Północną? Jedną z popularnych atrakcji jest most linowy Carrick-a-Rede, który łączy stały ląd z niewielką wyspą. Zawieszono go około 30 m nad skałami. Jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok, choć w przypadku złej pogody może być nieczynny. Co roku, 20-metrowym mostem przechodzi ok. 500 tys. turystów. Z niewielkiej wyspy Carrick-a-Rede rozpościera się przepiękny widok na pobliską wyspę Rathlin.

Jakie jeszcze atrakcje kryje w sobie Irlandia Północna? W stolicy kraju zbudowano słynny na cały świat statek "Titanic", który zatonął podczas pierwszego rejsu, po zderzeniu z górą lodową. Na miejscu dawnej stoczni wzniesiono modernistyczny budynek, w którym mieści się interaktywne muzeum. Oprócz informacji o statku, turyści mogą poznać wiele ciekawych rzeczy na temat historii miasta oraz okoliczności katastrofy.

W budynku muzeum mieszczą się sale konferencyjne oraz pomieszczenia użyteczności publicznej. Turyści mają możliwość zwiedzenia kilku galerii. Jedna z nich wypełniona jest ogromnymi metalowymi prętami, imitującymi rusztowania. Zwiedzający mają możliwość przenieść się za pomocą windy na szczyt suwnicy i podziwiać stare zdjęcia przedstawiające stocznię. Kolejna galeria przedstawia dzień zatonięcia statku. Z głośników słychać autentyczny sygnał SOS, który załoga nadawała przed katastrofą. Górę lodową przedstawia kilkaset kamizelek ratunkowych ułożonych na kształt stożka. W jednej z ostatnich galerii przedstawiona jest pełnowymiarowa replika łodzi ratunkowej oraz informacje o brytyjskim i amerykańskim śledztwie.

W ostatnim pomieszczeniu odwiedzający muzeum mogą zobaczyć jak obecnie wygląda wrak statku. Dodatkowo znajdują się w nim informacje o dr Robercie Ballardzie, który odkrył wrak w 1985 r. Irlandia Północna jest mocno związana z piłką nożną. Będąc w stolicy, warto wybrać się na stadion Windsor Par, na którym mecze rozgrywa klub Linfield Belfast oraz reprezentacja kraju. Ten średniej wielkości obiekt pomieści 18500 kibiców. Podczas meczów lokalnej drużyny na stadionie panuje niesamowita atmosfera, dlatego warto poświęcić kilka godzina na obejrzenie sportowego widowiska w czasie wizyty w Belfaście.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Allan Baxter/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana